Opieka nad chorym leżącym - jak sobie pomóc?
O tym, że ludzkie ciało bywa zawodne, nie trzeba nikogo przekonywać. Niezależnie od tego, czy przyczyną jest wiek, stan chorobowy, czy wypadek, wielu ludzi na dłuższy okres czasu ląduje w łóżku. Szczęściem w nieszczęściu okazuje się obecność drugiej osoby, która może się chorym leżącym zaopiekować. Nie jest to zadanie łatwe, ale na szczęście istnieje wiele środków wspomagających opiekuna osoby chorej. Sprawdźmy jak można ułatwić sobie pracę związaną z opieką nad leżącym, często bliskim członkiem rodziny.

Pielęgnacja ciała

Nie każdy może od tak po prostu pójść rano pod prysznic. Osoby leżące nawet nie mogą o tym pomyśleć. Jednak muszą pamiętać o zachowaniu higieny i jej podstawowych zasad. Dobrym rozwiązaniem mogą być specjalne pianki, które nie tylko czyszczą, ale też niwelują zapach moczu/kału, działają przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, zabezpieczają skórę przed dodatkowymi podrażnieniami. Piankę należy rozprowadzić na pielęgnowanych miejscach a następnie zetrzeć wykorzystując ręcznik papierowy lub ligninię. 
Nieco sprawniej może przebiegać mycie pacjenta z wykorzystaniem nasączonych rękawiczek, które są pozbawione mydeł, ale mogą służyć do mycia i pielęgnacji ciała chorego bez użycia wody. Jest to rozwiązanie lepsze od pianki, ponieważ zastosowanie rękawic niweluje konieczność ścierania produktu z ciała z wykorzystaniem ręczników - aplikujmy go przez pocieranie. Rękawiczka jest gotowa do użytku i po wykorzystaniu należy ją zutylizować. 

Odleżyny

Długie przebywanie w jednej pozycji może powodować powstanie odleżyn, czyli ognisk martwicy pojawiających się w wyniku długotrwałego ucisku na tkanki miękkie. Często są atakowane pośladki, pięty, kostki, okolice kości krzyżowej. Aby pomóc w gojeniu się ran odleżynowych, można sięgnąć po specjalne opatrunki hydrożelowe, hydrokoloidowe, czy specjalne opatrunki z zawartością srebra.  Odpowiednie zabezpieczenie rany wpływa korzystnie na jej leczenie oraz na samopoczucie pacjenta. 

Odżywianie

Bardzo ważną rolę w leczeniu i opiece nad osobami leżącymi pełni ich właściwe odżywianie. Dieta powinna być bogata w składniki odżywcze - białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i sole mineralne. Warto zwrócić uwagę, aby nie były to posiłki ciężkostrawne, dla pewności lepiej postawić na dania gotowane lub gotowane na parze, ponieważ osoby leżące powinny unikać smażonych potraw. Dodatkowym atutem przygotowanego posiłku będzie jego estetyczny wygląd, który może pomóc w przypadku braku apetytu. 

Pokój osoby chorej

Nie należy go mylić z salą chorych w szpitalu. Jednak zdecydowanie najkorzystniej jest, kiedy osoba chora posiada własny pokój. Jeśli jednak jest to niemożliwe, powinniśmy zapewnić jej prywatność, szczególnie w czasie wykonywanych zabiegów, jeśli są konieczne. Doskonałym rozwiązaniem na zyskanie kilku metrów prywatności są np. parawany. Jeśli nie ma możliwości wygospodarowania wolnego pokoju, taki parawan znakomicie zasłoni osobę leżącą np. w czasie mycia.
Możliwie blisko łóżka, powinna znaleźć się szafka lub stolik z najbardziej potrzebnymi przedmiotami, jak chociażby telefon, fotografie, książki, czy choćby pilot do telewizora. 

Niestety, osoby leżące są bardziej niż inni narażone na infekcje dróg oddechowych, dlatego pokój chorego powinien być regularnie wietrzony. Dodatkowym atutem będą rolety, które mogą zaciemnić pomieszczenie, jeśli światło dzienne będzie oślepiać chorego. 

Wyposażenie

Aby ułatwić sobie opiekę nad chorym, a także podnieść komfort osoby leżącej, można wykorzystać specjalne łóżka, które umożliwiają regulację poszczególnych segmentów, a także zmiany wysokości. Warto wyposażyć łóżko w materac przeciwodleżynowy. Dodatkowo, pomocne mogą okazać się pieluchomajtki, cewniki, worki do zbiórki moczu czy opatrunki.
Opieka nad chorym leżącym to nie lada wyzwanie. Można jednak wykorzystać dostępne na rynku pomoce, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie zarówno opiekuna, jak i samego chorego. Najważniejsze jest, aby osobie chorej przynieść możliwą ulgę.