Sposoby na ból gardła
Ból gardła to jedna z najczęstszych dolegliwości, która się nam przytrafia. Nie dające spokoju objawy pieczenia, drapania mogą zakłócić normalne funkcjonowanie. Powodem zazwyczaj jest infekcja wirusowa lub bakteryjna i jesteśmy w stanie pomóc sobie sami. Oczywiście są też przypadku, że koniecznie musimy zasięgnąć porady lekarza, jednak aby pokonać infekcje warto spróbować domowych sposobów przed ewentualną wizytą. Zanim więc ból będzie za silny sprawdźmy jak to zrobić.
Domowe sposoby walki z bólem gardła mogą naprawdę zdziałać cuda, złagodzić ból a co ważne są bezpieczne nawet dla dzieci. 



Nawilżanie i odpowiednie nawodnienie



Chociaż ból zazwyczaj pojawia się nagle to czasami czujemy, że zaczyna się dziać się coś niepokojącego i wtedy powinniśmy zadbać o odpowiednie nawilżenie. Dobra wilgotność w naszym mieszkaniu szczególnie w sezonie zimowym ma kluczowe znaczenie. Świetnym wyborem są nawilżacze powietrza, które doskonale zapobiegną suchemu powietrzu. Oczywiście jako alternatywy można użyć wilgotnych ręczników na kaloryferze, jednak nawilżacz sprawdzi się dużo lepiej.
Od zawsze także słyszymy o tym, że podczas przeziębienia trzeba dużo pić np. wody i jest to oczywiście prawdą. Jednak gdy nie czujemy pragnienia powinniśmy pić malutkie łyczki bardzo często aby nawilżyć gardło. Dobre są także inhalacje za pomocą nebulizatora (z użyciem soli fizjologicznej i olejków eterycznych) lub starym sposobem z gorącą wodą i miską (pochylamy się nad nią, przykrywamy głowę ręcznikiem i wdychamy parę). Pijmy ciepłe napoje jak herbata z cytryną, mleko z miodem, gorący sok malinowy, mleko z czosnkiem. Cytryna świetnie walczy z infekcją, miód osłabia ból gardła. Warto także postawić na siemię lniane, ponieważ dzięki swojej konsystencji i właściwościom powleka przełyk cienką błoną i osłabia dolegliwości bólowe. Wiele babć zna także stare sprawdzone sposoby jak picie mleka z masłem oraz miodem, jedzenie chleba z czosnkiem. Pijmy także herbaty jak rumianek, zielona herbata, mięta.



Płukanie


Opuchnięte gardło potrzebuje ukojenia i te sposoby mogą naprawdę zdziałać cuda:
  • woda z solą: oczywiście nie pijemy takiej mieszkanki, ale przygotowujemy płukankę na gardło. Jest to jedna z najbardziej znanych metod aby złagodzić wczesne zapalenie gardła. Woda powinna być bardzo ciepła i polecamy stosować proporcję: łyżka soli na łyżkę szklanki wody
  • woda utleniona: czyli inna mieszkanka do płukania gardła. Bardzo dobre efekty daje płukanie wodą utlenioną z ciepłą wodą ale także płynem do płukania.
  • octenident: zawiera oktenidynę, która działa antybakteryjnie i pomoże przy walce z infekcją
  • szałwia: odkazi i może przynieść ulgę w bólu. Sporządzamy napar i płukamy po ostygnięciu



Domowe syropy i leki



Pamiętajmy, że infekcja bakteryjna wymaga niestety zastosowania antybiotyku. Jednak przy wirusowej musimy zadziałać objawowo, więc oprócz domowych sposobów warto stosować spreje dostępne w aptekach, pastylki do ssania, syropy na gardło. Dla dzieci są także dostępne lizaki na ból gardła. Warto także samemu zrobić syrop np. z mniszka lekarskiego, cebuli i czosnku, buraków, a także zastosować imbir (starty, świeży do herbaty).



Odpoczynek


Jak przy każdym przeziębieniu lub grypie dajmy sobie czas i nie zapominajmy o odpowiednim odpoczynku. Wypoczęty organizm ma siłę na walkę z infekcją. Jeżeli naprawdę nie możemy pozostać w łóżku to ograniczmy aktywność fizyczną do minimum, nie forsujmy się.


Kiedy koniecznie udać się do lekarza?


Zdrowe gardło jest bladoróżowe i oczywiście nie sprawia żadnego bólu przy przełykaniu. Chyba każdy z nas wie, że chore gardło ma charakterystyczny czerwony kolor i jest tkliwe, opuchnięte. Na pierwszy rzut oka widać, że walczymy z jakąś infekcją. Jeżeli opuchlizna jest nie wielka i towarzyszą jej objawy przeziębienia to domowe sposoby powinny pomóc, jednak jeżeli opuchlizna jest bardzo widoczna, widać czerwone midały z białym lub żółtym nalotem to niestety musimy koniecznie udać się do lekarza bo prawdopodobnie jest to angina, mononukleoza a nawet paciorkowcowe zapalenie gardła. Jeżeli nasz ból jest nawracający, a szczególnie objawia się po lewej stronie może on być związany nawet z nowotworem.


Nie lekceważmy przedłużających się objawów i zasięgnijmy porady lekarza zawsze gdy mamy jakiekowiek wątpliwości.