Pierwsza wizyta u ginekologa. Jak się przygotować i w co się ubrać?



















W poniższym artykule postaram się przedstawić wszelkie niezbędne informacje, które pomogą pokonać wstyd oraz stres związany z pierwszą wizytą u ginekologa. Każda kobieta, przed pierwsza wizyta zmaga się z wieloma pytaniami takimi jak: Jak się ubrać ? Czy golić okolice intymne ? Czy należy zachować wstrzemięźliwość seksualną ? To oczywiście niektóre z pytań


Przygotowanie do pierwszej wizyty u lekarza

Wszystko co nowe budzi w nas lęk, strach i niepewność. To zupełnie normalna reakcja naszej psychiki. Dodatkowym problemem jest fakt ingerencji w naszą strefę intymną. Dlatego odpowiednie przygotowanie do pierwszej wizyty u lekarza ginekologa jest tak ważne. Należy oswoić się z nową sytuacją, poprzez zorientowanie się w temacie przebiegu samej wizyty.

Po tym jak już dowiemy się wszystkiego o przebiegu samej wizyty, trzeba zasięgnąć informacji o lekarzach. Wybór dobrego lekarza jest bardzo ważny, musi być wykwalifikowany zawodowo, ale także delikatny i empatyczny dla pacjentek. Na pewno znajomi chętnie podzielą się takimi informacjami o swoich lekarzach. W celu uspokojenia swojej psychiki warto uświadomić sobie, że to tylko badanie które robią wszystkie kobiety, nic więcej. Dla lekarza jesteś pacjentką, a samo badanie jest rutynową czynnością.


Sprawdź kalendarz

Zazwyczaj badanie ginekologiczne wykonuje się niezależnie od okoliczności, jednak jeśli umawiamy się na planową wizytę, należy zwrócić uwagę na swój cykl miesiączkowy. Jeśli chodzi o rutynowe badanie, kobiety w wieku rozrodczym, najlepiej aby badały się między 10 a 20 dniem cyklu, czyli dni od ostatniej miesiączki. Jest to najlepszy czas na wykonanie badania cytologicznego oraz wymazu z pochwy. Wtedy można również zrobić badanie piersi. Natomiast jeśli chodzi o USG dopochwowe zaleca się je wykonać pomiędzy 5 a 10 dniem cyklu. Zasadniczo poza cytologią większość badań można wykonać w czasie okresu, natomiast wynik może nie być niemiarodajny. Ponad to badanie podczas okres zarówno dla lekarza jak i pacjentki jest niekomfortowe.


Co założyć na wizytę latem, a co zimą ?

Jeśli chodzi o ubiór, należy skupić się na wygodzie. Najlepsza będzie luźna sukienka lub spódnica, podczas badania nie trzeba ich ściągać tylko unieść. Natomiast jeśli w gabinecie są dostępne spódniczki - twój stroję nie ma takiego znaczenia bo możesz z nich swobodnie skorzystać. Na pewno mniej wygodne są obcisłe spodnie czy kombinezony. Podczas badania pacjentka jest rozebrana od pasa w dół. Może jednak mieć na sobie skarpety, czasem buty ale w ochraniaczach lub klapki, które powinny być na wyposażeniu gabinetu.


Czy należy ogolić miejsce intymne przed wizytą ?

Lekarz nie wymaga aby każda pacjentka była ogolona lub nie. To indywidualna decyzja każdej z nas. Jeśli się golisz to zrób to również przed wizytą, będziesz się czuć bardziej komfortowo. Natomiast jeśli nigdy nie goliłaś miejsc intymnych nie musisz zaczynać przed wizytą u ginekologa.

W dniu planowanej wizyty nie zaleca się zbyt intensywnego podmywania, aby nie wypłukać wydzieliny z pochwy. Nie powinno się również używać kosmetyków mających wpływ na zapach w miejscach intymnych, ponieważ zaburzają naturalną woń, która dla lekarza jest istotna w ocenie zdrowia pacjentki. Tuż przed wejściem do gabinetu, wskazane jest opróżnić pęcherz. Lekarze zalecają zachować wstrzemięźliwość seksualną około 48 godzin przed planowanym badaniem.


USG pochwy – przygotowanie do badania

Kobiety w wieku rozrodczym najlepiej aby zaplanowały badanie między 5 a 10 dniem cyklu, a więc tuż po ustaniu krwawienia, a przed rozpoczęciem owulacji.

Kobiety po menopauzie stosujące HRT najlepiej aby zaplanowały badanie między 6-10 dniem po przyjęciu ostatniej tabletki. W terapii sekwencyjnej dobrze jest badanie zrobić do 10 dnia cyklu, a w terapii ciągłej termin jest dowolny.

Jeśli chodzi o samo przygotowanie do badania, pęcherz musi być pusty, jeśli natomiast USG ma być przez powłoki brzuszne to pęcherz powinien być pełny.