ochrona_przed_smogiem_oczyszczacz_powietrza_admed

Okres grzewczy jest w pełni co zdecydowanie przekłada się na jakość powietrza jakim oddychamy. Szczególnie mocno odczuwają to mieszkańcy osiedli domków, gdzie wiele domów opalanych jest za pomocą starych pieców zasilanych węglem. Niestety temat ten wraca każdej jesieni jak bumerang, więc warto samemu zadbać o siebie w najlepszy możliwy sposób. Smog bowiem stoi w pierwszej, niechlubnej dziesiątce najczęstszych przyczyn zgonów na świecie a zmiany w tym zakresie mające polepszyć jakość powietrza, zachodzą niestety w bardzo wolnym tempie. Dodatkowo to właśnie w Polsce znajdują się aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej.

 

Jak możemy chronić się przed negatywnym działaniem smogu?

Jako, że żyjemy w określonym środowisku i otoczeniu, nie do końca mamy wpływ na to czym oddychamy. Jednak w pewnym zakresie mamy i właśnie od tego jak o siebie zadbamy może zależeć nasze zdrowie. Co możemy zrobić my, aby ograniczyć negatywny wpływ smogu na nasz organizm?

  • Niesamowite jest to, że dieta może mieć działanie ochronne przed smogiem. Naukowcy wyodrębnili pewne składniki pożywienia, które pomogą nam w zachowaniu zdrowia. Jakie to składniki? Kwasy omega-3 pomagają w ochronie komórek przed uszkodzeniami spowodowanymi zanieczyszczeniami powietrza, redukuje także skutki działania stresu oksydacyjnego. Podobne działanie do kwasów omega-3 wykazuje witamina B6, B12, C, D i E oraz kurkumina. Wszystkie te witaminy i składniki mineralne znajdziemy w produktach takich jak: ryby, orzechy, migdały, nasiona słonecznika, pestki dyni, siemię lniane, mięso, mleko, sery, jaja, papryka czerwona, kasze, natka pietruszki, brukselka. Jak widzimy różnorodna dieta jest kluczem do zdrowia. W kontekście ochrony przed smogiem świetnie sprawdzi się dieta śródziemnomorska, która obfituje w wymienione składniki.
  • Przed wyjściem na zewnątrz, sprawdzajmy stan powietrza. Gdy poziom zanieczyszczeń osiąga wysoki poziom, lepiej unikać spacerów, bo z pewnością nie wyjdą one nam na zdrowie. Zdecydowanie odradza się także uprawianie sportów na „świeżym” powietrzu.
  • Maseczki antysmogowe są przydatne, gdy pomimo wysokiego poziomu zanieczyszczeń musimy wyjść na zewnątrz i przebywać tam jakiś czas. Ich skuteczność jest wysoka, ponieważ zatrzymują niemal 100% zanieczyszczeń. Zdecydowanie polecane są w tym przypadku półmaski filtrujące FFP2 czy FFP3, które zapewniają najwyższą ochronę przed pyłami.
  • Oczyszczacze powietrza poprawiają powietrze, które wdychamy w domu. Warto zainwestować w solidne urządzenia, które posłuży nam przez wiele lat i skutecznie oczyści nasze powietrze z zanieczyszczeń.  Dodatkowo oczyszczacz powietrza usunie z powietrza alergeny takie jak pyłki, pleśnie, grzyby czy roztocza. Oczyszczacz, który ma nam służyć do oczyszczania powietrza z zewnątrz musi być wyposażony w filtr HEPA, który jest w stanie wychwycić maleńkie cząsteczki pyłu zawieszonego PM2,5 i PM10. Wiele oczyszczaczy powietrza ma także funkcję nawilżania i jonizowania powietrza. Wybierając oczyszczacz powietrza musimy zastanowić się do czego jest nam potrzebny, tak aby wybrany model był wyposażony w potrzebne nam funkcje. Używanie oczyszczacza jest niezwykle proste – wystarczy podłączyć go do prądu pamiętając, aby był odsunęty od ścian i innych obiektów przynajmniej o 15-20 cm.
  • Ponieważ rośliny zielone wychwytują zanieczyszczenia z powietrza, dobrym pomysłem jest posiadanie w domu roślin doniczkowych, zwłaszcza tych o większych niż przeciętne możliwościach wyłapywania zanieczyszczeń. Rośliny takie neutralizują metale ciężkie, takie jak ołów, cynk czy kadm. Należy do nich wiele gatunków roślin, takich jak skrzydło kwiat, fikus benjamina, dracena wonna, bluszcz pospolity, aloes czy znana wszystkim paprotka.