zawał_serca_choroba_wieńcowa_admed

Zawał mięśnia sercowego, czyli konsekwencja postępującej choroby niedokrwiennej serca, następuje w momencie gdy dopływ krwi do serca przez tętnice wieńcowe zostaje znacznie ograniczony. U części pacjentów zawał poprzedzony jest występowaniem pewnych objawów, które mogą pojawić się nawet kilka miesięcy wcześniej. Uważne obserwowanie organizmu może uchronić chorego przed zawałem.

Jakie są objawy zwiastujące zawał serca?

Objawy zwiastujące zawał mogą się różnić w zależności od płci – inne objawy zgłaszają kobiety a inne mężczyźni. Objawy poprzedzające zawał serca mogą być bardzo subtelne, dlatego łatwo je przeoczyć. Dlatego warto zwiększać tę świadomość, zwłaszcza u osób ze zdiagnozowaną chorobą wieńcową. Poniżej najczęstsze objawy zwiastujące zawał:

  • Bardzo silne, niespowodowane zwiększoną aktywnością, zmęczenie – częściej występuje u kobiet i nasila się pod koniec dnia do tego stopnia, że zwykłe czynności wydają się ponad siły. Zmęczenie to powodowane jest ograniczonym dopływem krwi do serca, a co za tym idzie, zmniejszeniem energii.
  • Ból w klatce piersiowej w postaci ucisku lub pieczenia– zazwyczaj krótkotrwały, trwający do kilku minut, promieniujący do barków lub do żuchwy. Ból ten pojawia się u wielu pacjentów na trzy tygodnie przed zawałem i powtarza się przez ten czas kilkakrotnie. Objaw ten jest bardziej charakterystyczny dla mężczyzn, występuje tylko u 30% kobiet.
  • Kołatanie serca występujące wraz z zawrotami głowy i uczuciem duszności występuje często na kilka miesięcy przed zawałem.
  • Niewłaściwa praca serca występująca wraz z atakami paniki, częściej pojawia się u kobiet. Może występować zarówno jako nieregularne bicie serca (arytmia) jak również przyspieszony puls.
  • Zawroty głowy i duszności spowodowane słabszym dotlenieniem mózgu – gdy serce pracuje słabiej, pompuje mniej krwi.
  • Niestrawność, zgaga, nawracające bóle brzucha, uczucie pełności, nudności, przelewania w żołądku czy wzdęcia pojawiają się u blisko połowy pacjentów, którzy przeszli zawał serca.
  • Bezsenność oraz problemy ze snem – częściej występują u kobiet.
  • Nadmierne wypadanie włosów, zwłaszcza w okolicy czubka głowy może sygnalizować ryzyko wystąpienia zawału.
  • Zimne poty wraz z uczuciem osłabienia i mdłości mogą być sygnałem nadchodzącego zawału serca, częściej pojawia się u mężczyzn.
  • Drętwienie kończyn, co jest efektem zmniejszonego przepływu krwi w organizmie.

 

Jak postępować w przypadku wystąpienia jednego lub kilku z objawów mogących zwiastować zawał?

Wiele osób ignoruje objawy, najczęściej z braku świadomości a czasami ze strachu co może doprowadzić do utraty zdrowia lub nawet życia. Tymczasem jeśli czujemy, że w naszym ciele dzieje się coś nietypowego, coś co nam się wcześniej nie przytrafiało, należy udać się na konsultacje do lekarza. Zdarza się, że objawy zwiastujące zawał mogą być mylone z innymi schorzeniami, jak na przykład zimne poty, które bardzo często występują podczas menopauzy, czy drętwienie kończyn, które zdarza się przy niewygodnym ułożeniu ciała. Jednak jeśli czujemy, że objawy się powtarzają lub ulegają nasileniu, dodatkowo obserwujemy u siebie kilka z nich, konsultacja lekarska jest bardzo zalecana. Już lekarz pierwszego kontaktu może w takich przypadkach przeprowadzić badanie EKG serca oraz skierować pacjenta na dalszą diagnostykę. Im większą mamy świadomość objawów zbliżającego się zawału serca, tym łatwiej możemy mu zapobiec.