objawy_chorób_układu_pokarmowego_admed

Układ pokarmowy to niezwykle ważny system, zawiadujący całym procesem trawienia. Jak już od dosyć dawna wiadomo, stan układu pokarmowego wpływa na kondycje całego organizmu, w tym mózgu. Dlatego, gdy układ pokarmowy wysyła nam sygnały, że dzieje się coś złego powinniśmy natychmiast udać się do lekarza. Jakie objawy powinny nas do tego skłonić?

Objawy alarmowe, świadczące o problemach z układem pokarmowym

Schorzenia układu pokarmowego to specjalność lekarza gastroenterologa. Zajmuje się on zarówno chorobami żołądka, jak i przełyku, jelit, wątroby, trzustki oraz dróg żółciowych. Niektóre dolegliwości związane z wymienionymi narządami, mogą świadczyć o poważnych chorobach, w tym nowotworowych.

Krew w kale

Krew zauważona w kale, bądź wykryta w badaniu na krew utajoną, powinna zdecydowanie skłonić nas do pilnej wizyty u lekarza. Może to być objaw zarówno hemoroidów, jeśli znajdujemy ją wyłącznie na papierze toaletowym, jak również nowotworu jelita grubego. Każdy z przypadków wymaga pogłębionej analizy medycznej, która zazwyczaj obejmuje wykonanie badania kolonoskopii.

Zaburzenia połykania

Problemy z przełykaniem nie są czymś naturalnym i nie powinny być tak traktowane. Jest to objaw bardzo poważny, mogą mu także towarzyszyć wymioty oraz ucisk w klatce piersiowej. Zaburzenia połykania często mogą być wynikiem rozwijającego się w przełyku nowotworu. Lekarz pierwszego kontaktu lub gastroenterolog zlecają w takim przypadku wykonanie gastroskopii lub tomografii komputerowej. Mniej inwazyjna tomografia nie zawsze jest wystarczająca, gdyż najbardziej wskazana w przypadku dysfagii jest właśnie gastroskopia.

Anemia

Anemia, dla której nie mamy wytłumaczenia, może mieć swoją przyczynę w chorobach układu pokarmowego. Źródłem niedoboru żelaza może być nawet choroba nowotworowa, dlatego ten aspekt także powinien zostać poddany szczegółowej analizie. Często bowiem, poza anemią, pacjent nie odczuwa żadnych niepokojących objawów. Oczywiście przyczyn anemii może być całkiem sporo, dlatego nie należy zakładać ciężkich chorób ale zawsze warto pogłębić diagnostykę. Może się okazać, że niedobór żelaza wynika z nietolerancji pokarmowych, których wykluczenia może pomóc wrócić do zdrowia.

Nagła i szybka utrata wagi

Jeśli w ciągu kilku tygodni pacjent traci sporą ilość kilogramów(powyżej 5), bez wyraźnej przyczyny (takiej jak intensywny sport bądź dieta), jest to zdecydowanie poważny sygnał, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Jeśli do tego występują u nas problemy z wypróżnianiem, biegunki naprzemiennie z zaparciami czy bóle brzucha, spadek wagi może być objawem poważnych chorób. Natychmiastowy kontakt z lekarzem jest bardzo ważny aby móc jak najszybciej rozpocząć diagnostykę i ewentualne leczenie.