użądlenie_przez_owada_admed

Użądlenia u dzieci bardzo często zdarzają się gdy dzieci, bawiąc się beztrosko na dworze, biegają boso po trawie, gdzie może przebywać zarówno pszczoła, trzmiel jak i osa. Poza tym, że użądlenie jest bolesne i sprawia spory dyskomfort to może być także, w określonych przypadkach, niebezpieczne.

Jak działa jad owada?

Ukąszenie bądź użądlenie przez owada zawsze wywołuje jakąś reakcję u człowieka. W zależności od rodzaju owada oraz reakcji układu immunologicznego człowieka reakcja jest łagodna lub nasilona. Po użądleniu pozostaje zawsze ślad, który nieprzyjemnie piecze i rozpiera, utrzymując się nawet do 48 godzin. Kiedy mija ból, zazwyczaj pozostaje obrzęk i rumień a także uczucie swędzenia i podrażnienia. U niektórych osób może dojść nawet do wstrząsu anafilaktycznego, jednak w przypadku dzieci zdarza się to niezwykle rzadko.

 

Jak postępować w przypadku użądlenia przez pszczołę?

Jeśli nasze dziecko zostało użądlone przez pszczołę, należy koniecznie usunąć żądło, ponieważ jad może się nadal przedostawać do skóry. Z pewnością po użądleniu dziecko jest zdenerwowane, zatem musimy zrobić to delikatnie i ostrożnie, ponieważ żądło jest wyposażone w mini zaczepy, które utrzymują je w ciele. Żądło należy wyjąć, starając się go nie zaciskać, gdyż możemy w ten sposób wycisnąć resztki jadu. Po wyjęciu żądła, należy schłodzić miejsce ukąszenia zimnym okładem, co z pewnością przyniesie dziecku pewną ulgę. Jeżeli mamy pod ręką środek zmniejszający świąd i działający przeciwalergicznie, możemy go użyć po uprzednim upewnieniu się, że jest przeznaczony dla dzieci. Można także zastosować maść 0,5% z hydrokortyzonem. Dzieci niestety nie są w stanie powstrzymać się od drapania, co potęguje dyskomfort, gdyż miejsce użądlenia jest stale podrażniane a dodatkowo może dojść do zakażenia bakteryjnego.

 

Jak rozpoznać, że dziecko jest uczulone na jad owadów?

Jeśli obrzęk po ukąszeniu utrzymuje się przez kilka dni i nie zauważamy poprawy w tym czasie, możemy podejrzewać uczulenie na jad, bądź też miejscowe nadważenie bakteryjne. W takim przypadku konieczna jest wizyta u lekarza, który zastosuje w zależności od potrzeby, leki przeciwalergiczne bądź antybiotyki. Dodatkowo dziecko powinno być skierowane na testy skórne, które potwierdzą lub wykluczą uczulenie na jad owada. Niestety u osób uczulonych, każde kolejne ukąszenie może dawać groźniejsze objawy, dlatego upewnienie się co do tego jest koniecznością.

 

Jak postępować gdy dziecko jest uczulone na jad owadów?

W razie gdy testy potwierdzą ryzyko wystąpienia w przyszłości silnej reakcji, dziecko powinno zawsze mieć ze sobą dawkę adrenaliny w autostrzykawce. Należy także poinformować o alergii personel przedszkola, szkoły czy każdej innej placówki w jakiej dziecko przebywa. Do bardzo niebezpiecznych i bezpośrednio zagrażających życiu sytuacji należy połknięcie owada, co może się zdarzyć gdy dziecko spożywa słodkie przekąski bądź pije soki i nie zauważy siedzącej na jedzeniu/piciu pszczoły. Po użądleniu, w przełyku dochodzi do obrzęku, który może w drastycznych przypadkach (przy uczuleniu na jad) doprowadzić do uduszenia. Dlatego w takim przypadku należy natychmiast zawieźć dziecko do najbliższego szpitala, gdzie zostanie mu udzielona pomoc.

W przypadku gdy nasze dziecko jest w grupie ryzyka wystąpienia silnej reakcji alergicznej po użądleniu przez owada, należy w jak najbardziej jasny i zrozumiały dla niego sposób wyjaśnić, w jaki sposób może uniknąć użądlenia oraz jak powinno postąpić w przypadku gdy do użądlenia doszło. Świadome dziecko jest bardziej ostrożne na niebezpieczeństwa i łatwiej mu sobie z nimi radzić.