Jakie elektrody do EKG wybrać?
Elektrokardiografia, szerzej znana jako „EKG” jest prostym, nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem pozwalającym ocenić pracę serca a także wykryć jej zaburzenia. Do przeprowadzenia badania konieczne jest umieszczenie na ciele pacjenta odpowiednich elektrod. Różnica napięć pomiędzy elektrodami zostaje zapisana na specjalnym papierze do EKG w postaci charakterystycznej krzywej. Na rynku znajduje się szeroki wybór elektrod jednorazowych, zatem jak wybrać te odpowiednie? 


Żel stały i ciekły




Elektrody jednorazowego użytku do badania EKG po stronie kontaktującej się z ciałem pacjenta są pokryte żelem przewodzącym. Umożliwia on kontakt i przewodnictwo elektryczne pomiędzy skórą pacjenta a sensorem ukrytym w elektrodzie. Spotyka się dwa główne rodzaje żelu - stały i ciekły.  Nie można jednoznacznie orzec, który jest lepszy, ponieważ są wykorzystywane do różnych badań. Żel stały zachowujący wysoką adhezyjność (przylepność) oraz zapewniający bardzo dobre przewodnictwo impulsów elektrycznych świetnie sprawdza się przy długotrwałych badaniach, jak badanie Holtera. Żel ciekły z kolei składa się w większości z wody i do prawidłowego wykorzystania wymaga zastosowania nośnika - np. gąbki. Dzięki wysokiej zawartości wody, żel ciekły zapewnia natychmiastowy zapis danych z badania EKG. To sprawia, że jest idealny do pracy w warunkach trudnych, jak np. w karetce czy w czasie krótkich badań diagnostycznych. Jednocześnie żel ciekły zachowuje odpowiednie właściwości do tego aby być wykorzystywanym przy dłuższych badaniach. Oba rodzaje żeli są całkowicie bezpieczne dla skóry pacjenta. 


Kształty i rozmiary




Okrągła, prostokątna, łezka - to najczęściej spotykane kształty elektrod EKG. Możemy również znaleźć wiele różnych rozmiarów w każdym rodzaju. Przy wyborze warto zwrócić również uwagę na mocowanie przewodu do elektrody, jak jest umiejscowione. Szeroki wybór kształtów i rozmiarów elektrod pozwala z łatwością dobrać odpowiedni dla danego pacjenta i badania rodzaj elektrody. 


Raz czy wiele razy?


Pandemia Covid-19 sprawiła, że coraz częściej decydujemy się na wybór sprzętu jednorazowego. Również elektrody przyssawkowe czy klamrowe straciły swoją popularność w ostatnim czasie. Użytkowanie elektrod wielokrotnego użytku wymagaja zachowania najwyższej staranności w kwestii higieny i bezpieczeństwa, w końcu elektroda ma bezpośredni kontakt z ciałem pacjenta. Jednak ich wykorzystanie jest bardziej ekonomiczne, ponieważ prawidłowo użytkowane, czyszczone i dezynfekowane elektrody mogą służyć przez wiele lat.



Przy wybieraniu elektrod, warto sprawdzić kilka różnych rodzajów i upewnić się z którymi najlepiej i najwygodniej się pracuje. Bardzo dużo zależy tu również od konkretnego pacjenta, jego budowy ciała i owłosienia. Dlatego warto mieć pod ręką kilka różnych wariantów elektrod aby w każdej chwili być gotowym na przybycie kolejnego pacjenta.