funkcje_wody_w_organizmie_admed

Woda jest elementem absolutnie niezbędnym do tego aby ludzki organizm mógł efektywnie funkcjonować, gdyż w człowiek składa się aż w 70% z wody. Zbyt mała podaż wody przekłada się na osłabienie pracy wszystkich narządów wewnętrznych a co za tym idzie, stopniowym pogarszaniu stanu zdrowia.

Jakie funkcje woda pełni w organizmie?

Woda, jako składnik bez którego życie człowieka nie może trwać dłużej niż kilka dni, spełnia szereg różnych funkcji. Należą do nich min:

  • Utrzymywanie stałej temperatury ciała;
  • Usuwanie toksyn z organizmu;
  • Prawidłowe trawienie i przyswajanie składników odżywczych;
  • Regulowanie procesów metabolicznych;
  • Zapewnienie właściwej pracy jelit i zapobieganie zaparciom;
  • Chroni mózg i inne narządy wewnętrzne przed uszkodzeniem;
  • Nawilża gałkę oczną, stawy i inne narządy wewnętrzne.


Jakie jest zapotrzebowanie na wodę?

Zapotrzebowanie na wodę zmienia się w zależności od aktualnych warunków. Inne będzie dla osoby z gorączką, inne w trakcie upału, a jeszcze inne dla osoby aktywnie uprawiającej sport. Zależne jest także od wieku, płci, stanu zdrowia a nawet od rodzaju diety. Ponieważ organizm stale traci wodę w związku z zachodzącymi w nim fizjologicznymi procesami (wydalają go nerki, skóra czy płuca w ilości nawet 2,5 litra na dobę!), musi ona być regularnie uzupełniana. Zwykło się mówić, że dzienne spożycie wody to 1,5 litra, jednak stwierdzenie to nie jest  prawdziwe. Wszystko zależy od wielu czynników wymienionych wcześniej, natomiast przyjmuje się, że dla osób dorosłych oraz o wadze wyższej niż 40 kg, dzienne zapotrzebowanie na wodę wynosi 35 ml wody na każdy kilogram masy ciała. W przypadku dziecka ważącego 40 kg będzie to około 1,4 litra natomiast osoba ważąca 70 kg będzie już musiała wypić 2,5 litra płynów. W trakcie trwania gorączki, ilość wypijanej wody powinna zostać zwiększona o 10% przy wzroście temperatury o jeden stopień, w stosunku do bazowego zapotrzebowania. Pamiętajmy także, że jeżeli na co dzień pijemy za mało, organizm aby się chronić, zaczyna gromadzić wodę w komórkach, co przekłada się między innymi na opuchliznę nóg czy zwiększoną wagę ciała.

Jako ciekawostkę można podać, że zmniejszenie ilości wypitej wody już o 250 ml w ciągu doby, przyczynia się do spowolnienia trawienia o około 3%. Jest to dobry argument dla osób dbających o utrzymanie szczupłej sylwetki.

Czy ważny jest rodzaj płynów jaki dostarczamy do organizmu?

Najlepszym rodzajem napoju jest niegazowana woda a także soki z owoców i warzyw – pod warunkiem że są świeżo wyciskane a nie pasteryzowane, a także koktajle na bazie warzyw i owoców. Dodatkowo pamiętajmy, że wszelkie zupy czy posiłki na bazie wody, także wliczają się w codzienny bilans napojów. Picie wody w jednorazowych, dużych dawkach nie przynosi efektu nawodnienia, ponieważ woda ta niejako „przelatuje” przez organizm, po czym zostaje wydalona wraz z moczem.

Warto małymi łykami popijać wodę z zawartością magnezu i wapnia a z mniejszą ilością sodu. Dla poprawy smaku wody oraz podwyższenia jej właściwości zdrowotnych, warto do niej dodawać cytrynę i miętę. Bardzo dobrym zwyczajem jest także picie ciepłej wody, zwłaszcza na czczo. Pobudza ona metabolizm, poprawia trawienie i lepiej usuwa zalegające złogi toksyn.