Żele medyczne

Żele medyczne są rutynowo stosowane w praktyce klinicznej, szczególnie podczas badań fizycznych i procedur diagnostycznych, takich jak ultrasonografia i endoskopia. Są to specjalnie opracowane żele, które mogą służyć wielu celom, od przesyłania fal sygnałowych o wysokiej częstotliwości po łagodzenie skóry podczas zabiegu laserowego i tak dalej.


Laserowa terapia medyczna


Laser może powodować silny ból i dyskomfort skóry. Żel chłodzący do lasera znacznie zmniejsza ten dyskomfort, pochłaniając do minimum energię wiązek laserowych. Nie wpływa on na skuteczność terapii laserowej i może być również stosowany w zabiegach medycyny estetycznej.

Stosowanie żelu chłodzącego podczas zabiegów laserowych jest konieczne. Służy on wielu celom, od ochrony skóry przed przegrzaniem po minimalizowanie bolesnych doznań. Ma również wysoką odporność na wysychanie, co zapewnia ochronę skóry przez cały czas trwania zabiegu. Laserowe żele chłodzące są stosowane w następujących procedurach:
  • Laseroterapia frakcyjna (CO2)
  • Laseroterapia (IPL, e-LIGHT)
  • Terapia laserem diodowym
  • Żel do ultradżwięków, znany rózniez jako żel Echo

Do ultrasonografii i echografii


Ultradźwięki nie bolą, ale dają pacjentom lepkie, zimne, a czasem niechlujne uczucie. Dzieje się tak za sprawą żelu do USG. W przypadku każdej procedury ultrasonograficznej konieczne jest nałożenie żelu echo na skórę pacjenta, ponieważ fale dźwiękowe nie mogą dobrze przemieszczać się w powietrzu. Zasadniczo żel ultrasonograficzny jest środkiem przewodzącym, który tworzy ścisłe połączenie między sondą lub przetwornikiem a skórą. Działa on jako czynnik sprzęgający i redukuje ładunki elektrostatyczne. Im więcej zastosowanego żelu echo, tym lepiej. Ten rodzaj żelu jest również stosowany w Dopplerze płodowym - urządzeniu, które pozwala lekarzom i rodzicom słuchać bicia serca nienarodzonego dziecka. Skład chemiczny żelu do USG obejmuje glikol propylenowy

Żel ultradźwiękowy jest jednym z najczęściej stosowanych rodzajów żeli medycznych, ponieważ ma szerokie zastosowanie zarówno w zabiegach medycznych, jak i estetycznych. Przede wszystkim ten żel echo odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu przejścia fal dźwiękowych do i z urządzenia, a także maksymalnego przenoszenia energii z jednego medium do drugiego. Jest stosowany w diagnostyce medycznej, ponieważ ma wysoką lepkość, ale nie zawiera żadnych oleistych składników, które zwiększają ryzyko zanieczyszczenia. Żele ultradźwiękowe są nietoksyczne, rozpuszczalne w wodzie, czyste mikrobiologicznie i przezroczyste.

Żele ultradźwiękowe są specjalnie przeznaczone do następujących zastosowań:
  • Diagnostyka ultrasonograficzna
  • Położnictwo i ginekologia
  • Kardiologia (kardiotokografia - CTG)
  • Chirurgia

Środek sprzęgający


Głównym celem środka sprzęgającego jest ułatwienie transmisji energii ultradźwiękowej z głowicy urządzenia do tkanek. Środki sprzęgające mogą mieć postać wody, różnych olejów, kremów i żeli. Powinien być płynny, aby wypełnić wszystkie przestrzenie, ale jednocześnie stosunkowo lepki, aby pozostać na miejscu. Dobry środek sprzęgający ma niski poziom absorpcji, tłumienia i zakłóceń.

Obecnie środki sprzęgające na bazie żelu wydają się być lepsze niż oleje i kremy. Środki na bazie wody są również dobrą opcją, jednak nie spełniają wszystkich kryteriów wymienionych powyżej, w szczególności lepkości.

Żele kosmetyczne


Przezroczyste i sterylne żele są również nieuniknione w dziedzinie kosmetyków. Są to rozpuszczalne w wodzie polimery, które są szeroko stosowane jako zagęszczacze i środki żelujące. Istnieją różne rodzaje żeli stosowanych w zabiegach kosmetycznych. Pierwszym z nich jest żel z kwasem hialuronowym. Jest on stosowany w celu ułatwienia lepszej transmisji elektrod między sondami a skórą.

Innym powszechnie stosowanym żelem kosmetycznym jest kolagen. Wspomaga on odmładzanie skóry, przywracając jej młodszy i zdrowszy wygląd. Zwiększa gęstość i jędrność skóry, wygładza ją i wspomaga zatrzymywanie wilgoci. Żel ten jest stosowany w sonoforezie, elektroforezie, liposukcji ultradźwiękowej i jonoforezie. Podobne żele stosowane w tych procedurach to żel proteinowy elastyny i żel przewodzący.

Bezpieczne stosowanie żeli medycznych


Ponieważ żele medyczne są rutynowo stosowane w różnych procedurach i zabiegach, niewłaściwe obchodzenie się z nimi może prowadzić do zanieczyszczenia. Dlatego też w przypadku sterylnych żeli wymagane są pojemniki jednorazowego użytku. Po otwarciu sterylny żel medyczny przestaje być sterylny. Ten rodzaj żelu musi być stosowany z zachowaniem zasad aseptyki. Butelki wielokrotnego użytku mogą być używane wyłącznie do niesterylnych żeli. Takie butelki z niesterylnymi żelami nigdy nie mogą być uzupełniane lub ponownie napełniane, gdy są częściowo puste. W przypadku procedur wykonywanych rzadko zaleca się stosowanie małych butelek wielokrotnego użytku lub pojemników jednorazowych.

Żele medyczne powinny być przechowywane w miejscach, w których są chronione przed kurzem, wilgocią, owadami i innymi czynnikami, które mogłyby spowodować ich zanieczyszczenie.

Żele medyczne są ważnymi produktami stosowanymi w różnych procedurach medycznych, od ultrasonografii i echografii po zabiegi laserowe, a nawet zabiegi estetyczne. Istnieje wiele rodzajów żeli stosowanych w medycynie, takich jak żele przewodzące, żele echograficzne, żele ultradźwiękowe, żele ultradźwiękowe, środki sprzęgające, a nawet żele kosmetyczne. Substancje te różnią się pod względem związków, konsystencji, grubości i składu. Ważne jest, aby pracownicy służby zdrowia używali odpowiedniego rodzaju żelu medycznego do określonej procedury, aby osiągnąć najlepsze wyniki.