wysoki_cholesterol_admed

Problem wysokiego cholesterolu dotyka już co drugiego Polaka, można mówić wręcz o epidemii. Wiele osób nawet nie wie o tym, że ma podwyższony poziom cholesterolu, gdyż często nie wiążą oni z tym faktem objawów. Badając krew, warto także zbadać profil lipidowy, czyli cholesterol w podziale na różne jego rodzaje. Należą do nich cholesterol całkowity, LDL, HDL oraz trój glicerydy. Dopiero wynik wszystkich tych wskaźników, da nam obraz poziomu cholesterolu w organizmie. Z rozwojem miażdżycy czy zawałem serca ściśle związany jest zbyt wysoki poziom LDL.

Co wpływa na podwyższony poziom cholesterolu?

Na to, że jedni mają wysoki cholesterol a inni niski, w części przypadków wpływają geny, co objawia się hipercholesterolemią. Jest ona ogromnym zagrożeniem rozwoju miażdżycy. Kolejnym, poważnym czynnikiem mającym duży wpływ na podwyższony poziom cholesterolu jest sposób odżywiania się oraz kompleksowy styl życia. Dieta bogata w przetworzoną, bogatą w tłuszcze trans, żywność, cukier, brak odżywczych składników w odpowiedniej ilości, takich jak owoce i warzywa jest sporym czynnikiem ryzyka rozwoju miażdżycy. Zwłaszcza nadmiar cukru może odrywać znaczącą rolę w podwyższaniu poziomu trój glicerydów oraz cholesterolu. Dodatkowo brak regularnego ruchu, siedzący tryb życia i otyłość nie sprzyjają zachowaniu zdrowia.  

Jakie szkody w organizmie powoduje wysoki poziom cholesterolu?

Cholesterol odkłada się w tętnicach, powodując zwężanie światła tętnic. Spore ich zwężenie może doprowadzić do bólu serca a ich zamknięcie do zawału serca. Tak sytuacja wygląda gdy blaszki miażdżycowe odkładają się w okolicach serca. Natomiast druga sytuacja może dotyczyć naczyń doprowadzających krew do mózgu. Wówczas może dojść do udaru mózgu. Natomiast nadmierne nagromadzenie blaszek miażdżycowych w naczyniach kończyn dolnych, prowadzi do miażdżycy nóg, co objawiać się może obrzękiem stóp i nóg, zaburzeniami krążenia, nocnych skurczów nóg czy mrowienia w kończynach dolnych oraz bólów nóg.

W jaki sposób możemy zapobiegać rozwojowi wysokiego poziomu cholesterolu?

Sposobem na zachowanie niskiego poziomu cholesterolu jest przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia. Posiłki powinny zawierać spore ilości warzyw i owoców, należy unikać czerwonego mięsa a dopuszczalne jest chude mięso drobiowe i nabiał o niskiej zawartości tłuszczu. Dodatkowo zalecana jest regularna, codzienna aktywność fizyczna, dopasowana do możliwości i upodobań danej osoby. Zdecydowanie zaleca się odstawienie wszelkich używek, zarówno alkohol jak i papierosy są niezwykle szkodliwe i mają swój udział w rozwoju miażdżycy. Pomocne może być także suplementowanie kwasów Omega 3, które wspomagają utrzymywanie odpowiedniego poziomu cholesterolu.