chandra-artykul-Admed

Chandra to stan, gdy dopada nas zły humor i ogólna niechęć do codziennych czynności. Rano nie chce nam się wstawać z łóżka, a po południu jesteśmy senni i zmęczeni.


Główną przyczyną pogorszenia samopoczucia w okresie jesienno-zimowym jest zmniejszona ekspozycja na promienie słoneczne. Światło słoneczne pobudza w organizmach wydzielanie serotoniny , zwanej także hormonem szczęścia.
Dawniej ciemność oznaczała sen – nie było prądu, nie było lamp. Obecnie brak światła dziennego nie jest przeszkodą dla naszego funkcjonowania. Bardzo wiele osób boryka się ze skutkami ubocznymi bieżącej pory roku, dlatego warto temu zaradzić i załagodzić dolegliwości.

Wśród objawów jesiennej chandry wymienia się także:
- rozdrażnienie,
- bóle głowy i mięśni,
- zmiany apetytu,
- problemy z koncentracją,
- obniżona chęć do podejmowania aktywności.

Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na radzenie sobie z chandrą. 

Zacznij od snu.


Długość snu nie jest jednoznaczna z tym czy jesteśmy wypoczęci. Bardzo istotna jest również jakość snu, na nią wpływają takie czynniki jak: właściwy dobór materaca, temperatura panująca w pomieszczeniu, jak również pora o której spożyliśmy ostatni posiłek. Należy pamiętać o tym, że duża ilość węglowodanów w diecie powoduje ospałość i zmęczenie.


Aktywność fizyczna.


Szaruga i deszczowe dni są idealną wymówką do tego, by zrezygnować ze spaceru, a do pracy zamiast jeździć na rowerze , wybieramy jazdę autem. To spory błąd. 
Warto korzystać ze wszystkich słonecznych jak również tych mniej słonecznych.
Dzień jest krótki, więc należy wykorzystać go maksymalnie i gdy tylko aura sprzyja udać się na spacer. Starajmy się być aktywnymi przez cały dzień, np. wybierajmy schody zamiast windy. Liczy się każdy rodzaj ruchu.

Spotykaj się z przyjaciółmi.


Pamiętaj, że w tym celu warto wykorzystać wszechstronność oraz możliwości internetu. Być może znaczna część znajomości będzie rozwijać się jedynie w wirtualnym świecie, jednakże część może przenieść się do świata realnego. Alternatywą są także spotkania fanów wybranych blogów czy podcastów. Jeżeli jakiś twórca przypadł ci do gustu, to zapisz się do jego grupy, Funpage'a na Facebooku. To świetna okazja do nawiązania znajomości na żywo.

Edukuj się.


Epidemia korzystnie wpłynęła na ilość, różnorodność oraz dostępność bezpłatnych szkoleń i wykładów zamieszczanych w sieci (w języku polskim lub z napisami).

Weź sprawy w swoje ręce.


Pomaganie innym daje Nam poczucie tego że jesteśmy potrzebni, co za tym idzie budzi w Nas pozytywną energię, a osobom którym pomagamy przynosi radość.  Poprostu udaj się do regionalnego centrum wolontariatu lub skorzystaj ze stron internetowych dla wolontariuszy. Wolontariat to bardzo przyjemna sprawa, obie strony będą zadowolone.

Nawet jeżeli wydaje się Nam , że powyższe rozwiązania nie mają szans w starciu z nadchodzącą jesienną chandrą, pamiętajmy, że dopóki nie spróbujemy, to się nie przekonamy.
Nie mamy nic do stracenia!