Czy warto stosować płyn do płukania jamy ustnej?

Higiena jamy ustnej i zębów jest nieodłącznym elementem naszej codzienności. Zdrowy, najlepiej śnieżnobiały uśmiech to cel i marzenie wielu z nas, zaś chyba nikt nie lubi pojawiającego się bólu choćby najmniejszego zęba. Tam gdzie szczotka, pasta, kubek, ciepła woda i nitka nie są w stanie dotrzeć, do boju wkracza on - płyn do płukania jamy ustnej. Czy i jak go stosować? Przyjrzyjmy się cechom szczególnym tego rozwiązania. 



Jaki płyn wybrać?

Na rynku znajduje się bardzo wiele propozycji płynów do płukania jamy ustnej. Przeciwbakteryjne, hamujące próchnicę, odświeżające oddech - na półkach sklepowych znajdziemy je wszystkie. Czy powinniśmy wybrać płyn tego samego producenta co pasty do zębów? A może zupełnie inny, może warto zapytać w aptece? Wybór nie jest prosty, a szczegóły najlepiej ustalić w czasie wizyty kontrolnej u swojego stomatologa. Warto upewnić się, że płyn który wybieramy przeszedł odpowiednie badania kliniczne, jego działanie jest sprawdzone. Dobrze aby płyn w swoim składzie zawierał chlorheksydynę, która oprócz działania bakteriobójczego spowalnia powstawanie płytki nazębnej. 

Wybrałem! Jak go używać?

Wydawałoby się, że stosowanie płynu do płukania jest banalnie proste. Ot, wlewamy go sobie do ust, płuczemy i wypluwamy. W dużym skrócie tak to właśnie wygląda. Należy jednak pamiętać, że duży wybór płynów do płukania okazuje się w tym przypadku naszym wrogiem. Każdy płyn jest inny i dlatego nie ma jednej, uniwersalnej instrukcji stosowania. Zwykle należy nabrać do ust ok. 10-15ml płynu i płukać jamę ustną od 30 do 60 sekund. Trzeba się upewnić, że nie kupiliśmy środka w formie koncentratu, bo taki przed użyciem musimy rozpuścić w wodzie. Na szczęście na butelce znajdziemy szczegółową instrukcję użycia płynu. 


Ile razy dziennie płukać usta?

Choć wielu z nas ma poczucie, że im więcej płukanek wykonamy w ciągu dnia tym lepiej, stomatolodzy są zgodni i twierdzą, że dwie płukanki dziennie są w zupełności wystarczające. Częstsze stosowanie płynów do płukania może wpływać niekorzystnie na stan naszych zębów, szczególnie jeśli płyn wykazuje właściwości wybielające. Równie ważne jest, aby nie płukać zębów bezpośrednio po szczotkowaniu, ponieważ płyn niweluje działanie fluoru zawartego w paście do zębów. Dla najlepszego efektu można przyjąć zasadę dwóch szczotkowań dziennie (o ile sytuacja nie wymaga inaczej) oraz jednego nitkowania i jednego płukania w ciągu dnia. 

A jeśli płyn to za mało?

Domowa higiena i sposoby czyszczenia zębów czasami mogą okazać się niewystarczające. Jeśli zauważymy jakieś niepokojące stany w jamie ustnej powinniśmy koniecznie udać się do gabinetu stomatologa. Leczenie na własną rękę może okazać się wyłącznie stratą czasu i pieniędzy. Po konsultacji w gabinecie specjalisty będziemy mieć wiedzę jak poradzić sobie z powstającym problemem. Im wcześniej dowiemy się co robić, tym lepiej.