jak_radzić_sobie_z_lękiem_admed

Żyjemy obecnie w trudnych czasach, dwa lata pandemii na wielu osobach odcisnęła swoje piętno. Dodatkowo stan wojny u naszych sąsiadów budzi ogromny lęk o przyszłość, o to jak będzie wyglądał nasz świat w przyszłości. Dodatkowo dźwigamy nasze codzienne troski i większe lub mniejsze zmartwienia. Czasem ilość i ciężar lęków sprawia, że łatwo popaść w depresję. Przedłużający się stan lęku może przeistoczyć się w poważne zaburzenie, które w znaczący sposób obniża jakość życia.

Jakie są objawy zaburzeń lękowych?

Pomimo, że każdy odczuwa lęk na swój sposób, to jednak można wymienić wspólne cechy zaburzeń lękowych. Należą do niech:


  • Uczucie przytłoczenia problemami;
  • Kotłowanie się natrętnych myśli, które powodują lęk;
  • Częste koszmary;
  • Trudności w uspokajaniu się;
  • Dolegliwości somatyczne, np. układu pokarmowego czy krążenia.

 

Jak radzić sobie z lękiem?

Bardzo ważne jest racjonalne podejście do źródła lęku. Lęk bowiem to nic innego jak strach przed czymś, który sami podsycamy naszymi wyobrażeniami na temat tego co się może stać. Czytanie miliona informacji dziennie, którymi bombardują nas media również nie pomaga. Jeśli nasze myśli nieustannie skupiamy na zagrożeniach jakie nas otaczają, trudno w tym o zdrowie psychiczne. Czytanie, analizowanie trudnych tematów czy zamartwianie się nimi, nie sprawi przecież, że będziemy mieć jakikolwiek wpływ na sytuację rozgrywającą się na świecie. Uświadomienie sobie tego może być oczyszczające. Nasze życie nadal toczy się i powinno wyglądać normalnie. Cieszenie się codziennością jest najlepszą terapią jaką możemy sobie zafundować.

Jest wiele metod radzenia sobie ze stresem i lękami. Do podstawowych i dostępnych przez 24 godziny na dobę, należy oddech. Jest to narzędzie bardzo niedoceniane a ma ogromną moc. Właściwe ćwiczenia oddechowe potrafią doprowadzić do całkowitego uspokojenia osoby, która wpadła w panikę. Zdecydowanie warte polecenia są także ćwiczenia medytacyjne a także relaksacyjne – medytacja prowadzona jest niezwykle pomocna w wyciszaniu trudnych emocji, warto ją stosować codziennie, także przed zaśnięciem.

Zdecydowanie warte polecenia są spotkania z psychologiem lub psychoterapeutą, jeśli sami nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z nasilającymi się lękami. Profesjonalista może pomóc nam spojrzeć na problemy z innej perspektywy a także nauczyć nas właściwej reakcji na sytuacje, z którymi spotykamy się na co dzień.

Często zaburzenia lękowe współwystępują z innymi problemami zdrowotnymi, takimi jak choćby choroby na tle hormonalnym lub niedobory witamin i mikroelementów. Wówczas warto stosować wartościowe suplementy, które wspomagają układ nerwowy i pozwalają ze spokojem spoglądać na otaczająca nas rzeczywistość. Witaminy z grupy B, żelazo, magnez czy ashwagandha to tylko niektóre suplementy, które mogą poprawić naszą jakość życia. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasz organizm może być całkowicie wyczerpany nieodpowiednim żywieniem, a wówczas każdy problem i kryzysowa sytuacja jest przez nas odbierana z większą intensywnością. Warto zadbać o właściwą, dietę, w której nie brakuje wartościowych składników.

Dbanie o siebie to nie tylko treningi, mające na celu utrzymanie idealnego ciała. To także, a może przede wszystkim szanowanie siebie, swojej przestrzeni i prawa do czasu dla siebie. Wypoczynek jest niezbędny aby móc sprawnie funkcjonować w codziennym życiu. Zwłaszcza w takim, jakim przyszło nam w ostatnich latach żyć.