Opatrunek kohezyjny - mocowanie bez klejenia
Współczesny świat wymaga nowoczesnych rozwiązań. Coraz cieplejsza pogoda skłania nas do przebywania na świeżym powietrzu i korzystania z aktywności fizycznej np. jazdy na rowerze. Przy takich aktywnościach może zdarzyć się skaleczenie, a co za tym idzie konieczność opatrzenia rany.  Niektóre osoby nie przepadają za mocowaniem opatrunku tradycyjnymi przylepcami, z uwagi na dyskomfort przy ściąganiu i ślady jakie zostawia klej. Bandaże kohezyjne to bardzo ciekawy produkt, który spodoba się nie tylko się sportowcom, ale i każdej osobie, która ceni wygodę.


Co to jest ten opatrunek kohezyjny?


Jest to opatrunek o dużej elastyczności, którego dużą zaletą jest to, że łączy się ze sobą, ale klei, nie przylega do skóry czy też włosów. Niezwykle łatwy w użyciu, nie wymaga zapinek, jest bardzo wytrzymały. Świetnie sprawdzi się szczególnie u osób aktywnych, sportowców, ale i u każdego z nas. Doskonały do miejsc na ciele, które cechują się zwiekszoną potliwością, ponieważ bandaż zapewnia dostęp powietrza. Jest niezwykle rozciągliwy, dobrze sprawdza się do mocowania opatrunków przy stawach, oraz innych miejscach o dużej ruchomości. Takie bandaże są wykonane z tkaniny krepowanej, dzieki czemu mają właściwości kohezyjne.


W jakich sytuacjach się najlepiej sprawdza?


Niewątpliwie dużą zaletą jest to, że nawet osoba bez przeszkolenia, czy podstawowej wiedzy na temat opatrywania, może go użyć, i poprawnie opatrzyć ranę. Zrobi to sprawnie, a w razie złego zamocowania, może łatwo i szybko poprawić i ponownie założyć opatrunek, ponieważ nie zmniejszy to jego właściwości kohezyjnych. To daje jej przewagę nad zwykłymi plastrami mocującymi, bo w ich przypadku, w takiej sytuacji, nie kleją się już tak dobrze. Szczególnie warto ją mieć przy sobie przy jakichkolwiek wypadach rodzinnych z dziećmi. Dzieci nie są cierpliwymi pacjentami, dlatego konieczne jest sprawne działanie, co ułatwi opaska mocująca kohezyjna. Poleca się ją także dla osób wrażliwszych na kleje zawarte w plastrach - w tym opatrunku nie ma takiego problemu.


Jakie są zalety tego typu opatrunku?


Niewątpliwie bandaż koehzyjny jest wygodnym opatrunkiem, ale także posiada takie zalety jak:

  • bardzo łatwe zakładanie, nawet przez nie wprawioną osobę
  • mokry bandaż kokezyjny nie odkleja się
  • nie zostawia kleju na skórze, nie sprawia dyspomfortu podczas ściągania go
  • przyczepia się tylko do siebie - nie do skóry, ubrań, włosów czy innych przedmiotów
  • idealna do owinięcia trudnych do opatrywania miejsc jak stawy, głowa
  • brak ryzyka zsuwania się
  • brak nadmiernego uciskania w opatrzonym miejscu
  • świetnie przypuszcza powietrze
  • duży wybór kolorystyczny, co sprawdzi się szczególnie przy małych pacjentach


Na jakie rany??



Dzięki wymienionym już zaletom, opatrunek samoprzylepny sprawdzi się do silnej kompresji i zatamowania krwawienia, to wszystko dzięki właściwością uciskowym. Co ciekawe takie cechy jak elastyczność, rozciągliwość sprawdzą się także w ranach, których nie można uciskać. Opatrunek zawsze trzyma się stabilnie, nie zsuwa się, nie marszczy. Sprawdzi się także w ranach w okolicach „ruchomych", czyli stawach, barku, kolanach, ale także przy opatrywaniu ran na głowie. Idealnie dopasuje się do nieregularnej części ciała. Rany, które wymagają dopływu powietrza, także powinny być opatrywane tego typu bandażem. Zapewni on przepływ powietrza. W warunkach szpitalnych używa się go także do ustabilizowania miejsca wkłuć kaniul, wszelkich drenów. Opatrunek nie klei się do włosów, więc bedzie dobrym wyborem także przy bandażowaniu ran u zwierząt.



   Podsumowując opaska kohezyjna sprawdzi się jako wyposażenie każdej apteczki domowej, ale także jest ważnym elementem opatrunkowym w szpitalu, przychodni i wszelkich placówek medycznych. Jej cechy gwarantują komfort użytkowania i z łatwością zastąpi zwykły bandaż.