Krótkie wędzidełko podjęzykowe- jak leczyć?
Za krótkie wędzidełko podjęzykowe czyli tzw. ANKYLOGLOSJA jest stanem wrodzonym. Występuje najczęściej u noworodków i małych dzieci, chociaż ten problem mogą mieć niektórzy dorośli. Dzięki prawidłowej długości wędzidełka podjęzykowego możemy swobodnie poruszać językiem i prawidłowo wymawiać głoski.



Co to jest wędzidełko jezykowe? Kiedy jest za krótkie?


Wędzidełko podjęzykowe to bardzo wrażliwa błonka, która łączy dolną część języka z dnem jamy ustnej. Jest ona praktycznie niewidoczna (jeżeli jest prawidłowej długości) i oczywiście wtedy dziecko swobodnie porusza językiem we wszystkie strony. Już u noworodka można zauważyć ew. nieprawidłowości, szczególnie ważne jest to przy karmieniu piersią. Jeżeli widzimy, że maluch ma problem ze ssaniem i nie potrafi prawidłowo uchwycić sutka powinniśmy nasze obawy skonsultować z lekarzem takim jak neonatolog, laryngolog lub pediatra.
Krótkie wędzidełko to anomalia, która jednak częściej jest spotykana u chłopców. Za długa tkanka znacząco ogarnicza ruchy języka. Jeżeli zignorujemy problem może on doprowadzić do wad zgryzu, problemów z jedzeniem, złej wymowy. Niezwykle ważna jest szybka diagnoza dla wlaściwego rozwoju dziecka.


Objawy ankyloglosji


Najłatwiej zaobserwować je gdy maluch otwiera buzie, płacze, ziewa. Objawy mogą być różne, od bardzo łagodnych do poważnych. Czasami ankyloglosja jest na tyle lagodna, że jej objawy mogą nie przeszkadzac w codziennym zyciu. Jakie są objawy, które powinny zwrócić nasza uwagę?
- kształt „serduszka” (gdy dziecko wystawia język na brodę), jednak brak tego objwy nie wyklucza tego, że dziecko nie ma za krótkiego wędzidełka
- ból przy sięganiu językiem do brody lub nosa
- u noworodków i niemowlaków: trudności podczas karmienia piersią, karmienie przez dłuższy czas, ciagłe uczucie głodu u malucha, problemy z przybieraniem na wadze i charakterystyczny dźwięk klikania podczas karmienia
- jedzenie wypada z buzi, problem z połykaniem
- u większych dzieci tzw. mowa z „językiem między zebami”


Skutki


Im wcześniej zdamy sobie sprawę z problemu tym lepiej dla dalszego rozwoju malucha. Jakie mogą być ew. skutki nie podcięcia wędzidełka ?
  • we wczesnym etapie życia noworodka problemy ze ssaniem przy karmieniu piersi
  • nadmierna produkcja śliny
  • wady zgryzu
  • oddychanie przez buzię, często otwarte usta
  • zła pozycja spoczynkowa języka
  • nieprawidłowe połykanie i żucie
  • słaba higiena jamy ustnej – w przypadku większego dziecka lub osoby dorosłej takie ”uwiązanie języka” może utrudniać wymiatanie resztek jedzenia
  • zła higiena może doprowadzić do próchnicy, zapalenia dziąseł
  • za krótkie wędzidełko może przyczynić się do powstania przestrzeni między dolnymi jedynkami
  • u dorosłych może przeszkadzać w oblizywaniu warg, całowaniu, grze na instrumentach dętych
  • bóle szczęki, parcie na jezyk


Kiedy go nie podcinać?


Zawsze ewentualne wątpliwości co do  prawidłowej, zdrowej długości wędzidełka powinniśmy skonsultować z lekarzem. Czasami wada jest bardzo delikatne i ćwiczenia mogą rozwiązać problem.


Zabieg podcięcia wędzidełka


Niewątpliwie żaden rodzic nie chce narażac malucha na stres związany z zabiegiem, jednak czasami nie ma wyboru. Zabieg podcięcia wędzidełka jezykowego jest krótki i bezpieczny a może być bardzo ważny aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie.  Zabieg ten (tzw. frenotomia) jest wykonywany malutkim nożykiem lub nożyczkami chirurgicznymi. Nie jest konieczne znieczulenie ogólne, wystarczy miejscowe. Niestety nie obędzie się bez małego krwawienia, ale szybko ustaje a dziecko od razu odzyska sprawność. Zaznaczmy też, że za krótkie wędzidełko jest przeszkodą nie tylko przy karmieniu piersią, ale także butelką. Jeżeli chodzi o dzieci starsze zabieg może odbyć się przy pomocy laseru co gwarantuje brak szwów i szybsze gojenie. Rana goi się około 2 tygodnie.