Miewasz silne bóle brzucha?   Może to Helicobacter pylori.
Niektóre osoby nawet nie poczują objawów tego zakażenia – patogeny będą się mnożyć latami, a my nie będziemy tego świadomi. Jednak jeżeli miewasz bóle brzucha niezidentyfikowanego pochodzenia to może warto rozważyć zrobienie badań, aby wykluczyć ewentualne zakażenie bakterią helicobacter pyroli. Jakie są jeszcze objawy i jak przebiega leczenie? W artykule dokładnie się tego dowiecie.


  1. Co to właściwe jest helicobacter pyroli?
  2. Jakie choroby wywołuje ta bakteria?
  3. Czy bakteria może przenosić się z osoby na osobę?
  4. Jakie zakażenie H. pylori powoduje uszkodzenia?
  5. Jakie są objawy?
  6. Jak wyleczyć zakażenie tą bakterią?
  7. Jak się ochronić przed helicobacter pyroli?
  8. Podsumowanie.


Co to właściwe jest helicobacter pyroli?


Jest to bakteria która może  kolonizować błonę śluzową naszego żołądka. Według statystyk nosicielami jest około 80 procent Polaków. Wygląda to niepokojąco, ale istotne jest, że tylko 15-30 procent osób posiadających te bakterie, odczuje tego objawy. Rozwój stanu zapalnego wiąże się z tym, że bakteria jest bardzo odporna na kwas żołądkowy. Zawiera enzym ureaza, który jej w tym pomaga. Jej obecność w naszym przewodzie pokarmowym wywoła niezwykle ostrą reakcję ze strony naszego układu immunologicznego i rozwój niechcianego stanu zapalnego.  Wróćmy do statystyk – aż 90 procent zakażeń żołądka to sprawa wywołana przez te bakterie.  Co ciekawe np. W USA występują u około 5% dzieci poniżej 10 roku życia. Zakażenie jest najbardziej prawdopodobne.


Jakie choroby wywołuje ta bakteria?


Mogą powodować zakażenie w żołądku lub dwunastnicy (pierwszej części jelita cienkiego). Jest to najczęstsza przyczyna choroby wrzodowej. H. pylori może również zapalić i podrażnić wyściółkę żołądka (zapalenie żołądka).Nieleczone, długotrwałe zakażenie H. pylori może prowadzić do raka żołądka.


Czy bakteria może przenosić się z osoby na osobę?


Niestety tak. Bakteria może przenieść się z osoby na osobę. H. Pyroli znajdują się w ślinie, płytce nazębnej i stolcu. Zakażenie może się rozprzestrzeniać przez pocałunek i przez przeniesienie bakterii z rąk osób, które nie umyły ich dokładnie po wypróżnieniu. Naukowcy są zdania, że H. pylori może być również rozprzestrzeniana przez wodę i żywność.


Jakie zakażenie H. pylori powoduje uszkodzenia?


Bakterie jak już wspomniano mnożą się w warstwie śluzowej wyściółki żołądka i dwunastnicy. H. Pyroli wydziela enzym ureaza, która zmienia mocznik w amoniak i to ten amoniak, chroni bakterie przed kwasem w żołądku. W miarę namnażania się tej bakterii będzie ona wnikać w tkanki naszego żołądka, i to doprowadzi do zapalenia lub jego wrzodów.


Objawy wynikają z chorób i mogą to być:


Tępy lub piekący ból w żołądku (częściej kilka godzin po jedzeniu i w nocy). Taki ból może trwać od kilku minut do godzin i może przyjść i odejść w ciągu kilku dni do tygodni.
  • Nieplanowana utrata wagi.
  • Wzdęcia.
  • Nudności i wymioty (krwawe wymioty).
  • Niestrawność (dyspepsja).
  • Burczenie.
  • Utrata apetytu.
  • Ciemne stolce (z krwi w stolcu).
Aby potwierdzić, że H. Pyroli jest odpowiedzialna za nasze objawy, zaleca się wykonanie gastroskopii lub mocznikowego testu oddechowego (jest nieinwazyjny) specjalnie skierowanego na oznaczenie antygenu H. Pyroli w kale.


Jak wyleczyć zakażenie tą bakterią?


Niestety nie ma szans poradzić sobie z taką bakterią bez sięgnięcia po antybiotyki.  Jest to choroba zakażna i wymaga solidnego leczenia.  W pozbyciu się bakterii pomaga zastosowanie nie tylko antybiotyków, ale i inhibitorów pompy protonowej (obniża wydzielanie kwasu w żołądku) oraz soli buzmutu (niszczy H.pyroli).  Leczenie trwa 7-14 dni. Jednak jeżeli H. Pyroli będzie odporne na wybrany antybiotyk, będzie trzeba  go zmienić i kontynuować leczenie, aż do skutku.  Pocieszające jest to, że dobrze przeprowadzona kuracja antybiotykowa pozwoli całkowicie pozbyć się tej bakterii z żołądka. Ale zaznaczmy, że nie ma nigdy gwarancji, że nie wróci, bo tak jak wspomniano jest powszechna w naszym środowisku. Lekarz może także zalecić specjalną, lekkostrawną dietę, co znacząco pomaga ograniczyć nieprzyjemne dolegliwości.
Nigdy na własną rękę nie możemy zmieniać zaleconego leczenia


Jak się ochronić przed helicobacter pyroli?


Możemy zmniejszyć swoje ryzyko zakażenia H. pylori, jeśli:
Pijemy czystą wodę i używamy czystej wody podczas przygotowywania jedzenia.
Myjemy dokładnie ręce (20 sekund) wodą z mydłem przed jedzeniem i po skorzystaniu z łazienki.
Z uwagi na to, że do zarażenia często dochodzi w dziecińswie to aby zmniejszyć ryzyko zarażenia, należy dbać o higienę, zwłaszcza w takich miejscach jak przedszkola, żłobki.


Podsumowanie


Niewątliwie zakażenie H. Pyroli stanowi  ważny problem społeczny. Okazuje się też że idealna terapia lecząca zakażenie nie istnieje, ponieważ jesteśmy coraz badziej odporni na antybiotyki.  Dbajmy więc o higienę osobistą i zawsze pijmy wodę tylko ze sprawdzonego źrodła. Nasze zdrowie jest najważniejsze.