Plamy starcze - czy można zniwelować?
Plamy mogą pojawić się na skórze po długotrwałym przebywaniu na słońcu i naturalnym procesie starzenia się skóry. Niektóre są łatwe do usunięcia, inne są trudniejsze i wymagają precyzyjnego leczenia.

Co to są plamy starcze?

Plamy starcze, znane jako plamy wątrobowe lub piegi w terminologii medycznej, to płaskie zmiany spowodowane nagromadzeniem melanocytów (komórek barwnikowych) i nadprodukcją melaniny (pigmentu skóry). Plamy te mają różne odcienie brązu i czerni. Najczęściej pojawiają się na twarzy, dłoniach, plecach, klatce piersiowej i przedramionach. Przyczyny powstawania piegów na skórze to: nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe (piegi słoneczne), Proces starzenia się skóry (piegi). Plamy starcze mogą przypominać rozwijający się czerniak — zwróć szczególną uwagę na te wypukłe, czarne zmiany. Plamy starcze nie są chorobą skóry, a jeśli nie są nowotworowe, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Mimo to często są usuwane ze względów estetycznych.
Widoczne zmiany pigmentacyjne, szczególnie na dłoniach i twarzy, mogą powodować kompleksy, które powodują, że wstydzimy się swojego ciała.

Jak usunąć plamy starcze?

W pewnym stopniu możemy zapobiegać powstawaniu plam na skórze – prostym sposobem jest ograniczenie promieniowania UV. Jeśli jednak plamy już się pojawiły lub są spowodowane nieuniknionymi zmianami związanymi ze starzeniem się organizmu, istnieją sposoby na ich usunięcie lub przynajmniej zmniejszenie ich widoczności.
Najskuteczniejszym sposobem leczenia plam starczych jest terapia laserowa, która polega na zastosowaniu wiązki światła na zmieniające się komórki. Skupiska melaniny są rozkładane, a następnie wchłaniane przez organizm.
Przebarwienia skóry można leczyć peelingami, które rozjaśniają lub nawet usuwają zmiany pigmentacyjne. Zabieg polega na złuszczaniu naskórka kwasami organicznymi (np. kwasy owocowe, kwas glikolowy, kwas trichlorooctowy, migdały). Powszechnie stosowane kremy o właściwościach rozjaśniających nie zawsze dają pożądane rezultaty. Główną przyczyną niepowodzeń jest to, że działają one na powierzchniowe warstwy skóry, plamy starcze tworzą się w głębszych warstwach, do których kosmetyki nie mogą dotrzeć.
Krioterapia ciekłym azotem to skuteczny sposób na usuwanie przebarwień skóry. Leczenie polega na zamrożeniu urazu skóry, w wyniku czego komórki barwnikowe w okolicy ulegają zniszczeniu.

Domowe sposoby na plamy starcze

Plamy starcze można również leczyć alternatywnymi metodami, takimi jak fototerapia lub tradycyjna medycyna chińska. Tych specjalistów zajmujących się problemem przebarwień skóry znajdziesz w bazie terapeutów medycyny holistycznej. Polecanym sposobem na pozbycie się przebarwień jest fototerapia – metoda nieco mniej skuteczna niż laseroterapia, ale o wiele bezpieczniejsza. Różne rodzaje ziół i akupunktura – zabiegi powszechnie stosowane w medycynie chińskiej – mogą być stosowane w leczeniu przebarwień skóry. Glukozamina, lek stosowany przy zwyrodnieniu stawów, wykazała również skuteczność w leczeniu plam starczych. Do rozjaśniania plam starczych stosuje się również witaminy o silnych właściwościach antyoksydacyjnych – głównie witaminę E i C, a także selen i beta-karoten.