Metody leczenia złamań
W pracy, podróży, w czasie uprawiania sportu czy choćby na sobotnim spacerze po parku możemy doznać bardzo powszechnego urazu, jakim jest złamanie kości. Choć nie jest to przyjemne doznanie, może spotkać każdego z nas, w najmniej oczekiwanym momencie.  Jak postąpić w takiej sytuacji? Jakie są metody leczenia złamań? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania. 


Pierwsza pomoc


Jak w przypadku każdego urazu lub zranienia, najważniejsze są pierwsze kroki, jakie podejmiemy. Jeśli zauważymy u siebie lub innej osoby objawy wskazujące na złamanie kończyny, w pierwszej kolejności powinniśmy zabezpieczyć miejsce urazu, tak aby uniknąć lub przynajmniej zminimalizować ryzyko pogłębienia urazu. Ważne jest unieruchomienie kończyny, warto również unikać przemieszczania jej oraz o ile to możliwe w ogóle zminimalizować poruszanie się poszkodowanego. 

Właściwie niewiele więcej jesteśmy wstanie zrobić w zakresie pierwszej pomocy. Pamiętajmy, że lekarz musi potwierdzić złamanie, ocenić jego stan i podjąć decyzję o dalszych etapach leczenia. Jeśli jednak nie ma możliwości otrzymania profesjonalnej pomocy i konieczne jest przemieszczenie poszkodowanego, np. w rejonach górskich, należy starannie unieruchomić kończynę wykorzystując np. znalezione drewno. Unieruchamianie kończyn drewnem było stosowane już w starożytności. 

Leczenie złamań

Wybór metody leczenia złamania zależy przede wszystkim od rodzaju złamania, stopnia uszkodzenia kości i lokalizacji złamania. Jeśli załamanie jest skomplikowane, otwarte, przemieszczone lub pojawiają się znaczne ubytki w strukturze kości, najczęściej konieczne jest leczenie operacyjne. Do zespolenia kości wykorzystuje się wtedy m.in. śruby, płytki czy druty.  Czasami konieczne jest wykorzystanie wyciągu i specjalnych klamer

 
W przypadku prostszych urazów, zazwyczaj wystarczy gips lub orteza. Po usunięciu unieruchomienia, kluczowym elementem terapii staje się rehabilitacja. Pozwala ona przywrócić prawidłowe funkcjonowanie i siłę uszkodzonej kończyny. Dodatkowo, lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, które oprócz złagodzenia bólu, zmniejszą również istniejący obrzęk.
 
  
Nowoczesne technologie


Choć wydaje się, że zakładanie gipsu było z nami od zawsze, nie jest to prawdą. Pierwszy tego typu opatrunek został zastosowany w Europie dopiero w 1852 roku. Wcześniej stosowano przeróżne metody, można powiedzieć w skrócie metodę prób i błędów. Hipokrates wykorzystywał łupki, później próbowano stosować mieszanki mąki i wosku, żywicę, glinę czy bandaże nasączone krochmalem.

Dziś stan złamania ocenia się z wykorzystaniem tomografii komputerowej. Jeśli mamy do czynienia z ubytkiem kości, lekarze mogą zastosować specjalne implanty wykonane z biomateriałów, które w niektórych przypadkach mogą zastąpić naturalny fragment kości nawet do końca życia. 

Rodzaje gipsów


Do unieruchomienia złamanych kości, oprócz tradycyjnej opaski gipsowej, która jest ciężka, nie przepuszcza pary czy powietrza i może powodować m.in. osłabienie lub nawet zanik mięśni, mona stosować gipsy syntetyczne. Dzięki włóknom syntetycznym są one lżejsze, nie kruszą się, nie utrudniają wykonywania badań rtg, są łatwe w aplikacji i modelowaniu. Co więcej, są odporne na wodę, dzięki czemu znacznie łatwiej zachować higienę w czasie leczenia. 

Rekonwalescencja
Proces rekonwalescencji po złamaniu może trwać od kilku tygodni nawet do kilku miesięcy, w zależności od stopnia urazu i skuteczności leczenia. Podczas rekonwalescencji ważne są regularne kontrole lekarskie. Lekarz będzie mogło monitorować postęp gojenia oraz ewentualnie zadecydować o możliwych zmianach leczenia. Ćwiczenia fizjoterapeutyczne pomagają w przywróceniu siły i elastyczności w złamanej kończynie. Zdrowa dieta, bogata w białko, wapń oraz witaminy przyspiesza zrastanie kości. 



Złamania kości są bolesnym i stresującym doświadczeniem, ale odpowiednie leczenie i rehabilitacja mogą pomóc w pełnym powrocie do zdrowia. W przypadku jakiejkolwiek urazu lub podejrzenia złamania, ważne jest, aby natychmiast skonsultować się z lekarzem, który może dostarczyć profesjonalnej opieki i wskazać najlepszy sposób leczenia. Zdrowa dieta, bogata w wapń może wzmacniać kości, co zmniejszy ryzyko złamania w przyszłości.