Kremy, maści, żele wspomagające gojenie ran

W codziennym życiu często mamy do czynienia z urazami, otarciami, skaleczeniami, oparzeniami, ranami pooperacyjnymi, owrzodzeniami czy odleżynami. Powstałe rany są wynikiem przerwania ciągłości skóry i błony śluzowej przez czynnik zewnętrzny. 


Sposób gojenia się rany i możliwe powikłania zależą od jej rozległości, głębokości i czynników zewnętrznych, takich jak choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca lub niewydolność krążenia. Czynniki te mogą znacznie opóźnić gojenie się rany. Aby gojenie przebiegało prawidłowo, warto pamiętać o kilku zasadach, które mają zastosowanie do wszystkich ran.  

Gojenie się ran, zwłaszcza ran przewlekłych, może być trudne i kłopotliwe. Nawracające infekcje i stany zapalne nie sprzyjają gojeniu i powodują wiele bólu u pacjentów. Zarówno oczyszczanie, jak i codzienna pielęgnacja mają ogromne znaczenie w procesie rekonwalescencji. Oferujemy duży wybór różnych skutecznych produktów przyspieszających gojenie się ran. Posiadamy spraye antybakteryjne, które zapewniają czystość mikrobiologiczną uszkodzonych tkanek, żele hydrokoloidowe, które wytwarzają specyficzną powłokę, która tworzy optymalne środowisko dla procesów naprawczych. Aby chronić duże, przewlekłe urazy, zalecamy zapoznanie się z gamą opatrunków o unikalnych właściwościach, które sprzyjają regeneracji. Z kolei dla osób z drobnymi urazami polecamy maści i kremy przyspieszające gojenie ran, które w zależności od potrzeb mogą działać natłuszczająco lub wysuszająco i ściągająco.

Leczenie ran w 3 krokach 

Krok 1  
Pamiętajmy o czyszczeniu i dezynfekcji rany - zarówno świeżo powstałej, jak i przy każdej zmianie opatrunku. Pozostałości krwi, brudu, resztki opatrunku lub bakterie prowadzą do powikłań, takich jak przedłużone gojenie lub infekcje.  
Do oczyszczania i odkażania warto stosować produkty zawierające surfaktant - składnik wspomagający oczyszczanie, będący jednocześnie skuteczną i bezpieczną substancją przeciwdrobnoustrojową o udowodnionej skuteczności i szybkości działania. Polecaną substancją z tej grupy jest oktenidyna.  
Ponadto na powierzchnię rany nie należy stosować preparatów zawierających w swoim składzie jod lub alkohol ze względu na ich działanie drażniące i wysuszające. Warto zapoznać się z ulotką i dowiedzieć się, czy preparat, którego chcemy użyć do dezynfekcji rany ma działanie bakteriobójcze i grzybobójcze oraz przez jaki okres czasu.  

Krok 2    
Nałóż żel antybakteryjny na ranę, aby przyspieszyć gojenie i chronić ją przed infekcją.  
Dlaczego ważne jest, aby po oczyszczeniu i zdezynfekowaniu rany dodatkowo zastosować produkt na bazie żelu?
Takie leczenie jest ważne, gdy rana nie zamyka się przez oczyszczenie, co może prowadzić do nadkażenia rany i tworzenia się blizny. Jak wykazały badania, stosowanie produktu żelowego z oktenidyną przyspiesza gojenie 15-krotnie i chroni przed infekcją. Ponadto produkty żelowe łagodzą ból, swędzenie i chronią przed przywieraniem opatrunku do rany. W ranach z wysiękiem dodatkowo oczyszczają i tworzą odpowiednie środowisko do gojenia. 
Powyższe zasady są zgodne ze wszystkimi krajowymi i europejskimi wytycznymi dotyczącymi leczenia ran. 

Krok 3 
Ostatnim krokiem jest wybór odpowiedniego opatrunku. Opatrunek powinien pełnić funkcję ochronną. W przypadku ran z wysiękiem, musi mieć zdolność wchłaniania wysięku. W pierwszych dniach należy stosować opatrunek chłonny. W ranach oparzeniowych warto wybrać opatrunek siatkowy. W ranach bez wysięku do zabezpieczenia rany stosuje się opatrunki hydrokoloidowe. Niektóre opatrunki zawierają także dodatek srebra, jonów srebra (srebra koloidalnego), które przyspiesza gojenie się rany. 
Na koniec możemy dodatkowo zabezpieczyć nałożony opatrunek bandażem lub specjalnie dopasowaną opaską.


Opatrywanie ran - o czym należy pamiętać? 
Powyższe kroki należy stosować podczas opatrywania i pielęgnacji rany powstałej w wyniku otarcia, skaleczenia lub oparzenia. Taki sposób postępowania sprawdzi się również w przypadku ran pooperacyjnych oraz ran trudno gojących się, takich jak owrzodzenia czy odleżyny. 

Pamiętajmy, że opatrunki ze srebrem mogą być łączone z produktami zawierającymi oktenidynę, ale nie powinny być stosowane z produktami zawierającymi związki jodu.  

Co ważne, w przypadku ran, które wykazują objawy takie jak zaczerwienienie, bolesność, wysięk, ciepło, nieprzyjemny zapach, należy pamiętać o zastosowaniu środka dezynfekującego, żelu z substancją antybakteryjną oraz opatrunku, najlepiej z zawartością srebra

Podczas pielęgnacji rany warto kierować się w swoich wyborach skutecznością substancji antybakteryjnej oraz jej profilem bezpieczeństwa, który wyrażany jest wartością wskaźnika biokompatybilności. Im wyższa wartość (powyżej 1), tym większe bezpieczeństwo dla procesów gojenia ran. Według wielu badań i publikacji w czasopismach naukowych, oktenidyna wykazuje wysoką skuteczność wobec bakterii, grzybów i wirusów w czasie do 1 minuty. Ponadto jej wskaźnik biokompatybilności wynosi od 1,7 do 2,4. Preparaty zawierające tę substancję mogą być stosowane zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.   

Przed zakupem warto sprawdzić, czy produkt zawiera skuteczną i bezpieczną substancję antybakteryjną, a także wskazania i przeciwwskazania do jego stosowania. Przykładem są preparaty zawierające związki srebra w sprayu, które możemy bezpiecznie stosować już od 7. roku życia. Z kolei preparaty na bazie jodu nie mogą być stosowane u pacjentów z tarczycą i nie można ich łączyć z opatrunkami zawierającymi srebro.  

Unikajmy produktów do pielęgnacji ran, które nie posiadają dodatku substancji antybakteryjnej. Jej zawartość jest istotna w profilaktyce ochrony przed infekcją, a także w przypadku pojawienia się oznak infekcji w ranie. Tak więc produkty stosowane w pielęgnacji ran powinny leczyć, goić i łagodzić ranę oraz skórę wokół niej. 

Cechy zalecanych produktów obejmują:  
  • udowodniona skuteczność wobec bakterii, grzybów i wirusów do 1 min,  
  • gotowość do użycia,  
  • kolor - produkty do odkażania ran powinny być bezbarwne,  
  • bezbolesność - stosowanie substancji do opatrywania ran nie może wiązać się z bólem,  
  • kompatybilność z opatrunkami zawierającymi srebro.  
  • Najczęściej produkty do opatrywania ran dostępne są w formie płynnej (spray) oraz żelowej.  

Warto również pamiętać o pielęgnacji skóry wokół rany. W przypadku zaczerwienienia, podrażnienia czy zaognienia należy zastosować krem o właściwościach regenerujących i nawilżających, również z substancją antybakteryjną.