Aparaty elektrochirurgiczne

Aparat elektrochirurgiczny jest urządzeniem chirurgicznym używanym do nacinania tkanek, niszczenia tkanek poprzez ich wysuszanie oraz do kontrolowania krwawienia (hemostazy) poprzez powodowanie koagulacji krwi. Osiąga się to za pomocą generatora o dużej mocy i wysokiej częstotliwości, który wytwarza iskrę o częstotliwości radiowej (RF) pomiędzy sondą a miejscem chirurgicznym, co powoduje zlokalizowane ogrzewanie i uszkodzenie tkanki.


Generator elektrochirurgiczny działa w dwóch trybach. W trybie monopolarnym elektroda aktywna koncentruje prąd do miejsca operowanego, a elektroda rozpraszająca (powrotna) odprowadza prąd od pacjenta. W trybie bipolarnym zarówno elektroda czynna, jak i powrotna znajdują się w miejscu zabiegu.

Jednostki elektrochirurgiczne


Podczas zabiegów chirurdzy używają aparatów elektrochirurgicznych do cięcia oraz koagulacji tkanek. Urządzenia te generują prąd elektryczny o bardzo wysokiej częstotliwości na końcu aktywnej elektrody. Prąd ten przecina i koaguluje tkanki. Zaletami tej technologii w stosunku do konwencjonalnego skalpela są jednoczesne cięcie i koagulacja oraz łatwość użycia w wielu procedurach (w tym w procedurach endoskopii chirurgicznej).

Najczęstsze problemy to oparzenia, pożar i porażenie prądem. Ten rodzaj oparzeń występuje zwykle pod elektrodą aparatów EKG, pod uziemieniem aparatu ESU, zwanym również elektrodą zwrotną lub rozproszoną), lub na różnych częściach ciała, które mogą mieć kontakt z drogą powrotną prądu ESU, np. na rękach, klatce piersiowej i nogach. Pożary mają miejsce i pojawiają się, gdy łatwopalne ciecze wchodzą w kontakt z iskrami z ESU w obecności utleniacza. Zazwyczaj wypadki te rozpoczynają rozwój procesu infekcyjnego w miejscu oparzenia. Może to przynieść poważne konsekwencje dla pacjenta i zwykle wydłuża jego pobyt w szpitalu.

Jak działa elektrochirurgia?


System elektrochirurgiczny składa się z urządzenia elektrochirurgicznego, zwanego czasem generatorem lub ESU. Elektroda czynna, pacjent i (w razie potrzeby) elektroda rozpraszająca, zwana czasem podkładką uziemiającą. Generator pobiera prąd i przyspiesza go. Przy tej częstotliwości mięśnie i nerwy nie są naruszane, a ciepło powstaje na poziomie komórkowym. Powstałe ciepło jest odpowiedzialne za doświadczany efekt cięcia i koagulacji.

Elektrochirurgia działa poprzez cięcie lub koagulację tkanki za pomocą prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości, który jest generowany przez urządzenie elektrochirurgiczne lub ESU. Prąd elektryczny przepływa przez dołączone urządzenie (elektrodę aktywną) i tworzy zlokalizowane ogrzewanie, które umożliwia precyzyjne cięcie lub koagulację tkanki, co pomaga zmniejszyć ryzyko krwawienia. Regulując metodę, tryb i ustawienia mocy, lekarze mogą dostosować ustawienia wyjściowe urządzenia do różnych procedur.

Elektrokauteryzacja


Urządzenie do elektrokauteryzacji (Bovie, kauteryzacja lub urządzenie elektrochirurgiczne) wykorzystuje energię elektryczną o wysokiej częstotliwości do cięcia tkanek lub koagulacji krwawienia. Preferencyjne przewodzenie energii elektrycznej przez naczynia krwionośne ułatwia koagulację. Bardzo ważne jest usunięcie z pola operacyjnego nagromadzonej krwi i płynów nawadniających, które mogą działać jak izolator lub rozpraszać energię kauteryzacji, zmniejszając jej skuteczność.

