Płyn czy żel do rąk? Co lepsze?
O konieczności dezynfekcji dłoni, szczególnie po czasach pandemii Covid-19 nikogo nie trzeba przekonywać. Dokonując wyboru środka dezynfekującego dla siebie, stajemy przed dwiema podstawowymi opcjami - płyn lub żel. Obie opcje mają swoje plusy i minusy. W tym tekście spróbujemy sprawdzić która z form środka dezynfekującego ma więcej plusów niż minusów. Oczywiście ostateczny wybór jest kwestią indywidualną, a tekst ma za zadanie wskazać różnice między płynami i żelami do dezynfekcji rąk.
 
Skuteczność

Zarówno płyn, jak i żel dezynfekujący są skutecznymi środkami do dezynfekcji rąk. Wybór między nimi zależy od twoich preferencji użytkownika. Skuteczność będzie zależna przede wszystkim od zawartości alkoholu w mieszaninie. Płyny i żele mogą zawierać alkohol etylowy, lub propylowy (propanol). Im wyższe stężenie alkoholu, tym większa skuteczność biobójcza środka. Aby środek był skuteczny w walce z drobnoustrojami, powinien zawierać co najmniej 60 % alkoholu, warto więc unikać produktów z niższym stężeniem.

Konsystencja

Żel dezynfekujący do rąk zazwyczaj ma gęstszą konsystencję, dzięki czemu może dłużej utrzymywać się na skórze. Płyn z kolei jest łatwiejszy do nałożenia na całe dłonie i szybciej się wchłania. Z pewnością warto sięgnąć po żel tiksotropowy, który łączy zalety obu form - w czasie dezynfekowania, w kontakcie ze skórą zmienia konsystencję na bardziej płynną, zachowując właściwości żelu. Wykorzystując środki w postaci żelu, możemy łatwiej kontrolować ilość zużytego środka.
 
Cechy płynów do dezynfekcji rąk: 

  • ciekła konsystencja
  • łatwość rozprowadzania płynu po całej powierzchni dłoni
  • szybkie wchłanianie - łatwy w użyciu np. w miejscach publicznych
Cechy żeli do dezynfekcji rąk: 

  • lepka konsystencja żelu
  • dobre przyleganie do skóry
  • częściej zawiera substancje nawilżające


Jak stosować wybrany środek?

Niezależnie od tego, czy korzystamy z płynu czy z żelu do dezynfekcji rąk, musimy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta. Każda formuła będzie skuteczna przy zachowaniu odpowiedniego czasu reakcji i odpowiedniego stężenia. Dlatego ważne jest aby dezynfekować czyste i suche dłonie. Niekiedy w pośpiechu możemy nie zwrócić uwagi na to, czy na dłoniach nie znajdują się krople potu czy wody. Nawet najmniejsza ilość wody, w kontakcie ze środkiem dezynfekującym zmniejsza stężenie substancji dezynfekującej, a więc obniża skuteczność biobójczą! Pamiętajmy o tym przy każdej dezynfekcji rąk. 


Konieczne jest także równomierne rozprowadzenie preparatu dezynfekującego na całej powierzchni dłoni, również między palcami. Każdy z nas potrafi, często zupełnie nieświadomie, dotykać własnej twarzy nawet 16 razy na godzinę. Oznacza to, że średnio co 4 minuty możemy „zaprosić” drobnoustroje do naszych oczu, ust czy nosa. A to prosta droga do rozwinięcia się zakażenia. Warto zadbać o to aby nasze dłonie były czyste nie tylko dla oczu, ale również pod względem zanieczyszczeń nie widocznych gołym okiem. 

Niezależnie od tego, czy wybierzesz płyn, czy żel do dezynfekcji rąk, ważne jest, aby upewnić się, że produkt zawiera co najmniej 60% alkoholu (najlepiej etanolu lub izopropanolu) lub inną skuteczną substancję dezynfekującą. Należy stosować go zgodnie z zaleceniami producenta, nanieść odpowiednią ilość i dokładnie rozprowadzić na dłoniach, a następnie pozostawić do wyschnięcia. Pamiętaj, że dezynfekcja rąk to ważna praktyka higieny, ale nie zastępuje mycia rąk wodą i mydłem, szczególnie gdy są one widocznie brudne.