morsowanie_a_zdrowie_admed

Temat morsowania wraz z każdym zimowym sezonem staje się coraz bardziej powszechny. Spora część osób już morsuje, wzbudzając tym zainteresowanie i entuzjazm u innych. Wielu ludzi zastanawia się nad podjęciem tej aktywności, ponieważ właściwie zastosowana może przynieść sporo korzyści dla zdrowia. Nasi sąsiedzi z północy od wieków korzystają z zalet kąpieli zimą w lodowatej wodzie, w krajach skandynawskich jest to niezwykle powszechne i bardzo często można spotkać tam całe rodziny wychodzące z sauny wprost na śnieg i zanurzające się w lodowatej wannie. Jakie więc zalety ma morsowanie i czy jest ono dla każdego?

Na czym polega morsowanie?

Morsowanie to zanurzanie się w zbiorniku wodnym znajdującym się na zewnątrz w okresie jesienno zimowym, kiedy temperatury są niskie a woda w zbiorniku zimna. Morsowanie może zatem odbywać się zarówno w morzu jak i wanience z lodowatą wodą umieszczoną na dworze (co często spotykane jest na północy Europy, rzadziej w Polsce). Zanurzanie się jest najczęściej praktykowane w grupach. W Polsce już wiele lat temu, ogromne emocje wzbudzały grupy osób wchodzące zimą do Bałtyku. Obecnie stało się to na tyle modne i powszechne, że praktykowane jest niemal w każdym zbiorniku wodnym w okresie zimowym. Strój osoby morsującej to po prostu jakikolwiek strój kąpielowy, natomiast zaleca się ubranie grubej czapki i rękawiczek, gdyż głowa i dłonie najszybciej ulegają wychłodzeniu. Pobyt w zimnej wodzie powinien trwać pomiędzy 3 a 5 minut.

 

Jakie korzyści dla zdrowia niesie morsowanie?

Właściwie praktykowane morsowanie ma wiele korzyści dla zdrowia. Dzieje się tak za sprawą pobudzania nerwu błędnego i układu przywspółczulnego, który odpowiada za relaks i wyciszenie. Jakie jeszcze zalety niesie za sobą morsowanie?

  • Poprawia odporność poprzez drenaż naszych naczyń limfatycznych, co przyczynia się do lepszej odpowiedzi immunologicznej organizmu na bakterie i wirusy.
  • Zmniejsza stany zapalne organizmu, poprzez mechanizm krótkotrwałego stresu (jakim dla organizmu jest zimno), który zmniejsza liczbę cytokin w organizmie.
  • Zwiększenie wydolności układu krążenia i całego organizmu– zimna kąpiel działa podobnie jak trening, czyli dotlenia za sprawą zwiększonej pracy serca.
  • Przywracanie witalności oraz redukcja zmęczenia, poprawia w znaczący sposób nastrój ponieważ następuje wzmożone wydzielanie hormonów szczęścia: endorfin, serotoniny i dopaminy.
  • Pomaga w leczeniu depresji i innych stanów przebiegających z obniżonym nastrojem.
  • Obniża poziomu trój glicerydów oraz homocysteiny.
  • Zmniejsza odczuwanie bólu
  • Poprawia zdrowie i wydłuża życie w związku z redukcją tkanki tłuszczowej białej i zastąpienie jej brązową tkanką tłuszczową, zdrową dla człowieka, odpowiadająca za utrzymanie ciepła.

Czy morsowanie jest korzystne dla każdego?

Jak możemy zauważyć z powyższej listy, niezwykle prosty i nic nie kosztujący zabieg, jakim jest morsowanie, może przynieść całą listę korzyści. Nie oznacza to jednak, że każda osoba może wstać z kanapy i wejść do jeziora z wodą o temperaturze 2 stopni Celcjusza. Zaleca się aby przygotowywać się do morsowania stopniowo, zatem najlepszą porą na pierwszą próbę będzie jesień i niezbyt zimna woda. Ponadto czas przebywania w wodzie powinien być na początku bardzo krótki i w trakcie kolejnych praktyk, wydłużany. Ponadto nie zaleca się morsowania osobom cierpiącym na arytmię, w takim przypadku konieczna jest konsultacja kardiologiczna i ewentualne próby morsowania wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza. Podobnie należy postąpić w przypadku występowania innych przewlekłych chorób. Jeśli morsowanie jest dopuszczone przez lekarza, należy całą praktykę przeprowadzić stopniowo, z dużą ostrożnością i koniecznie w towarzystwie innych osób, najlepiej mających doświadczenie w morsowaniu.