komórki_macierzyste_admd

Komórki macierzyste to fenomen natury, wykorzystywany na coraz szerszą skalę w medycynie. Terapie komórkami macierzystymi są wykorzystywane do leczenia poważnych chorób a także do prowadzenia eksperymentów medycznych. Badania nad nimi prowadzone są już od wielu lat a ich zastosowanie jest coraz szersze. Komórki macierzyste znajdują się w szpiku kostnym i w krwi pępowinowej i stanowią swego rodzaju rezerwę organizmu.

Jak działają komórki macierzyste?

Komórki macierzyste wykazują właściwości regeneracyjne oraz pobudzające i modulujące układ immunologiczny. Komórki macierzyste są zdolne naprawić uszkodzone tkanki i leczyć choroby. Właśnie ze względu na te właściwości komórki macierzyste są niezwykle cenione i traktowane jako przyszłość wielu kolejnych terapii. Najważniejszym celem jest leczenie chorób obecnie uznawanych za nieuleczalne, czyli między innymi chorób nowotworowych, neurologicznych, autoimmunologicznych, okulistyczny a nawet dotyczących aparatu ruchu. Terapia najczęściej polega na wymianie uszkodzonych tkanek, nowymi, zdrowymi przy użyciu komórek macierzystych, jak na przykład w przypadku leczenia białaczki gdzie komórki macierzyste stosuje się do odbudowy układu krwiotwórczego. Do leczenia wykorzystywane są wyłącznie dorosłe komórki macierzyste, nawet wówczas gdy pochodzą z krwi pępowinowej.

Do leczenia jakich chorób stosuje się komórki macierzyste?

Komórki macierzyste wykorzystuje się do leczenia wielu poważnych chorób. Można je podzielić na trzy podstawowe grupy chorób, do których komórki macierzyste są wykorzystywane najczęściej.

  • Choroby układu krwionośnego leczy się za pośrednictwem przeszczepu szpiku kostnego. Komórki macierzyste przeszczepia się zarówno w przypadku chorób nowotworowych szpiku kostnego, czyli białaczki oraz chłonni aka, oraz chorób wrodzonych i nabytych nienowotworowych.
  • Choroby okulistyczne, gdzie komórki macierzyste wykorzystuje się do odbudowy warstwy uszkodzonej rogówki. Komórki do leczenia pobierane są z oka zdrowego pacjenta i hodowane a następnie wszczepiane do oka chorego.
  • Leczenie ran za pomocą komórek macierzystych pobranych ze zdrowej części skóry. Komórki namnaża się, po czym umieszcza się na uszkodzonej skórze. Leczenie ran komórkami macierzystymi jest w 100% skuteczne.