drgawki_gorączkowe_ADMED

Atak drgawek gorączkowych u dziecka może przerazić. Na szczęście nie są objawem groźnej choroby i nie mają poważnego negatywnego wpływu na zdrowie dziecka. Rodzice dzieci, u których wystąpił epizod drgawek, powinni wiedzieć jak postępować przy następnych infekcjach.

Kiedy pojawiają się drgawki gorączkowe?

Drgawki gorączkowe czasami towarzyszą wysokiej gorączce, która występuje jako wynik infekcji. Dotykają młodszych dzieci w wieku pomiędzy 6 miesiącem życia a 6 rokiem życia. Drgawki gorączkowe nie wynikają z uszkodzenia układu nerwowego, są związane z jego niedojrzałością. Drgawki występują u około 5% dzieci i przemijają z wiekiem. Ich występowanie jest nagłe i związane jest z nagłym skokiem temperatury bądź z szybko narastającą gorączką.

Jakie są rodzaje drgawek gorączkowych?

Drgawki gorączkowe dzielimy na drgawki gorączkowe proste oraz złożone.

Drgawki gorączkowe proste są najczęściej spotykane. Pojawiają się w pierwszym etapie choroby gdy temperatura przekroczy 39 stopni Celcjusza. Najczęściej spotyka się drgawki występujące raz w ciągu danej infekcji, jednak często się zdarza, że występują przy kolejnych chorobach z wysoką gorączką.

Drgawki gorączkowe złożone występują dużo rzadziej. Co je różni od drgawek prostych, to temperatura ciała – tu mogą wystąpić już przy stanie podgorączkowym. Poza tym kolejne ataki następują w ciągu tej samej doby, kiedy nastąpił pierwszy atak.

Jak postępować w trakcie napadu drgawek gorączkowych?

W czasie ataku dziecko sztywnieje, pręży się całe jego ciało, może pojawić się ślinotok a także utrata kontaktu z otoczeniem. Atak nie trwa długo, jednak w jego trakcie należy zabezpieczyć dziecko układając je na miękkim podłożu, jeśli coś jadło, należy to usunąć z ust, głowa powinna leżeć bokiem, więc jeśli jest taka możliwość bokiem należy ułożyć ciało lub samą główkę. Jeżeli atak jest dłuższy niż 5 minut należy zadzwonić po pogotowie. Należy pamiętać, że w trakcie drgawek nic dziecku nie grozi, więc powinniśmy działać bez paniki. Po każdym ataku drgawek dobrze jest skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi diagnostykę wykluczającą choroby układu nerwowego. Inne postępowanie jest w przypadku ataku drgawek gorączkowych złożonych, wówczas dziecko musi być hospitalizowane, aby przeprowadzić badania wykluczające zapalenie opon mózgowych czy padaczkę.

W jaki sposób można zapobiegać wystąpieniu drgawek gorączkowych?

Jak już wspominaliśmy, jeden epizod drgawek gorączkowych zazwyczaj jest początkiem kolejnych ataków w przyszłości. Dlatego po wykluczeniu innych przyczyn niż gorączka należy zwracać baczną uwagę przy kolejnych infekcjach u dziecka. Należy uważnie obserwować dziecko i badać jego temperaturę. Najwygodniejszy i dokładny termometr to termometr bezdotykowy, który znakomicie sprawdza się zwłaszcza w przypadku dzieci. Gdy tylko zauważymy podwyższoną temperaturę, należy ją zbijać nieco wcześniej niż się ogólnie zaleca. Już przy 38 stopniach Celcjusza należy podawać dziecko lek zbijający gorączkę. To pozwoli na kontrolę nad temperaturą i może uchronić nasze dziecko przed kolejnym, nieprzyjemnym epizodem drgawek gorączkowych.