osteomalacja_admed

Osteomalacja jest określeniem mało znanym, często mylonym z osteoporozą. Jednak są to dwie różne choroby, osteomalacja objawia się rozmiękaniem kości i jest chorobą metaboliczną, za przyczynę której uważa się niedobór kalcytriolu, czyli aktywnej formy witaminy D3, co z kolei powoduje niską mineralizację kości. Na początku choroba nie daje żadnych objawów, więc trudno ja zdiagnozować a gdy się to udaje, choroba zwykle jest już na zaawansowanym etapie. Choroba ta często nazywana jest krzywicą dorosłych, gdyż w jej przebiegu dochodzi do deformacji kości i zmian w ich budowie. Dosyć często dochodzi do złamań, stąd choroba jest mylona z osteoporozą.

Jakie są przyczyny osteomalacji?

Podobnie jak w przypadku krzywicy u dzieci, osteomalacja ma swoją przyczynę w niedoborze witaminy D3. Witamina D3 jest syntezowana, jedynie minimalna ilośc możemy dostarczyć wraz z pożywieniem. Synteza odbywa się pod wpływem działania promieni słonecznych na skórze człowieka. Powstały w tym procesie cholekalcyferol jest transportowany do wątroby, a stamtąd do nerek gdzie zamienia się w aktywną postać witaminy D3 - kalcytriol. Dzięki aktywności witaminy D3, która pełni rolę hormonu, wzrasta stężenie wapnia we krwi. Jasne jest zatem, że bez właściwego poziomu aktywnej witaminy D3, nie jest możliwa prawidłowa mineralizacja kości. Jako że niedobory witaminy D3 są bardzo powszechne a jej pozyskanie, zarówno w procesie syntezy jak i z pożywienia nie jest możliwe do zaspokojenia zapotrzebowania na nią, konieczna i zalecana jest jej suplementacja. Dodatkowo, niektóre choroby układu pokarmowego, głównie wątroby i trzustki, mogą uniemożliwiać prawidłowe wchłanianie witaminy D3.

Jakie są objawy osteomalacji?

Jednym z głównych objawów, które powinny zaniepokoić chorego i skłonić do wykonania badań, jest obniżona siła mięśni a także długo trwające bóle kostne. Często pojawiają się deformacje kości, zwłaszcza kończyn dolnych, a także złamania, których nie da się uzasadnić siłą bodźca, który spowodował złamanie.  Bardzo charakterystyczne jest także występowanie tężyczki, zarówno w postaci utajonej jak i pełnoobjawowej.

Jaki jest sposób leczenia osteomalacji?

W zależności od przyczyny, leczenie jest odpowiednio dostosowane. Ponieważ najczęstszą przyczyną jest niedobór witaminy D3, zalecane jest uzupełnienie jej poziomu poprzez suplementację. Jeśli efekty nie są zadowalające stosowane sa aktywne formy witaminy D3.