Proces leczenia chorych, a meble medyczne

Pobyt w szpitalu dla każdej osoby jest bardzo ciężkim przeżyciem, z tego powodu nasza służba zdrowia dokłada wszelkich starań aby podnieść komfort chorych. Mam tutaj namyśli aranżację sali szpitalnych, korytarzy czy toalet. Bardzo ważne są więc meble medyczne, gdyż pełnią ona istotną rolę we wpływają na samopoczucie wszystkich pacjentów.

 

Funkcja mebli medycznych

Meble te mają pełnić nie tylko rolę estetyczną ale również praktyczną, zachowując przy tym określone, oczywiście najwyższe standardy. Przeznaczone są one głównie do przechowywania:


  • dokumentów czy wyników badań,
  • leków,
  • narzędzi,
  • prywatnych rzeczy pacjentów.

Mówimy tu o półkach oraz szafkach, których jak wszyscy wiemy w murach szpitala jest bardzo dużo. Nie zapominajmy jednak o łóżkach, kozetkach oraz parawanach. One w bardzo dużym stopniu mają wpływ na samopoczucie oraz komfort pacjenta oraz na to czy będzie mu wygodnie podczas całego pobytu w szpitalu oraz rekonwalescencji.


Jakość mebli i jej znaczenie

Jeśli mówimy o meblach medycznych ich jakość ma kluczowe znaczenie. W otoczeniu gdzie są głównie osoby chore lub nieustatnie ma się kontakt z różnymi płynami i drobnoustrojami, najistotniejsza jest dezynfekcja oraz sterylizacja. Używa się do tego silnych środków, na które meble MUSZĄ być odporne, ponieważ muszą być w nienagannym stanie przez wiele lat. Nie warto więc oszczędzać na jakości i zdecydować się na najwyższa jakość mebli, aby mieć gwarancje iż materiały oraz tworzywo są:

  • antybakteryjne,
  • antyalergiczne,
  • odporne na wszelki środki dezynfekcyjne.

Należy pamiętać, że meble medyczne mają być używane wielokrotnie przez różnych ludzi, więc poza sterylnością muszą być odporne na różne czynniki i sytuację , które mogłaby je uszkodzić. Może to zapewnić jedynie wysoka jakość materiałów.

Gdzie niezbędne są meble medyczne?

Nie tylko w szpitalach możemy znaleźć takie meble są również w:

  • przychodniach,
  • gabinetach rehabilitacyjnych,
  • aptekach,
  • sanatoriach,
  • salonach kosmetycznych.

Jak można zauważyć swoje zastosowanie meble medyczne znajda w wielu miejscach, w których należy zadbać o wysoki poziom sterylności oraz wysoki komfort pacjentowi.


Czy meble mają wpływ na szybszy powrót do zdrowia?


Komfort pacjenta jest bardzo ważnym aspektem podczas rekonwalescencji. Podczas pobytu w szpitalu lub innych wymienionych placówkach leczniczych, chorzy są bardzo zestresowani. Niepokoją się o swoje zdrowie, tęsknią za rodziną i znajomymi. Dlatego jeśli przebywali by w szarych, ciemnych, smutnych pomieszczeniach to ich chęć do życia oraz walki o własne zdrowie spada. Może nawet skutkować silną depresją, która nie pomoże w powrocie do zdrowia.

Natomiast w sali chorych, w której pacjent ma do dyspozycji regulowane łóżko szpitalne, szafkę przyłóżkową oraz parawan, dają szansę na odrobine prywatności oraz domowego klimatu. Ma to pozytywny wpływ na samopoczucie i chęć walki o swoje zdrowie.


Pozostałe meble takie jak np.:


Mają one zapewnić komfort pacjentom ale również lepszą pracę lekarzom, pielęgniarkom i pozostałemu personelowi medycznemu.


Rola mebli medycznych

Reasumując wiemy już, że meble medyczne mają duże znaczenie w procesie leczenia , można nawet powiedzieć, że wysoka jakoś mebli daje szanse na szybszy powrót do zdrowia. Pacjenci nie muszą martwić się o swoja prywatność i mogą wygodnie odpoczywać w łóżku. Nasza służba zdrowia każdego roku stara się, w miarę możliwości zwiększać komfort pacjentów, a meble medyczne są bardzo pomocne w tym procesie.