tyłozgięcie_macicy_bolesne_miesiączki_objawy_tyłozgięcia_macicy_admed

Tyłozgięcie macicy do niedawna było traktowane jako wada anatomiczna w budowie tego narządu. Obecnie już wiadomo, że tyłozgięcie jest całkowicie naturalne, podobnie jak przodozgięcie macicy.

Jak wygląda tyłozgięcie macicy?


Macica jest naturalnie wygiętym narządem, przypominającym swoim kształtem odwróconą gruszkę, której dno jest na górze. Ściany macicy są grube i umięśnione a wnętrze wyścieła endometrium czyli błona śluzowa macicy. Macica jest ułożona pomiędzy pęcherzem a odbytem. Gdy jest tyłozgięta, wówczas jej dno opiera się o kręgosłup. Ten rodzaj ułożenia macicy występuje bardzo często bo aż u co 4 kobiety i zazwyczaj jest to cecha wrodzona. W rzadkich przypadkach tyłozgięcie macicy nabywa się w ciągu życia – ma to miejsce przy powikłaniach przebytych stanach zapalnych w miednicy mniejszej, przeprowadzone zabiegi, mięśniaki macicy oraz endometrioza. Tyłozgięcie macicy najczęściej towarzyszy kobiecie przez całe życie, bardzo rzadko poród wpływa na zmianę jej ułożenia, na przykład z tyłozgięcia na przodozgięcie.

Jakie są objawy tyłozgięcia macicy?


Wiele kobiet nie doświadcza żadnych objawów tyłozgięcia macicy i o tym fakcie dowiadują się przypadkowo w trakcie rutynowego badania ginekologicznego. U pozostałych kobiet występują objawy takie jak:

  • Bolesne i obfite miesiączki,
  • Biegunki występujące podczas miesiączki – kurcząca się macica jest ułożona bardzo blisko odbytnicy,
  • Bóle w czasie stosunków płciowych.

 

Czy tyłozgięcie macicy utrudnia zajście w ciążę i jej utrzymanie?

Kiedyś panował pogląd, że mając macicę w tyłozgięciu kobieta może mieć problem z zajściem w ciążę a także z jej szczęśliwym donoszeniem. Obecnie już wiadomo, że nie jest to prawda – po 12 tygodniu ciąży macica przechodzi z tyłozgięcia do przodozgięcia, dzięki czemu dziecko rozwija się a ciąża nie jest w żaden sposób zagrożona. Po porodzie macica w większości przypadków wraca do swojego pierwotnego położenia. Ciekawostką jest fakt, że kobiety z tyłozgięciem macicy prawie nigdy nie mają przedwczesnych porodów.

 

Tyłozgięcie macicy w żadnym wypadku nie powinno być traktowane jako choroba, ponieważ nią nie jest w związku z czym nie podlega leczeniu. Jest to wyłącznie pewien rodzaj ułożenia macicy, który może dawać pewne objawy okresowo obniżające komfort życia. Można sobie z nimi radzić za pomocą środków rozkurczowych a w przypadku większych dolegliwości bólowych, zażywając środek przeciwbólowy.