żywienie_depresja_admed

Wiele osób miewa obniżony nastrój, bądź wręcz rozwinięta depresję, nie zdając sobie przy tym sprawy, że za taki stan rzeczy bardzo często mogą odpowiadać niedobory pewnych składników odżywczych w diecie, bądź też ich nieprawidłowe wchłanianie w jelicie cienkim. Jakie niedobory żywieniowe mogą być początkiem rozwoju depresji?

Jak powinna wyglądać dieta osoby chorej na depresję?

Podobnie jak przy wielu innych chorobach, także przy depresji dieta jest niezwykle istotna. Zdiagnozowanie niedoborów powinno być jednym z priorytetów u osoby cierpiącej na depresję. Pomoże to w ustaleniu specjalnej diety oraz sprawdzeniu czy dana osoba nie ma problemów z wchłanianiem składników odżywczych. Wartościowa dieta jest niezbędna aby utrzymać ciało w zdrowiu, wszelkie diety, zwłaszcza restrykcyjne i długotrwałe wyniszczają organizm i mogą przyczynić się do rozwoju wielu chorób. Jakie składniki są niezbędne aby skutecznie wspomagać leczenie depresji lub nie dopuścić do jej rozwoju?

Kwasy Omega-3


Niedobory kwasów Omega-3 są bardzo często wiązane z częstszym występowaniem depresji. Badania kliniczne wykazały, że zażywanie kwasów Omega-3 przyczynia się do skutecznego leczenia depresji a także do zapobiegania jej występowaniu. Rekomenduje się przyjmowanie kwasów Omega 3 i 6 w proporcji 1:1, niestety w naszej diecie ten stosunek jest zaburzony i wynosi nawet 1:20. Kwasy Omega SA tak ważne dlatego, że mózg składa się w 50% z tłuszczu z czego około 30% stanowią właśnie kwasy tłuszczowe Omega-3.

Witamina B12

Bardzo często obserwuje się, że osoby chorujące na depresję mają obniżony poziom witaminy B12. Jednocześnie jej suplementacja sprawia, że leki przeciwdepresyjne mają lepsze działanie na pacjenta. Prawdopodobną przyczyną rozwoju depresji z powodu niedoboru B12 jest towarzyszący temu niedoborowi podwyższony poziom homocysteiny.

Witamina B9 (kwas foliowy)

Niedobory kwasu foliowego są najczęściej kojarzone z ryzykiem powstania wad rozwojowych u rozwijającego się płodu. Jednak wpływają one także na zwiększony poziom zmęczenia i rozwój depresji. Niedobór kawsu foliowego, poza obniżeniem poziomu homocysteiny, przekłada się na słabszą skuteczność leków przeciwdepresyjnych stosowanych w leczeniu.

Żelazo

Ponieważ żelazo bierze udział w syntezie neuroprzekaźników, jego niedobory przekładają się na obniżenie nastroju, co może prowadzić także do rozwoju depresji. Jeszcze ważniejszy od poziomu żelaza jest poziom ferrytyny. Przy występowaniu depresji, należy dążyć do tego aby poziom ferrytyny przekraczał 50 ng/mL.

Witamina D3

Niedobory witaminy D SA bardzo powszechne i cierpi na nie niemal każda osoba mieszkająca w Polsce. Jeżeli nie suplementujemy jej, poziom może niebezpiecznie spaść, co może się objawiać zmęczeniem, obniżeniem nastroju czy stanami depresyjnymi. Dodatkowo, jej niedobory mogą przyczynić się do innych niebezpiecznych chorób.