Czy używanie antyperspirantów jest szkodliwe dla zdrowia?

Pocenie się jest procesem fizjologicznym i pozytywnym dla organizmu. Za pomocą potu ciało usuwa z siebie wszelkiego rodzaju toksyny i zanieczyszczenia a ponadto wydzielanie potu chroni organizm przed przegrzaniem. W niektórych przypadkach pot może niezbyt przyjemnie pachnieć, co spowodowane może być szeregiem czynników. Zarówno stres, jak i niektóre choroby a także dieta wpływają na zapach naszego potu. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą nam antyperspiranty. Czy używanie ich jest bezpieczne dla zdrowia?

Jak działają antyperspiranty?

Antyperspiranty działają blokując na jakiś czas ujścia gruczołów potowych, co powoduje zmniejszone wydzielanie potu bądź tez zahamowanie jego wydzielania w związku z czym nie czujemy przykrego zapachu. W drogeriach i aptekach znaleźć można różnego rodzaju antyperspiranty (w kulce, sztyfcie) o różnym czasie działania. Niektóre z nich, mające przedłużone działanie, mogą blokować pot nawet do 48 godzin.

 

Czy stosowanie antyperspirantów jest bezpieczne dla zdrowia?

Amerykańska organizacja zajmująca się profilaktyką raka piersi i rozpowszechnianiem informacji na ten temat, Breast Cancer Fund,  informuje o wszelkich substancjach mogących mieć wpływ na rozwój raka piersi. Substancje znajdujące się w większości antyperspirantów mogą mieć negatywne działanie na zdrowie człowieka.

Substancja zawarta w antyperspirantach odpowiedzialna za jego działanie blokujące na wydzielanie potu to glin. Poza glinem, antyperspiranty zawierają szereg innych substancji, takich jak triclosan, ftalany, aluminium czy parabeny, których działanie może powodować zaburzenia gospodarki hormonalnej. Nie ma jak dotąd jednoznacznych dowodów, że antyperspiranty mogą powodować raka piersi, jednak należy rozsądnie podchodzić do tematu częstego używania kosmetyków zawierających tak dużo ilość składników o możliwie negatywnym działaniu.

Ponieważ wydzielanie potu jest czymś naturalnym i pożądanym, zablokowanie jego odpływu wiąże się z zaburzeniami pracy organizmu. Używanie antyperspirantu raz na jakiś czas nie powinno odbić się negatywnie na zdrowiu, jednak codzienne stosowanie blokujących pot na wiele godzin preparatów nie jest najlepszym pomysłem.

Jaka jest alternatywa dla antyperspirantów?

Aby zniwelować nieprzyjemny zapach pod pachami możemy posłużyć się dezodorantem w sztyfcie, który nie blokuje ujścia gruczołów. Wówczas możemy poczuć się komfortowo jednocześnie nie zapychając gruczołów potowych. Warto w trakcie zakupów spoglądać na składy kosmetyków i wybierać te z jak najbardziej naturalnymi składnikami. Jednocześnie właściwa higiena całego ciała, częste mycie okolic pach, pomoże w zachowaniu przyjemnego zapachu.