maślan_sodu_kwas_masłowy_jelita_zapalenie_jelit_admed

Choroby przewodu pokarmowego stały się w ostatnich latach bardzo powszechne i dotykają znaczną część populacji. Z pewnością wpływ na to ma obecny styl życia, popełniane na co dzień błędy żywieniowe, stres i brak dostatecznej dawki ruchu. Wsparciem dla naszych jelit może być polecany przez gastroenterologów maślan sodu, inaczej kwas masłowy, który nie tylko niweluje objawy dysfunkcji układu pokarmowego ale także z powodzeniem je leczy.

Co to jest maślan sodu?


Maślan sodu nazywany też kwasem masłowym, to krótkołańcuchowy kwas tłuszczowy, który jest substancją fizjologicznie produkowaną w jelitach człowieka. Maślan sodu syntetyzuje się w jelitach w trakcie procesu fermentacji niestrawionych włókien błonnika, pochodzących z węglowodanów złożonych, przez bakterie umiejscowione w ścianach jelit. Maślan sodu korzystnie wpływa na procesy regeneracyjne oraz troficzne, ma działanie przeciwzapalne i jest najlepszym źródłem energii dla komórek okrężnicy, dzięki niemu utrzymana jest integralność ściany jelita oraz, poprzez stymulację wzrostu fizjologicznej flory bakteryjnej, hamuje rozwój patogenów jelitowych takich jak E. coli, Campylobacter i Salmonella. Maślan sodu ma duży wpływ na pracę jelit, które mają wpływ na wchłanianie składników odżywczych oraz wydalanie niestrawionych resztek.

Ponieważ produkcja kwasu masłowego przez jelita, jest zależna od PH jelita grubego, bakterie produkujące maślan sodu mają najlepsze warunki do rozwoju w kwaśnym środowisku. Często jednak zdarza się, że jest go zbyt mało aby jelita mogły pracować prawidłowo.

 

Na co pomaga kwas masłowy?


Przeprowadzone badania naukowe dowodzą, że kwas masłowy jest bardzo pomocny w przypadku schorzeń układu pokarmowego takich jak zespół jelita drażliwego, choroba Crohna, choroby schyłkowej jelit, wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego czy stanów zapalnych jelit. Przewlekły charakter tych chorób znacznie zmniejsza komfort życia pacjentów. Maślan sodu pomaga pozbyć się bólu, reguluje stolec, co jest bardzo ważne zarówno w przypadku zaparć jak i biegunek. Kwas masłowy pełni ważną rolę w zakresie gojenia i regeneracji ścian nabłonka przewodu pokarmowego. Maślan sodu zwiększa także produkcję glutationu, który posiada zdolność do ochrony przed uszkodzeniami oksydacyjnymi, które to z kolei zwiększają stany zapalne jelit.

Coraz częściej mówi się o maślanie sodu w kontekście zapobiegania nowotworom jelita grubego. Przeprowadzone dotychczas badania sugerują, że kwas masłowy ma zdolność do hamowania wzrostu komórek rakowych a także potrafi doprowadzać komórki rakowe do apoptozy czyli programowanej śmierci komórki.

Zbawienne działanie maślanu na jelita przekłada się również na funkcjonowanie układu nerwowego. Suplement ten może być pomocny w leczeniu chorób neurologicznych, w tym w chorobie Parkinsona.

 

W jakim pożywieniu występuje najwięcej maślanu sodu?


Zapotrzebowanie na maślan sodu może być w pewnym stopniu pokryte z pożywienia. Pokarmem, od którego zresztą maślan sodu wziął nazwę, jest oczywiście masło, i zawiera ono około 4% maślanu w postaci tributyryny.

Dowiedziono, że istnieje związek pomiędzy większym poziomem kwasu masłowego w jelitach a stosowaniem diety roślinnej. Nie wszystkie jednak źródła roślinne są bogate w kwas masłowy, dodatkowo jakość flory bakteryjnej konkretnej osoby ma także ogromny wpływ na możliwości produkcji maślanu przez jelita.

Do produktów, które aktywizują produkcję maślanu należą głównie:

  • Owoce: banany, jabłka, pomarańcze, morele
  • Warzywa: karczochy, celula, czosnek, marchewka, ziemniaki, por, szparagi, groch, groszek, fasola, ciecierzyca, soczewica, soja.
  • Ponadto: ryż, otręby owsiane, skrobia ziemniaczana, kukurydziana, babka lancetowata, guma guar.

 

Czy suplementacja maślanu sodu jest pomocna?

Ponieważ w wielu przypadkach podaż maślanu sodu z pożywienia jest niewystarczająca, konieczne może okazać się suplementowanie kwasu masłowego w kapsułkach dojelitowych.

Dzienna dawka kwasu masłowego powinna wynosić około 300 mg. Można ją podzielić na 2 porcje (zazwyczaj jedna tabletka zawiera około 150-170 mg kwasu masłowego) i przyjmować pół godziny po posiłkach. Należy pamiętać, że aby uzyskać odczuwalne rezultaty,  maślan sodu musi być przyjmowany regularnie przez minimum 3 miesiące. Aby maślan mógł uwolnić swe działanie w jelicie, należy wybrać suplement w postaci kapsułki dojelitowej, co pozwala na optymalne dostarczenie kwasu masłowego do organizmu.