endometrioza_ginekologia_przyczyny_endometriozy_admed

Endometrioza to przewlekła choroba zapalna, estrogenozależna, na którą choruje nawet co 10 kobieta na świecie. Jej cechą charakterystyczną jest występowanie tkanki podobnej do endometrium w narządach innych niż macica. Jej lokalizacja może być bardzo różna, od jajników począwszy, poprzez otrzewną, po jajowody a nawet żołądek czy jelita. Tkanka endometrium, pomimo położenia w innym miejscu niż macica, funkcjonuje tak jakby nadal znajdowała się w macicy, czyli złuszcza się i krwawi. Złuszczona tkanka nie mając ujścia, narasta w każdym kolejnym miesiącu, co powoduje tworzenie się guzów i stanów zapalnych. Zazwyczaj endometrioza jest wykrywana gdy kobieta zgłasza się do ginekologa na wizytę i informuje o swoich dolegliwościach. Jakie są sposoby na endometriozę?

 

Przyczyny endometriozy

 

Jak dotąd, naukowcom wciąż nie udało się ustalić przyczyny powstawania endometriozy. Istnieje kilka teorii, które jednak nie zostały w żaden sposób potwierdzone. Najbardziej prawdopodobna z nich mówi o wstecznym miesiączkowaniu (tkanka endometrium cofa się do jamy otrzewnej zamiast wydostawać się wraz z krwią miesiączkową na zewnątrz) jako o przyczynie powstawania endometriozy. Naukowcy zakładają także, że endometrioza może być chorobą dziedziczną. Jej wystąpieniu sprzyja także wczesne wystąpienie pierwszej miesiączki a także obfite krwawienia miesiączkowe.

 

Jakie są objawy endometriozy?

 

Endometrioza objawia się dużymi bólami około miesiączkowymi a także obfitymi krwawieniami. Ponieważ kobiety często uważają, że taka jest natura miesiączki, wydaje im się, że wszystko jest w porządku. Często dopiero kolejny z objawów, czyli niepłodność, doprowadza je do gabinetu ginekologa, gdzie po przeprowadzeniu specjalistycznych badań, stawiana jest diagnoza. Czasem zdarza się, że kobieta nie ma objawów endometriozy, nie jest to regułą, jednak u przeważającej części objawy występują i co charakterystyczne, z czasem nasilają się.

Pamiętajmy, że ból miesiączkowy, który w znacznym stopniu utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, nie jest czymś naturalnym i zawsze wymaga konsultacji ze specjalistą. Poniżej lista charakterystycznych dla endometriozy objawów:

  • Bóle około miesiączkowe – ból i dyskomfort pojawia się przed miesiączką,
  • Bardzo bolesne i obfite miesiączki,
  • Bolesne owulacje,
  • Ból w trakcie stosunków płciowych,
  • Nieregularne cykle miesiączkowe,
  • Ból w czasie oddawania moczu,
  • Bóle odcinka krzyżowego kręgosłupa,
  • Bóle jamy brzusznej,
  • Biegunki i zaparcia,
  • Ciągłe zmęczenie.

 

Endometrioza a niepłodność


Obserwacje wyraźnie wskazują na fakt, że endometrioza może być i często jest przyczyną niepłodności u kobiet. Najczęstszą przyczyną jest narastanie tkanki endometrium w jajowodach, przez co stają się niedrożne. Jeśli endometrium przemieści się na jajniki, często tworzą się tzw. Torbiele czekoladowe, które mogą uszkodzić powierzchnię jajnika co przekłada się na jego działanie. Statystyki wskazują, że u kobiet z ciężką postacią endometriozy, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest bliskie zeru. W kontekście możliwości zajścia w ciążę, im wcześniej wykryta endometrioza, tym szybsza i pewniejsza droga do zapłodnienia i urodzenia zdrowego dziecka.

Leczenie endometriozy


Endometrioza może być leczona zarówno farmakologicznie jak i operacyjnie. Decyzje o formie leczenie lekarz podejmuje zawsze po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu oraz szeregu badań, niezbędnych do ustalenia stopnia endometriozy. Często leczenie przybiera formę dwutorową – leki pozwalają kobiecie uporać się z bólem i wspiera hamowanie dalszego rozrastania się tkanki endometrium. Natomiast leczenie operacyjne jest najczęściej niezbędne aby usunąć narośnięte endometrium. Najczęściej stosowaną formą zabiegu jest nisko inwazyjna laparoskopia. Tradycyjna chirurgiczna interwencja nie jest zalecana ze względu na jej zbyt dużą inwazyjność. Od niedawna stosowane SA także zabiegi przeprowadzane za pomocą noża plazmowego, który charakteryzuje się małą głębokością cięcia. Narzędzie to jest bardzo precyzyjne dzięki czemu lekarz może usunąć zmiany endometrialne bez obawy o uszkodzenie tkanek lub narządów a w miejscu zabiegu nie tworzą się zrosty.