Metoda elektrostymulacji TENS podczas porodu - czym jest?
Narodziny dziecka to moment przełomowy w życiu kobiety. Każda przyszła matka, w oczekiwaniu na poród, zadaje sobie mnóstwo istotnych pytań w tym, zapewne: jak bardzo będzie bolało? Bóle porodowe często wywołują strach i obawy wśród kobiet ciężarnych. Przyjście dziecka na świat jest nierozerwalnie związane z bólem, ale zdecydowanie wynagradza wszelkie cierpienie. Współczesna medycyna umożliwiła przeżycie porodu ze znacznie zredukowanym bólem i, aby ulżyć rodzącym, wynaleziono wiele metod łagodzenia bólu podczas porodu, tych farmokologicznych jak i niefarmakologicznych/naturalnych. Wśród sposobów naturalnych jak np. masaże, spacery, stosowanie okładów, techniki relaksacyjne i oddechowe, aromaterapia, akupunktura znalazła się również elektrostymulacja TENS (inaczej przezskórna stymulacja nerwów TENS).


Charakterystyka techniki TENS

Jest to nowoczesna metoda minimalizująca doznania bólowe podczas akcji porodowej. Często stosuje się ją jako uzupełnienie innych farmakologicznych sposobów znieczulenia. Elektrostymulacja TENS (ang. Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) jest niezwykle skutecznym rozwiązaniem, które stymuluje fizjologiczne procesy przeciwbólowe człowieka (zwiększenie poziomu endorfin i bramkowanie bólu) i nie wywołuje działań ubocznych.
Przezskórna stymulacja nerwów TENS, przy użyciu prądu elektrycznego o niskim nasileniu, pobudza organizm kobiety do naturalnej obrony. Metoda jest w pełni bezpieczna i nieinwazyjna. Urządzenie TENS to stymulator wielkości telefonu komórkowego, wytwarzający prąd o niskiej częstotliwości (1-150 Hz) oraz zasilany baterią. TENS posiada w komplecie dwie lub cztery elektrody podłączone przewodami. Elektrody przykleja się w części krzyżowo-lędźwiowej pleców rodzącej. Stymulator jest również wyposażony w pilota, dzięki któremu, za pomocą przycisków regulujących natężenie impulsów elektrycznych, kobieta ma kontrolę nad natężeniem stymulacji nerwów czuciowych, blokując docieranie bodźców bólowych do mózgu. Urządzenie ogranicza bodźce bólowe dostarczając bodźce czuciowe. Ból zamienia się w delikatne mrowienie i napina mięśnie pleców w okolicach elektrod jednocześnie pobudzając wydzielanie endorfin, co przynosi efekt przeciwbólowy.


Przeciwwskazania do stosowania metody TENS

Największą ulgę elektrostymulator przynosi kobietom odczuwającym przy porodzie ból pleców, ponieważ zmniejsza głównie bóle krzyżowe i w niewielkim stopniu ból w podbrzuszu. Elektrod nie należy przyklejać na brzuchu ciężarnej.


Stosowanie metody TENS nie jest również wskazane u kobiet:

  • z arytmią,
  • z rozrusznikiem serca,
  • z epilepsją,
  • w czasie zapisu EKG,
  • z nadwrażliwością na prąd,
  • ze zranioną skórą pleców.

Zalety metody TENS

Technika elektrostymulacji jest bardzo popularna na salach porodowych w Wielkiej Brytanii gdzie korzysta z niej aż 20% kobiet.

Metoda TENS posiada wiele zalet:

  • jest bezpieczna dla matki jak i dziecka
  • rodząca ma kontrolę nad procesem zmniejszania bólu
  • nie ma wpływu na dziecko
  • jest dobrą alternatywą dla znieczulenia zewnątrzoponowego
  • może stanowić uzupełnienie dla środków farmakologicznych
  • jest nieinwazyjna
  • kobieta podczas stymulacji może się poruszać


Elektrostymulacja TENS jest z powodzeniem stosowana już od wielu lat na zachodzie Europy. W Polsce nie jest jeszcze powszechnie znana, ale dzięki coraz większej dostępności aparatów, zwiększa się również świadomość rodzących oraz wiedza personelu medycznego.