Jakie podkłady wybrać?
W szpitalu, w gabinecie medycznym, stomatologicznym, salonie kosmetycznym, czy nawet w domu - wszędzie mogą przydać się podkłady medyczne. Mogą być stosowane na łóżkach, kozetkach, fotelach czy krzesłach i w zależności od sytuacji mogą mieć szereg zastosowań. Na rynku znajdziemy wiele dostępnych możliwości, dlatego wybór najlepszego rozwiązania nie musi być prosty. Na co zwrócić uwagę przy zakupie, co oznaczają wybrane terminy dotyczące podkładów, spróbujmy znaleźć odpowiedzi. 

Czym jest podkład medyczny?

Podkłady medyczne są również często nazywane prześcieradłami. Choć różnią się swoją budową, materiałem i przeznaczeniem, to możemy znaleźć wiele podobieństw. Podkłady medyczne nakładamy na łóżko, fotel czy kozetkę w celu zabezpieczenia ich przed zabrudzeniami oraz dbania o higienę pacjenta. Podkłady mogą występować w wersji jednorazowej i wielorazowej. Podkłady wielorazowe mogą być prane a do tego charakteryzują się wysoką chłonnością i sprawdzą się doskonale np. jako zabezpieczenie przed zamoczeniem związanym nietrzymaniem moczu. 

Częściej jednak spotykamy podkłady jednorazowe. Spełnią one swoją rolę np. w gabinecie ginekologicznym, w czasie wykonywania badań czy zabiegów. Stanowią barierę ochronną dla mebli medycznych oraz zapewniają odpowiednią higienę każdemu z pacjentów. Zużyte podkłady należy bezwzględnie zutylizować. 

Jakie podkłady możemy wykorzystać?

Na rynku znajdziemy szeroki wybór podkładów medycznych. W pierwszej kolejności musimy zadać sobie pytanie - do czego będziemy je wykorzystywać. Jeśli procedura, jaką będziemy wykonywać niesie ryzyko zachlapania czy zalania , warto sięgnąć po podkłady nieprzemakalne - np. z dodatkową warstwą folii. Jeśli badanie czy zabieg może być wykonywany w warunkach suchych, w zupełności wystarczy podkład celulozowy lub włókninowy. W szczególnych przypadkach, konieczne może być wykorzystanie specjalnych, jałowych serwet zabiegowych.

Rola czy kostka?

To pytanie, na które nie ma jednoznacznie dobrej odpowiedzi. Podkłady w roli mają wiele zalet, choćby to że zajmują mało miejsca. Można łatwo dozować odpowiednią ilość podkładu jeśli posiada on perforację. W przeciwieństwie do podkładów składanych, rolę można umieścić na specjalnym wieszaku montowanym do kozetki czy fotela, tak aby był zawsze pod ręką. 

Z drugiej strony, podkłady w kartonach, składankach są po prostu gotowymi odcinkami i nie musimy martwić się ich rozdzielaniem. Jak widać, nie ma jasnej odpowiedzi, która z wersji jest lepsza. Jak to mówią, każdy znajdzie coś dla siebie.


Jaki rozmiar?


Powinniśmy dobrać rozmiar odpowiadający szerokości łóżka, kozetki czy fotela. Na kozetkach najczęściej będzie to podkład 50 lub 60cm, zaś na fotelach 33 lub 38cm. Ale wybierając konkretny podkład, trafimy na więcej wymiarów dotyczących jednego podkładu. Jak je odczytać?


Przyjrzyjmy się przykładowi. Kupując podkład celulozowy 2 warstwowy, biały o wym. 50x33,6cm 50mb otrzymamy podkład, który składa się z dwóch wart celulozy a na 50metrowej roli znajdziemy 149 prostokątnych odcinków o wymiarze 50x33,6 cm. Pierwsza wartość, czyli w tym przypadku 50cm to szerokość rolki, zaś 33,6cm (druga wartość) to długość odcinka, innymi słowy odstęp między kolejnymi perforacjami, służącymi do odrywania odcinków. Analogicznie, podkład o wymiarach 60x33,6cm 50mb - będzie miał takie same odcinki, ale o szerokości 60cm.  Ciekawym rozwiązaniem są podkłady o długości odcinka 160cm - pozwalają przykryć całą kozetkę tylko jednym odcinkiem, co zabezpiecza przez rozdarciem perforacji w najmniej oczekiwanym momencie. 


Kolor ma znaczenie

Podkłady medyczne mogą być nie tylko białe. Producenci prześcigają się w dostępnych kolorach, tak aby każdy znalazł odpowiedni odcień do swojego wnętrza. Najpopularniejsze będą podkłady niebieskie, zielone, różowe, morelowe czy wrzosowe. Ale znajdą się również chętni na wersje szare, żółte czy czarne.  Sam skład, gramatura podkładu będzie taka sama dla wszystkich kolorów, natomiast dobrze dobrany odcień może stanowić wartość dodaną do wystroju gabinetu. 

Choć wybór nie jest prosty, na pewno jest konieczny. Znajomość potrzeb i dostępnych możliwości pomoże nam wybrać najlepsze rozwiązanie. Warto mieć na uwadze, że bezpieczeństwo i higiena są kluczowymi elementami w opiece na pacjentami i musimy zwracać szczególną uwagę na zabezpieczenie tych elementów gabinetu, które mogą mieć styczność ze skórą i wydzielinami pacjenta.