szkarlatyna_admed

Szkarlatyna jest choroba zakaźną wieku dziecięcego, wywoływaną przez paciorkowce z tej samej grupy co te wywołujące anginę. Szkarlatyna jest chorobą zdecydowanie o podobnej etiologii co angina, z tym że dodatkowo występuje czerwona wysypka. Szkarlatyna występuje najczęściej u dzieci, które nie ukończyły 10 roku życia. Szkarlatyna rozwija się po Okołu tygodniu od kontaktu z osobą chorą na szkarlatynę ale także anginę.

Jakie są objawy szkarlatyny u dzieci?

Szkarlatyna jest chorobą, która najczęściej daje poniższe objawy:

  • Ból gardła,
  • Kaszel;
  • Wysoka gorączka;
  • Przyspieszone tętno;
  • Wymioty;
  • Ból głowy;
  • Ból brzucha.

Dopiero po upłynięciu około doby od wystąpienia pierwszych objawów, na ciele zaczyna pojawiać się charakterystyczna wysypka, składająca się z bardzo drobnych, czerwonych grudek, przypominających ukłucie igłą. Wysypka rozprzestrzenia się z górnych partii ciała, skóra nią objęta jest szorstka w dotyku. Po jej ustąpieniu skóra zaczyna się złuszczać. Sama wysypka utrzymuje się około tygodnia a proces złuszczania może trwać nawet powyżej miesiąca.

Charakterystyczne dla szkarlatyny są jasne linie wokół ust (choć nie zawsze występują). Ponadto w zagłębieniach skóry mogą pojawiać się linie Pastii czyli ciemne przebarwienia. Czerwone jest gardo a także migdałki, które dodatkowo najczęściej maja biały nalot. Język przybiera szkarłatny odcień – stąd też nazwa choroby, jest także opuchnięty.

Leczenie szkarlatyny

Szkarlatyna zazwyczaj przebiega łagodnie, lecz zdarza się że objawy są nasilone i wówczas może dojść do uszkodzenia mięśnia sercowego. Dlatego rozpoznanie szkarlatyny jest takie ważne. Lekarz diagnozujący dziecko, po pobraniu wymazu z gardła i rozpoznaniu szkarlatyny przepisuje antybiotyk a także zaleca podawanie leków przeciwgorączkowych w razie konieczności. W trakcie choroby niezwykle ważne jest aby chore dziecko wypijało dużą ilość płynów, które pomagają na regenerację organizmu. Jeżeli choroba została rozpoznana na początkowym jej etapie, leczenie jest krótkie i dziecko szybko wraca do zdrowia.

Co ciekawe, szkarlatyna jest zakaźna nawet do 20 dni od zakażenia, zatem przez ten czas dziecko powinno pozostać w domu i unikać kontaktu z innymi.

Czy szkarlatyna może wywołać powikłania?

Nieleczona szkarlatyna bądź zgłoszenie się z chorym dzieckiem do lekarza zbyt późno może doprowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak uszkodzenie serca, wątroby czy nerek. Pozostałe powikłania, które czasem mają miejsce przy zachorowaniu na szkarlatynę to zapalenie zatok, zapalenie płuc, zapalenie ucha a nawet zapalenie opon mózgowych. Jak widać powikłania mogą być bardzo poważne, dlatego zawsze należy uważnie obserwować dziecko i zgłaszać się z nim do lekarza w razie zauważenia niepokojących objawów.