Jakie powinno być łóżko szpitalne?
Łóżko jest nie tylko podstawowym elementem wyposażenia sali chorych w szpitalu, miejscem odpoczynku dla pacjenta, ale też jednym z narzędzi znacznie wspierającym cały proces leczenia. Uczucie komfortu pacjenta również ma wpływ na efekty leczenia i rekonwalescencji, dlatego odpowiednio zaprojetkowane i wykonane łóżko szpitalne jest niezbędnym elementem wyposażenia. Przyjrzyjmy się bliżej cecpagenhom, jakie powinno posiadać dobre łóżko szpitalne oraz jak o nie właściwie zadbać w czasie eksploatacji. 


Komfort pacjenta i personelu medycznego

Istnieje szereg cech łóżka szpitalnego, które wpływają na poczucie komfortu pacjenta, ale też na wspracie personelu medycznego, przede wszystkim pielęgniarek. Przede wszystkim, łóżko powinno posiadać możliwość regulacji pozycji, zarówno głowy jak i nóg. Jest to szczególnie istnotne, tym bardziej jeśli pacjent musi pozostawać przez dłuższy czas w pozycji siedzącej lub półleżącej. Istnieją różne rodzaje mechanizmów regulacji pozycji i z punktu widzenia personelu medycznego, najlepiej jeśli jest to regulacja elektryczna. Nie wymaga ona wysiłku przy zmianie pozycji, ręcznego unoszenia pacjenta. Również dla pacjenta, płynna regulacja jest wygodniejsza od regulacji skokowej, jaką mozemy spotkać w starszych modelach łóżek. 

Równie istotna jest mobilność łóżka. W szpitalu często pojawia się konieczność przemieszczenia pacjenta do innego pomieszczenia, np. w celu przeprowadzenia badania lub zabiegu. Kółka i odbojniki stają się zatem niezbędnym elementem wyposażenia łóżka szpitalnego. Z bezpieczeństwo pacjenta, nie tylko w trakcie przemieszczania ale też w czasie snu odpowiadają barierki boczne. Uniemożliwiają one przypadkowe spadnięcie pacjenta z łóżka, co jest szczególnie istotne w przypadku osób starszych lub osób z zaburzeniami równowagi.  W przypadku pacjentów o zwiększonej masie ciała, warto rozważyć zastosowanie łóżka bariatrycznego, o zwiększonej wadze nośnej. 


Łóżko to nie wszystko


Trzeba zwrócić uwagę, że pacjent nie leży bezpośrednio na łóżku. Choć łatwo o tym zapomnieć, łóżko i materac to dwa oddzielne pojęcia i dwa różne elementy wyposażenia szpitalnego. Wybierając materac do łóżka szpitalnego należy zwrócić uwagę na to, aby był wygodny. Pomoże to zapewnić dobry sen pacjentowi, który jest kluczowy w procesie regeneracji. W szpitalach stosuje się materace w nieprzemakalnych, ale paroprzepuszczalnych pokrowcach. Pokrowiec zabezpiecza materac przed zabrudzeniem i zamoczeniem. Jeżeli pacjent ma ograniczoną ruchomość, należy wykorzystać materac przeciwodleżynowy.

Dodatkowym atutem wśród elementów wyposażenia sali chorych jest szafka przyłóżkowa. Najlepiej taka, wyposażona w składany stolik, który przydaje się w czasie spożywania posiłków czy np. czytania.


Materiały i konstrukcja łóżka


Łóżka szpitalne są wykonywane z różnych materiałów, ale ze względu na łatwość w dezynfekcji, odporność na uszkodzenia i ogólną trwałość, najczęściej stosuje się stal nierdzewną lub tworzywa sztuczne które są łatwe w utrzymaniu czystości. Łóżko może posiadać nawet czterocześciowe leże, które pozwala na ułożenie pacjenta w wielu różnych pozycjach. Poszczególne segmenty leża mogą być wykonane z płyt lub stalowych siatek, w zależności od potrzeb. 

Czystość i higiena


Dbanie o właściwą czystość, dezynfekcję i ogólną higienę łóżka pacjenta jest kluczowe dla zapobiegania infekcjom i utrzymania dobrego stanu zdrowia pacjenta. Regularne czyszczenie i dezynfekcja łóżka powinno być przeprowadzane nie tylko pomiędzy pacjentami, ale również w czasie długotrwałego leczenia tej samej osoby. Warto stosować dobre, sprawdzone środki do dezynfekcji, aby uniknąć uszkodzeń elementów łóżka, np. odbarwień. Również wymiana pościeli na czystą i świeżą powinna być wykonywana tak często jak to możliwe. 

Odpowiednie łóżko szpitalne spełnia ważną funkcję w procesie leczenia pacjenta i dlatego przed jego zakupem należy przeanalizować wszystkie potrzeby zarówno pacjentów jak i personelu medycznego. Dzięki temu stanie się ono nie tylko elementem wyposażenia, ale też znaczącym wsparciem zarówno dla chorego jak i jego opiekunów.