Jak poprawnie myć i dezynfekować ręce?

Właściwa higiena rąk jest bardzo ważna. Brudne ręce są przyczyną wielu chorób, a nawet śmierci w niektórych regionach świata.


Bardzo ważna jest technika mycia rąk oraz czas, jaki powinniśmy przeznaczyć na tę czynność. 

Najlepszym i najprostszym sposobem zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób jest mycie rąk wodą z mydłem. Należy jednak pamiętać o dokładnym umyciu całych dłoni, nie zapominając o opuszkach palców i kciuku, przestrzeniach między palcami oraz nadgarstkach.

Profilaktyka ta jest szczególnie ważna. Restrykcyjne podejście do higieny i regularne mycie rąk zmniejszy liczbę zachorowań i zwiększy nasze bezpieczeństwo. Dzieje się tak, ponieważ mydło pomaga dokładnie usunąć zanieczyszczenia z rąk, w tym wirusy i bakterie, a ponadto jest w stanie pomóc zniszczyć otoczkę lipidową koronawirusa i innych wirusów otoczkowych, w tym wirusa grypy.


Mycie rąk - właściwa technika i czysty ręcznik
Dla dobrego oczyszczenia rąk z brudu, wirusów i bakterii ważniejsze od rodzaju mydła są - podobnie jak w przypadku mycia zębów - czas i technika. Zwykłe mydło, zarówno to w kostce, czy w płynie, usuwa zarazki z naszych dłoni w sposób mechaniczny: ułatwia zmycie ich ze skóry. Dopiero gdy nie mamy dostępu do bieżącej wody i mydła, powinniśmy sięgnąć po produkty antybakteryjne. 

Warto też zastąpić tradycyjne mydło w kostce jego płynnym odpowiednikiem umieszczonym w pojemniku z dozownikiem (najlepiej bezdotykowym). Jeśli musimy korzystać z przycisku lub pompki, powinna być ona uruchamiana łokciem lub regularnie dezynfekowana.

Po naniesieniu mydła na zwilżone dłonie należy wykonać każdy z poniższych kroków 5 razy jedną ręką, a następnie drugą:
  • pocierać wewnętrzne części dłoni,
  • pocierać wnętrze jednej dłoni o grzbiet drugiej,
  • pocierać wewnętrzne części dłoni ze splecionymi palcami,
  • pocierać grzbietową powierzchnię splecionych palców jednej ręki pod splecionymi palcami drugiej ręki,
  • pocierać kciukiem jednej dłoni o wewnętrzną część drugiej dłoni zaciśniętej na niej ruchem obrotowym,
  • okrężnie pocierać opuszkami palców dłoni w zagłębieniu drugiej dłoni,
  • dokładnie opłukać ręce pod bieżącą wodą i osuszyć ręcznikiem papierowym lub czystym ręcznikiem materiałowym; kran należy zakręcić ręcznikiem papierowym, aby nie dotknąć ponownie kranu.
Po umyciu rąk można je dodatkowo zdezynfekować za pomocą preparatem na bazie alkoholu.



Dezynfekcja - niezawodny spirytus i żele do dezynfekcji.
Czasem jednak umycie rąk nie jest możliwe. Gdy jesteśmy poza domem, w podróży, bez dostępu do wody i mydła, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie żelu lub płynu zawierającego co najmniej 70% alkoholu etylowego, czyli etanolu - popularnego spirytusu (Alcohol Denat.). Etanol we właściwym stężeniu skutecznie zabija bakterie, grzyby i wirusy otoczkowe. Aby jednak dezynfekcja była skuteczna, należy przeprowadzić ją ostrożnie. Należy użyć odpowiedniej ilości płynu lub żelu - co najmniej 3 ml - i dokładnie wcierać go w skórę przez co najmniej 30 sekund, wykonując ruchy jak przy myciu rąk. Przez te 30 sekund ręce powinny być mokre od płynu dezynfekującego. Jeśli w tym czasie dłonie wyschną, zwilż je ponownie.


Brudne ręce? 
Jeśli masz widoczny brud i nie masz dostępu do wody, musisz również przestrzegać pewnych zasad skutecznej dezynfekcji rąk.

Jeśli nie jest to możliwe, można najpierw wyczyścić je wilgotną chusteczką lub dobrze zwilżyć żelem dezynfekującym i wytrzeć chusteczką. Na wstępnie oczyszczone w ten sposób dłonie nabieramy co najmniej 3 ml (łyżeczkę) żelu lub płynu i wcieramy go w dłonie ruchami stosowanymi podczas mycia rąk. Dłonie powinny być zwilżone środkiem przez co najmniej 30 sekund.


Zdrowa skóra - naturalna bariera dla mikroorganizmów
Na koniec warto przypomnieć, że oprócz czystości, równie ważne jest odpowiednie nawilżenie skóry naszych dłoni. Częste mycie rąk wysusza skórę, a jeśli zaniedbamy jej pielęgnację, może ona dość do przesuszenia, pękania i objawów przypominających egzemę. Aby temu zapobiec, można stosować środki dezynfekujące z gliceryną, która nawilża skórę dłoni.

Warto także zaopatrzyć się w krem do rąk i stosować go regularnie po każdorazowym umyciu rąk. W preparatach do rąk znajduje się wiele składników, które pomagają je odpowiednio nawilżyć i natłuścić, w tym gliceryna (Glycerin), mocznik (Urea), parafina (Paraffinum Liquidum lub Mineral Oil), masło shea (Butyrospermum Parkii Butter) i wiele innych.