pielegnacja_dloni_kremy_do_rak_ecolab_medilab_admed

Delikatna skóra dłoni, pozbawiona grubszej warstwy tłuszczu oraz dużej liczby gruczołów łojowych jest podatna na podrażnienia dużo bardziej niż skóra innych części ciała. Ochronny płaszcz lipidowy na rękach jest nietrwały, przez co wrażliwy naskórek wystawiony zostaje na działanie środowiska zewnętrznego. Jednak czyhającym w otoczeniu zagrożeniom można zaradzić, a skuteczna pielęgnacja dłoni jest możliwa.

Dlaczego warto stosować kremy regenerujące do dłoni?

Skóra dłoni narażona jest na co dzień na oddziaływanie wielu szkodliwych czynników atmosferycznych, jak intensywne promieniowanie słoneczne, mróz, deszcz. Przyczyniają się one do przesuszenia skóry dłoni, a w skrajnych przypadkach mogą powodować bolesne pęknięcia na jej powierzchni. Do nadmiernego wysuszenia rąk może prowadzić także częste ich mycie, co ma miejsce w szczególności w placówkach służby zdrowia.


Personel medyczny stosuje co prawda rękawiczki jednorazowego użytku, ale dla zachowania wysokich standardów bezpieczeństwa i higieny lekarze, pielęgniarki oraz inni pracownicy medyczni często myją dłonie i używają środków antybakteryjnych. Może prowadzić to do nadmiernego wysychania skóry, maceracji czy podrażnień. Aby temu zapobiec należy stosować kremy regenerujące, które posiadają właściwości odżywcze, nawilżające oraz ochronne.

Naturalne składniki w kremach a skuteczność pielęgnacji

Dobrą praktyką w pielęgnacji dłoni jest korzystanie z preparatów opartych na naturalnych składnikach. Są one pełniej i łatwiej przyswajane przez organizm, a przy ich zastosowaniu zachodzi mniejsze ryzyko wystąpienia podrażnień i reakcji alergicznych niż przy użyciu środków ze sztucznymi substancjami. Do naturalnych składników wykorzystywanych w kremach regenerujących do rąk należy wosk pszczeli, olejki z orzecha kokosowego lub pestek dyni czy kompleksy witamin. Bezpiecznym składem i dobrą skutecznością odznaczają się z reguły produkty dedykowane stricte dla branży medycznej przez specjalistyczne firmy, jak m.in. ECOLAB, MEDILAB.

Nawyki odpowiedniej dbałości o skórę dłoni

Na skuteczną pielęgnację rąk składa się szereg drobnych czynności, które pozwalają skórze dłoni odetchnąć i sprawniej się regenerować. Należy zaliczyć do nich:

  • stosowanie kremu do rąk – kilka razy dziennie, w szczególności po umyciu i osuszeniu rąk, a także przed położeniem się spać.
  • używanie odpowiednich środków myjących – personel medyczny oraz osoby, które z uwagi na swój zawód muszą często myć dłonie mogą stosować mydła dedykowanego przy tak intensywnym myciu rąk, ponieważ zawierają substancje pielęgnujące.
  • noszenie rękawiczek w trudnych warunkach atmosferycznych – dzięki temu można obniżyć ryzyko narażenia rąk na oddziaływanie mrozu, wiatru bądź promieni słonecznych.



Przy kształtowaniu dobrych nawyków ogromne znaczenie ma regularność. Posmarowanie rąk kremem regenerującym raz na dwa dni nie przyniesie spodziewanych efektów. Dlatego wdrażając nawyki odpowiedniej dbałości o skórę dłoni należy pamiętać o systematycznym ich powtarzaniu aż staną się częścią codziennych rytuałów.