Elektrokauteryzacja może być stosowana na dwa różne sposoby. W trybie bipolarnym instrument z końcówką pęsetową jest używany do opanowywania krwawiących naczyń, gdy dwie końcówki zakończą obwód elektryczny w miejscu zastosowania. Zaletą bipolarnej cautery jest precyzyjne zastosowanie energii do małych i delikatnych obszarów . Jest to szczególnie skuteczne w przypadku chirurgii mikronaczyniowej, mikrochirurgii i zabiegów chirurgii plastycznej. Większość urządzeń bipolarnych jest obsługiwana przez chirurga za pomocą przełącznika sterowanego stopą.

W trybie monopolarnym do pacjenta podłączona jest podkładka uziemiająca z urządzenia elektrokauteryzacyjnego, a "ołówek" elektrochirurgiczny służy do zakończenia obwodu przez pacjenta, gdy dotyka on krwawiących tkanek. Ten "ołówek" ma przełącznik kołyskowy lub dwa przyciski na jego trzonie, które aktywują albo ciągłe stosowanie energii elektrycznej do cięcia przez tkanki, lub impulsy, które mogą koagulować konkretne źródła krwawienia. Większość urządzeń może wytwarzać mieszankę kształtów fal cięcia i koagulacji, aby połączyć pożądane cechy każdego z nich.

Tryb cięcia łatwo przecina większość tkanek i nie wnika bardzo głęboko w otaczającą tkankę. Nie jest on skuteczny w koagulacji krwawienia.

W trybie koagulacji, metalowe ostrze lub końcówka igły może być przyłożona bezpośrednio do tkanki lub do instrumentu pośredniego, takiego jak zacisk lub kleszcze, który został umieszczony na krwawiącym naczyniu. Można go również użyć do koagulacji małego naczynia krwionośnego wzdłuż jego widocznej długości przed jego przecięciem. Tryb koagulacji wnika głęboko w otaczające tkanki i może powodować uszkodzenia termiczne niewidocznych tętnic, nerwów i innych delikatnych tkanek otaczających końcówkę kauteryzatora i powierzchnię naczynia.

Jakie są korzyści z zastosowania elektrochirurgii?


Elektrochirurgia zapewnia liczne korzyści, w tym między innymi:
  • Minimalizuje krwawienie przy aplikacji
  • Pozwala na większą precyzję ustawień cięcia i koagulacji
  • Oferuje stosunkowo szybką metodę resekcji lub ablacji tkanek.

Jakie środki ostrożności należy uwzględnić w przypadku elektrochirurgii?


Użytkownicy muszą przeczytać i zrozumieć instrukcję obsługi dołączoną do urządzenia. Należy zapoznać się ze środkami ostrożności, aby zapewnić bezpieczeństwo pacjenta i personelu. Lekarze muszą dobrze rozumieć podstawy elektrochirurgii i umieć dostosować ustawienia urządzenia do sytuacji klinicznej. Ponadto, lekarz powinien zawsze brać pod uwagę, jakie akcesoria elektrochirurgiczne będą używane, w tym werble, noże, zwieracze i sondy koagulacyjne.

Rodzaje urządzeń i instrumentów elektrochirurgicznych


Do powszechnie stosowanych urządzeń elektrochirurgicznych należą:
  • Jednostka elektrochirurgiczna - To urządzenie jest tym, co generuje prąd elektryczny. Jednostka elektrochirurgiczna gi4000 posiada ekran dotykowy i zapewnia lekarzom cztery metody przeznaczone do elastycznej endoskopii, w tym plazmę argonową, koagulację bipolarną, monopolarną i funkcje płukania.
  • Elektrody dyspersyjne, wyczuwające i nie wyczuwające.
  • Elektrody aktywne: istnieje wiele akcesoriów powszechnie stosowanych w procedurach endoskopii przewodu pokarmowego, takich jak: wnyki, sondy, kleszcze, noże, sfinkterotomy i wiele innych.