Karta charakterystyki środka do dezynfekcji - co zawiera?
Karta charakterystyki produktu do dezynfekcji to właściwie karta charakterystyki substancji niebezpiecznej.  To dokument  zawierający wszelkie informacje  o zagrożeniach jakie są związane  z danym produktem. Takie dokumenty można znaleźć na stronie producenta, ale i dostawcy danego produktu - najczęściej w formie PDF. Musi być on sporządzany zgodnie z wymogami, które obowiązują od 1 czerwca 2015r.  Jeżeli używasz produktu, który według prawa wymaga takiego dokumentu to warto aby być świadomym jakich informacji w nim szukać. 

To niezwykle ważny zbiór informacji o danej substancji/mieszaninie i jej właściwościach. Można w niej znaleźć opis wszelkich zagrożeń związanych z danym produktem, oraz informacje co dana substancja może spowodować. Są w niej także podstawowe dane fizykochemiczne oraz informacje o zagrożeniach jakie są związane z daną mieszaniną. Przedstawia także metody zapobiegania ewentualnym skażeniom oraz wszelkie procedury zachowania. 



Jakie produkty wymagają kart charakterystyki?


Każdy ten, który zostanie uznany za niebiezpieczną substancję chemiczną. Przygotowanie takich dokumentów wymaga się od producenta danego środka. W Art. 3 Ustawy (Definicje i zasady ogólne- Prawo O
chrony Środowiska ) stwierdzono, że substancja chemiczna to "jedna lub więcej substancji albo mieszaniny substancji, które ze względu na swoje właściwości chemiczne, biologiczne lub promieniotwórcze mogą, w razie nieprawidłowego obchodzenia się z nimi, spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi lub środowiska; substancją niebezpieczną może być surowiec, produkt, półprodukt, odpad, a także substancja powstała w wyniku awarii". 


Karta MSDS a SDS – jaka jest różnica?


MSDS czyli Material Safety Data Sheer, oraz SDS - Safety Data Sheet. W UE używa się zwrotu SDS, wiele osób jeszcze posługuje się skrótem MSDS, ale to zapewne z przyzwyczajenia. Jedyna poprawna forma jaka powinna być stosowana aktualnie w UE to SDS. 



Co powinna zawierać karta charakterystyki?


Karta SDS  powinna zawierać dokładną nazwę produktu oraz dane producenta. Musi składać się z 16 sekcji, a jej format został dokładnie ustalony prawnie (załącznik II do Rozporządzenia REACH). Informacje zawarte w takim dokumencie muszą być jasne i zwięzłe. Producent ma obowiązek tworzyć taką kartę w językach państw na terytorium których dana substancja jest wprowadzona do obrotu. Data sporządzenia SDS jest widoczna na pierwszej stronie.  Dokument taki jest całkowicie bezpłatny i może być dostarczany w wersji papierowej lub elektronicznej. Zgodnie z REACH (ang. Registration, Evaluation and Authorisation of Chemicals) powinna też zawierać numer wersji i numeracje sekcji. Informacje jakie możemy znaleźć w konkretnych sekcjach to:

 
SEKCJA 1 Identyfikacja substancji/mieszaniny i identyfikacja przedsiębiorstwa
SEKCJA 2 Identyfikacja zagrożeń
SEKCJA 3 Skład/informacja o składnikach
SEKCJA 4 Środki pierwszej pomocy
SEKCJA 5 Postępowanie w przypadku pożaru
SEKCJA 6 Postępowanie w przypadku niezamierzonego uwolnienia do środowiska
SEKCJA 7 Postępowanie z substancjami i mieszaninami oraz ich magazynowanie
SEKCJA 8 Kontrola narażenia/środki ochrony indywidualnej
SEKCJA 9 Właściwości fizyczne i chemiczne
SEKCJA 10 Stabilność i reaktywność
SEKCJA 11 Informacje toksykologiczne
SEKCJA 12 Informacje ekologiczne
SEKCJA 13 Postępowanie z odpadami
SEKCJA 14 Informacje dotyczące transportu
SEKCJA 15 Informacje dotyczące przepisów prawnych
SEKCJA 16 Inne informacje


Wszystkie te elementy to obowiązkowe sekcje i każda musi być wypełniona. Ewentualnie można wskazać brak określonych informacji, ale tylko jeśli będzie dołączone do tego uzasadnienie. 


Co się zmieniło się po 1 Czerwca 2015 roku?


Dokonano zmian w zakresie niektórych definicji/sformuowań, które pozornie wydawały się nie istnotne, ale w takim wyspecjalizowany języku miały kluczowe znaczenie.  Wprowadzono takie wyrażenia jak:  narażenie wielokrotne, nazwa rodzajowa. Dosyć istotną i widoczną zmianą są piktogramy, które graficznie są całkowicie odmienione. 



 



Ważna rola SDS


Główne przeznaczenie takich dokumentów to zapewnienie bezpieczeństwa osobie i otoczeniu użytkującemu dany produkt. Skierowana jest przede wszystkim do osób prowadzących działaności związane z używaniem danych substancji, czyli w wypadku środków dezynfekcji: Szpitali, przychodni, gabinetów lekarskich, kosmetycznych, karetek i nie tylko. Odpowiednio przygotowana karta charakterystyki to gwarancja ochrony przed niepożądanymi skutkami nieodpowiedniego użytkowania danego produktu. Zapoznanie się z SDS powinno być normą przed użyciem substancji do której jest przygotowana.

Elementy oznakowania - Piktogramy


Są to elementy graficzne, króre stanowią jeden ze sposobów poinformowania o ewentualnych zagrożeniach. Inne to m.in hasła ostrzegawcze.  Nowe piktogramy wyróżniają się kształtem  kwadratu ustawionego na wierzchołku. Zawierają czarne elementy na białym tle, oraz czerwone obramowanie. 



W skrócie:


GHS01: substancje wybuchowe
GHS02: substancje łatwoplane
GHS03: substancje utleniające 
GHS04: gazy pod ciśnieniem 
GHS05: substancje korodujące metale
GHS06: substancje toksyczne
GHS07: substancje drażniące 
GHS08: substancje rakotwórcze/mutagenne 
GHS09: substancje szkodliwe dla środowiska wodnego 



Można je podzielić ze względu na:

  • zagrożenia zdrowia


 

                    

  • zagrożenia fizyczne




  • zagrożenia dla środowiska 







Przykłady

Na naszej stronie można znaleźć karty charakterystyki środków do dezynfekcji, które są dostępne do zakupu. Tak jak już wspomniano są one dostępne bezpłatnie i warto wiedzieć co taki dokument zawiera. Przykłady kart charakterystyki powszechnych środków dezynfekcji:



rąk
powierzchni - gotowe do użycia
powierzchni - koncentrat 
narzędzi