KTG - co to takiego?
KTG czyli kardiotokografia jest metodą diagnostyczną, która opiera się na rejestracji, a w następnej kolejności graficznym zapisie akcji serca płodu oraz czynności skurczowej mięśnia macicy. KTG jest powszechnie używane w celu monitorowania stanu płodu w czasie okołoporodowym.


KTG w jakim celu je wykonywać?

Kardiotokografia, ze względu na parametry, których ocenianie umożliwia, jest niezwykle użyteczna w okresie okołoporodowym. Od mniej więcej 17 tygodnia ciąży przy pomocy specjalnego detektora można słuchać oraz oceniać akcje serca płodu. Jest to bardzo ważny parametr, daje on możliwość szybkiego wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Dokładne KTG powinno być wykonywane bezpośrednio przed porodem lub w jego trakcie. Dzięki temu badaniu można szybko wykryć zagrażające życiu płodu niedotlenienie.

Zaburzenia pracy serca płodu

Najważniejszy parametr oceniany w zapisie KTG, to podstawowa częstość uderzeń serca płodu, która wyznaczana jest poprzez obserwację średniej częstości uderzeń akcji serca w czasie mniej więcej 10 minut. Podstawowa częstość uderzeń serca płodu powinna być w zakresie między 110 a 170 uderzeń na minutę.
Tak samo tachykardia, jak bradykardia mogą być powodowane m.in.:

  • wewnątrzmacicznym niedotlenieniem, np. wskutek ucisku sznura pępowinowego albo ucisku macicy na żyłę główną dolną, jest to bardzo często obserwowane w przypadku ułożenia kobiet ciężarnej w pozycji na wznak;
  • niewydolnością łożyska;
  • chorobami współistniejącymi matki dziecka, takich jak: nadciśnienie, cukrzyca, niedokrwistość.

Dodatkowo dzięki prowadzeniu zapisów KTG można ocenić jak zmieniają się liczby uderzeń serca w ciągu minuty. W momencie gdy akcja serca wzrośnie od 5 do 25 uderzeń na minutę, możemy mówić o akceleracjach. Takie zjawisko powinny być obserwowane minimum 2-razy na 10 min zapisu KTG. Świadczyć to będzie o dobry stanie płody oraz jego odpowiednim natlenieniu. Często akceleracja wiąże się z ruchami płodu, również w momencie dotykania dziecka przez brzuch.

Zapis KTG daje możliwość również obserwowania zwolnienia akcji serca. Mianowicie deceleracji. Nie powinny one mieć miejsca w badaniu zdrowego dziecka. Wspomniane zjawisko świadczy o krótkotrwałym zwolnieniu akcji serca naszego maluszka o około 15 uderzeń na każdą minutę. Przyczyną wstąpienia takiego schorzenia mogą być skurcze mięśnia macicy. Deceleracja jest więc lustrzanym odbicie skurczy macicy, deceleracje tzw. późne.

Przyczyn deceleracji wczesnych może być wiele. Mówimy do nich gdy dochodzi do zwolnienia akcji serca w momencie skurczu mięśnia macicy. Deceleracje wczesne są lustrzanym dobiciem skurczy macicy, a deceleracje późne ś a w momencie gdy minie już najsilniejszy skurcz, a to świadczy o zagrożeniu niedotlenieniem płodu, na skutek:

• przedwczesnego oddzielenia łożyska,
• nadmiernej aktywności skurczowej mięśnia macicy,
• chorób współistniejących ciężarnej.


Pamiętajmy jednak, że to lekarz specjalista musi odczytać zapis KTG, nie powinniśmy sami tego analizować.