Kołnierz ortopedyczny co powinniśmy o nim wiedzieć?
Wielu z nas prowadzi siedzący tryb życia oraz długie godziny spędzane w pracy w pozycji siedzącej lub brak ruchu czy wypadek są przyczynami wielu problemów z kręgosłupem. Lekarze uznają iż problemy z kręgosłupem są chorobą cywilizacyjną. Najczęściej uszkodzeniu ulega odcinek szyjny kręgosłupa. Aby odciążyć tą część kręgosłupa należy skorzystać z kołnierza ortopedycznego.


Wskazania do noszenia kołnierza ortopedycznego

Głównym zadaniem takiej ortezy szyjnej jest zapobieganie kolejnym, dodatkowym urazom kręgosłupa szyjnego, a często nawet rdzenia kręgowego w celu ustabilizowania wskazanego odcinka. Kołnierz ortopedyczny powinny nosić osoby, które mają chory, uszkodzony odcinek szyjny kręgosłupa i w niewłaściwy sposób ustawiają głowę lub cierpią na zmiany zwyrodnieniowe np. dyskopatię czy skoliozę.

Pamiętajmy, że takie objawy jak ból szyi, często umożliwiają wykonywanie ruchów karku oraz głowy. Ból oraz zawroty głowy czy i uczucie sztywnienia karku mogą wskazywać na konieczność zastosowania kołnierza ortopedycznego.


Jak długo powinno się nosić kołnierz ortopedyczny?

Kołnierz ortopedyczny należy nosić przez określony czas przez lekarza, zależy to od stanu kręgosłupa, a także przyczyn, które spowodowały konieczność jego założenia. Średni czas noszenia kołnierza to około 6 tygodni. Nie można stosować kołnierza zbyt długo, gdyż grozi to zanikiem mięśni. Jeśli mówimy o noszeniu kołnierz należy pamiętać, iż nie trzeba go zdejmować ani do spania ani kąpieli.

Kołnierz ortopedyczny - rodzaje

Rodzaje kołnierza ortopedycznego to:

1. kołnierz jednoczęściowy, używany przede wszystkim do transportu, a także rehabilitacji pacjentów, którzy na skutek wypadku doznali urazu. obrażeń. Zaletą tego kołnierza jest indywidualne dopasowanie do każdego pacjenta oraz odciążenie odcinka kręgosłupa szyjnego aż do tułowia.

2. kołnierz dwuczęściowy, używany u pacjentów z urazem odcinka szyjnego kręgosłupa w wyniku złamania albo skręcenia oraz po operacjach. Taki rodzaj kołnierza daje możliwość na łagodzenie bólu oraz odpowiedni dopływ powietrza do ciała. Kolejną jego zaletą jest brak konieczności ściągania kołnierza podczas badań, takich jak rezonans magnetyczny.

3. kołnierz miękki stosowany jest w przypadku dyskopatii oraz dolegliwości bólowych odcinka szyjnego kręgosłupa i urazów w okolicach więzadeł oraz mięśni tego odcinka. Dodatkowo stosuje się go przy zmianach zwyrodnieniowych, nerwobólach szyi oraz ramion . Wykonano go z miękkiej pianki, która dostosowuje się do kształtu ciała każdego pacjenta.

4. kołnierz twardy, używany jest do leczenia schorzeń mięśni szyi oraz zwyrodnieniowych. Ponad to gdy występują zniekształcenia odcinka szyjnego kręgosłupa. Kołnierz jest wypełniony w środku miękką pianką, a jego skorupa jest twarda, aby unieruchomić wskazany odcinek kręgosłupa.

Kołnierz typ Schantza jest to model miękki, dzięki temu nie powoduje on całkowitego unieruchomienia szyi. Zaleca się go przy lekkich urazach odcinka szyjnego kręgosłupa, takich jak skręcenia. Stanowi także wsparcie przy zmianach zwyrodnieniach oraz pomaga ustabilizować szyję w przypadku jej przeciążenia. Wykonano go z pianki o bardzo dużej gęstości, która została pokryta przyjemnym w dotyku materiałem. Dzięki anatomicznemu wyprofilowaniu zmniejszony zostaje nacisk na żuchwę, a jednocześnie dobrze ją podtrzymuje. Miękkie krawędzie pozwalają uniknąć dyskomfortu w czasie użytkowania. Kołnierz jest bardzo łatwy w montażu, za pomocą rzepa można regulować stopień dopasowania go do szyi, a dzięki dwóm wysokościom każdy pacjent dobierze wersję idealną do swoich potrzeb.


Zastosowanie kołnierza miękkiego:

  • skręcenia czyli lekkie urazy,
  • kręcz szyi,
  • różnego rodzaju zwyrodnienia odcinka szyjnego kręgosłupa.

Zalety kołnierza miękkiego:

  • brak dyskomfortu w czasie noszenia dzięki miękkiej formie,
  • przyjemy w dotyku materiał wykonania,
  • dopasowuje się do linii żuchwy, dwie wysokości do wyboru.

Pamiętajmy, że to lekarz decyduje o tym jaki kołnierz będzie dla nas odpowiedni. Nie powinniśmy na własną rękę korzystać z kołnierza ortopedycznego.