Must have przyszłego medyka - wyprawka na studia

Informacja o dostaniu się na studia to jedna z długo wyczekiwanych i najpiękniejszych chwil dla przyszłego studenta kierunku lekarskiego. Towarzyszy temu ogromna duma i radość. Kiedy już te emocje nieco opadną nadchodzi czas na kompletowanie wyprawki na studia. Poniżej postaram się pomóc znaleźć wszystko czego potrzebujecie na start. 


Odzież medyczna 

Pierwszym zakupem przed rozpoczęciem nauki powinien być standardowy fartuch medyczny. Będzie bardzo przydatny w trakcie zajęć z anatomii na pierwszym roku. Najlepiej wybrać klasyczny biały kolor, model prosektoryjny (wiązany z tyłu), choć wybór zapinanego z przodu będzie wyborem bardziej uniwersalnym i wygodniejszym w użytkowaniu. Przyda się bowiem również na zajęciach z biologii molekularnej i biochemii.

Warto zaopatrzyć się również w czepek medyczny. W trakcie zajęć w prosektorium włosy powinny być spięte i zakryte. Chroni on włosy przed toksyczną formaliną, która używana jest w trakcie badań. Można postawić na ekstrawagancję jeśli chodzi o tę część garderoby, choć wykładowcy preferują biel dopuszczają odcienie zieleni i niebieskiego. Jeśli komuś przegrzewa się głowa pod materiałem, dobrze kupić czepek z wszywkami frotte 

Potrzebne będzie również obuwie medyczne. Dobrze wybierać takie z tworzywa które łatwo wyczyścić. W trakcie zajęć możemy mieć do czynienia z różnymi płynami i obuwie z materiału możemy zniszczyć. 

Jaką pęsetę wybrać?

Na zajęciach anatomii trzeba preparować różne rzeczy. Tu sprawdzi się pęseta anatomiczna, ułatwia ona wyszukiwanie i wskazywanie konkretnych struktur anatomicznych. Pęseta powinna być wykonana z dobrej jakości stali nierdzewnej o długości około 15 - 20 centymetrów. należy pamiętać by się nie pomylić i nie kupić pęsety chirurgicznej. Ta posiada ząbki  i może uszkodzić delikatne struktury preparatów anatomicznych.

Kiedy stetoskop?

Przyszły medyk od początku studiów nie może doczekać się osłuchiwania pacjenta. Kiedy zaczyna się ta wielka przygoda? Zazwyczaj dopiero na II lub III roku w trakcie zajęć z propedeutyki chorób wewnętrznych. Niemniej stetoskop może przydać się wcześniej, w trakcie praktyk wakacyjnych. Jeśli trafi się okazja warto osłuchiwać pacjenta i cieszyć się z tej szansy.

Zaleca się klasyczny, internistyczny stetoskop. Pediatryczny lub kardiologiczny wybieramy gdy już jesteśmy zdecydowani którą drogę wybieramy. Stetoskop będzie również idealnym prezentem gwiazdkowym dla bliskiej osoby, która studiuje medycynę.

Scrubsy medyczne

To modowy set, bardzo przydatny w trakcie praktyk. Znacznie wygodniejszy od fartucha. Składa się z bluzy i spodni medycznych. Tu możemy wyrazić siebie, mamy bowiem dostęp do różnorodnych kolorów i wzorów. To także fajny zamiennik fartucha w trakcie zajęć klinicznych. Wymagany natomiast jest na przedmiotach zabiegowych.

Co jeszcze warto posiadać?

Na zajęciach klinicznych, w trakcie propedeutyki interny, pediatrii i praktyki lekarza rodzinnego przyda się latarka. Oglądanie gardła i wywoływanie odruchu źreniczego jest łatwiejsze przy jej użyciu. Wygląda też bardziej profesjonalnie niż latarka w telefonie.

Na IV lub V roku w trakcie badań przedmiotowych na neurologii przydaje się młotek neurologiczny. Entuzjazm wzbudzi pierwszy wywołany odruch rzepkowy. Na egzaminie praktycznym przy łóżku pacjenta dobrze jest mieć swój własny młotek.

Oczywistym wyposażeniem są również zeszyty, notatniki, długopisy, zakreślacze i co tam jeszcze ktoś lubi aby notatki były jak najbardziej czytelne. Jeśli wolimy notatki elektroniczne warto zainwestować w lekki laptop lub tablet.