trzydniówka_u_dziecka_admed
Trzydniówka to potoczne określenie dla choroby dotykającej głównie dzieci do ukończenia 2 roku życia – rumienia nagłego. Tę chorobę wieku dziecięcego wywołują wirusy HHV6 i HHV7.

Czym jest trzydniówka?


Trzydniówka jest choroba zakaźną, którą można się zarazić zarówno od dziecka z rozwiniętymi już objawami, jak również od tego u którego objawy jeszcze nie wystąpiły. Zarazić się można głównie droga kropelkową a także w trakcie bezpośredniego kontaktu. Objawy pojawiają się dosyć późno od momentu kontaktu z wirusem – od 7 do 14 dni. Zdarza się, że dziecko jest nosicielem wirusa bez objawów choroby, jednak pomimo tego może zarażać inne dzieci. W związku z tym choroba bardzo łatwo się roznosi.

 

Jak rozpoznać trzydniówkę u dziecka?

Pierwszym objawem trzydniówki jest gorączka, często bardzo wysoka. Zazwyczaj jest to jedyny objaw choroby. Dziecko po zbiciu gorączki czuje się dobrze i nie ma innych objawów (jak kaszel czy zakażenie dróg moczowych). Po około 3 dniach gorączkowania u dziecka pojawia się wysypka, która przybiera kształt małych, czerwonych plamek usytuowanych głównie na tułowiu. Wysypka nie swędzi dziecka ani nie jest w żaden sposób uciążliwa, czasem bywa tez przeoczona przez rodzica. Pojawienie się wysypki oznacza koniec trzydniówki.

 

Czy trzydniówkę trzeba leczyć?

Leczenie trzydniówki polega na podawaniu środków przeciwgorączkowych kiedy to konieczne i na obserwacji dziecka. Jeżeli dziecko nie ma żadnych dodatkowych objawów, nie ma konieczności podawania leków. Ponieważ jednak dziecko gorączkuje, czasem bardzo wysoko (powyżej 40 stopni Celcjusza), należy pilnować aby dziecko przyjmowało dużą ilość płynów. Po trzydniówce dziecko może być nieco osłabione, dlatego warto w tym czasie zadbać o jego odporność. Jeśli pojawiają się dodatkowe objawy, które mogą wskazywać na inną chorobą, należy udać się z dzieckiem na konsultacje do lekarza.