nadcisnienie_tetnicze_dieta_przy_nadcisnieniu_tetniczym_admed

Nadciśnienie tętnicze jest dolegliwością, na którą cierpi coraz więcej społeczeństwa. Coraz młodsi ludzie, w tym nawet młodzież, mają diagnozowane nadciśnienie, jednak często bagatelizują je. Tymczasem problem ten może doprowadzić do prawdziwych komplikacji zdrowotnych, nie wykluczając zawału serca, udaru mózgu czy choroby nerek.

 

Przyczyny powstawania nadciśnienia tętniczego


Przyczyn powstawania nadciśnienia tętniczego jest wiele. Należy do nich głównie stres, brak odpowiedniej higieny życia – mało snu, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej. Także inne dolegliwości, na które cierpi chory mogą zwiększać ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Jednak podstawową  przyczyną zwykle jest nieprawidłowa dieta. Jednocześnie wprowadzenie zdrowej, odpowiedniej diety u chorego na nadciśnienie jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia tego schorzenia.


Co należy jeść przy nadciśnieniu tętniczym?

Dieta przy nadciśnieniu tętniczym powinna być odpowiednio zbilansowana, ale przede wszystkim ważna jest konsekwencja. Duża ilość warzyw i owoców, tłuste ryby morskie, orzechy i nasiona to najważniejsze składniki diety przy nadciśnieniu tętniczym. W diecie obniżającej ciśnienie krwi bardzo ważne jest dostarczanie sporej dawki potasu oraz maksymalna eliminacja sodu. Potas ma zdolność usuwania sodu z organizmu, zatem wprowadzenie większej ilości produktów zawierających ten pierwiastek pomoże w obniżeniu poziomu sodu. Sód zawarty w soli zatrzymuje wodę w organizmie a zwiększona ilość płynów podwyższa ciśnienie tętnicze. Dlatego pacjent powinien bardzo przestrzegać zasady aby z każdym posiłkiem zjadać produkty bogate w potas. Najbogatszym źródłem potasu są warzywa i owoce, zatem powinny one stanowić nieodłączną część każdego posiłku. Surówki nie mogą być dosalane, mogą być przyprawione sokiem z cytryny czy wysokiej jakości oliwą z oliwek. Ważne jest aby potas pochodził ze źródeł naturalnych, z pożywienia. Suplementowanie nie jest wskazane, gdyż łatwo może zostać przedawkowany, co ma bardzo zły wpływ na serce.

Kolejną bardzo ważną zasadą żywienia jest unikanie pożywienia podwyższającego poziom cholesterolu we krwi. Podstawową zasadą jest unikanie w diecie tłuszczy pochodzenia zwierzęcego, takich jak czerwone mięso (zwłaszcza wieprzowina), smalec, masło czy żółte sery. Wskazane jest zjadanie tłustych ryb morskich, najlepiej ze sprawdzonego źródła.

Bardzo ważna jest kontrola wagi i utrzymywanie jej na prawidłowym poziomie. Dlatego poza ścisłym przestrzeganiem zaleceń diety, wskazana jest także regularna aktywność fizyczna, pozwalająca utrzymać ciało w formie. Absolutne minimum to ruch 3 razy w tygodniu. Nie muszą to być intensywne treningi – już spacer w szybkim tempie jest bardzo dobrym pomysłem na aktywne spędzanie czasu. Kluczowa jest regularność oraz zmiana nawyków, takich jak na przykład zamiana auta na rower w drodze do pracy z pewnością przyniesie nam sporo pożytku.

Naturalną konsekwencją powyższych zmian, jest także odstawienie wszelkich nałogów, takich jak palenie papierosów czy picie nadmiernych ilości alkoholu. Ponieważ alkohol może podnosić ciśnienie, czasami nawet niewielkie ilości mogą zaszkodzić.

Zmiana nawyków żywieniowych i stylu życia jest niejednokrotnie niezwykle trudna dla pacjentów, przyzwyczajonych do tłustej, pełnej soli i przetworzonego pożywienia diety. Jednak przezwyciężenie niechęci do zmiany i wprowadzenie nowej, zdrowej diety, bardzo często prowadzi do obniżenia ciśnienia tętniczego, bez konieczności stosowania leków.