Kręgosłup piersiowy - jak sobie radzić z bólem?

Kręgi znajdujące się na wysokości klatki piersiowej tworzą kręgosłup piersiowy. Ból kręgosłupa na tym odcinku, bóle w klatce piersiowej, pieczenie, mrowienie – są objawami, których nie można bagatelizować. Przyczyna może być dość błaha - siedzący tryb pracy i mała aktywność fizyczna. Jednak ból w kręgosłupie piersiowym może również wskazywać na poważne dolegliwości, takie jak osteoporoza lub zawał.

Kręgosłup piersiowy – jak jest zbudowany i jakie pełni funkcje 

Nasz kręgosłup składa się z kostnych kręgów tworzących wspólną całość. Odcinek piersiowy zbudowany jest z 12 kręgów oznaczanych od T1 (od góry) do T12 lub Th1-Th12. Kręgi kręgosłupa piersiowego połączone są z żebrami stawami. Przestrzenie między kręgami są wyścielone dyskami lub inaczej krążkami międzykręgowymi. Każdy zbudowany jest z chrząstki, wytrzymałej torebki zewnętrznej, zwanej pierścieniem włóknistym, oraz gąbczastego i silnie uwodnionego jądra miażdżystego.

Naturalna krzywizna kręgosłupa piersiowego, tzw. kifoza piersiowa, umożliwia utrzymanie prawidłowej postawy ciała oraz głowy w odpowiedniej pozycji. Innymi funkcjami kręgosłupa piersiowego jest przede wszystkim podtrzymanie klatki piersiowej, jak również ochrona narządów wewnętrznych, m.in. serca i płuc. 

Przyczyny bólu. 

Schorzenia kręgosłupa, takie jak dyskopatia, rzadko dotyczą kręgosłupa piersiowego. Jednak wiele osób ze względu na obecny styl życia odczuwa ból odcinka piersiowego kręgosłupa związany z dehydratacją lub protruzją krążków międzykręgowych gdyż tracą naturalną elastyczność w wyniku przeciążenia. Zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych dotyka osoby niezależnie od wieku. Odcinek piersiowy kręgosłupa narażony jest także na zmiany w przebiegu osteoporozy. 

Ból kręgosłupa piersiowego najczęściej wynika z nieodpowiedniego stylu życia. Dolegliwości mogą dotyczyć nawet osób bardzo młodych, w tym również dzieci w okresie intensywnego wzrostu. Przyczyną bólu pleców u najmłodszych jest rozciąganie tkanek w połączeniu z bardzo niską aktywnością fizyczną. Prowadzi to do spłycenia lub pogłębienia naturalnej kifozy. 

Głównymi przyczynami bólu odcinka kręgosłupa piersiowego są:

  • siedzący tryb pracy;
  • przyjmowanie niewłaściwej postawy ciała, garbienie się, pochylanie w kierunku monitora;
  • nieodpowiednio dobrana wysokość biurka i ułożenia klawiatury;
  • brak aktywności fizycznej;
  • nadwaga i otyłość;
  • ciężka praca fizyczna, dźwiganie;
  • u kobiet duży rozmiar biustu, co także obciąża kręgosłup piersiowy
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • nerwoból międzyżebrowy (neuralgia międzyżebrowa),
  • rwa piersiowa.

Charakterystyka bólu: 

Ból odcinka piersiowego kręgosłupa najczęściej odczuwany jest na wysokości klatki piersiowej, czyli w plecach między łopatkami. Czasami ból promieniuje w jedną stronę, powodując kłucie pod łopatką. Dolegliwości występują stale lub w trakcie wykonywania ruchów czy wyprostowania. 

Objawy problemów z kręgosłupem piersiowym występujące w innych częściach ciała:

  • ból w klatce piersiowej przypominający kłucie w sercu, wywołuje dodatkowo uczucie strachu że to stan przedzawałowy lub zawał;
  • ból w jamie brzusznej, który może być mylnie uznawany m.in. za zapalenie woreczka żółciowego;
  • bóle kończyn, zarówno rąk, jak i nóg;
  • drętwienie i mrowienie kończyn;
  • problemy z oddychaniem, duszności i niedotlenienie;
  • nerwobóle promieniujące wzdłuż pleców lub klatki piersiowej. 

Schorzenia kręgosłupa piersiowego – jak leczyć

Jeśli pojawia się ból, któremu towarzyszą inne objawy, zwłaszcza sugerujące problemy z sercem i oddychaniem, najlepiej skonsultować się z lekarzem w trybie pilnym. Kręgosłup piersiowy oceniany jest na podstawie prześwietlenia rentgenowskiego. Dokładniejszy obraz daje jednak rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa. Znając przyczynę bólu kręgosłupa piersiowego można wprowadzić odpowiednie leczenie. 

Postępowanie w początkowej fazie zwykle ogranicza się do leczenia objawowego i zachowawczego. Można stosować doraźnie doustne leki o działaniu przeciwbólowym. W sytuacji gdy ból jest bardzo silny lekarz może zalecić stosowanie preparatów o działaniu rozluźniającym mięśnie. Nie należy stosować ich przewlekle gdyż mogą podrażniać żołądek. Ból można również łagodzić stosując maści, żele i plastry przeciwbólowe.  

Bóle pleców rzadko dotyczą tylko jednego odcinka. Jeśli odcinek piersiowy daje oznaki bólowe, bez odpowiedniego postępowania, zazwyczaj w następstwie występują również problemy z odcinkiem szyjnym i lędźwiowym. Ból kręgosłupa piersiowego ma tendencję do nawrotów ze zwiększoną intensywnością. Leczenie objawowe należy więc wspierać poprzez ćwiczenia na kręgosłup z fizjoterapeutą jak i samemu w domu oraz zmianę niewłaściwych nawyków, a także utrzymywanie prawidłowej masy ciała.