dieta_jabłkowa_admed

Dieta jabłkowa jest często stosowana jako remedium na schudnięcie, ale także oczyszczenie organizmu z nadmiaru zalegających toksyn. Jabłka zawierają sporo błonnika, który przyspiesza metabolizm  oraz masę minerałów i witamin, dzięki czemu chudniemy ale nie jesteśmy narażeni na niedobory.

Jak wygląda dieta jabłkowa?

Dieta jabłkowa polega na jedzeniu dużej ilości jabłek i występuje w dwóch wariantach. Pierwszy jest oparty wyłącznie na jedzeniu jabłek i wykluczeniu innych pokarmów. Drugi dopuszcza spożywanie także innych produktów poza jabłkami, jednak jabłka nadal powinny być zjadane w sporej ilości.

Dieta jabłkowa w wersji 100% jabłkowej nie powinna trwać dłużej niż 3 dni, natomiast w wersji z większą ilością pokarmów można ją stosować do 5-7 dni. Jeśli w trakcie diety zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy, takie jak zawroty głowy, należy dietę przerwać.

Jakie są zasady diety jabłkowej?

W trakcie stosowania diety jabłkowej bardzo ważne jest wypijanie dużej ilości wody – najlepiej minimum 2 litry. Pierwszą szklankę należy wypić zaraz po przebudzeniu, przed pierwszym posiłkiem. Nie zaleca się wypijania słodzonych napojów, wodę można urozmaicić ziołowymi wywarami. Podczas diety nie zaleca się spożywania tłuszczu, soli i obfitych, kalorycznych posiłków. Maksymalny dzienny limit kalorii nie powinien przekraczać 1000 kalorii, jeżeli spożywamy wyłącznie jabłka, powinniśmy zjadać ich około 2 kilogramów każdego dnia, najlepiej takich pochodzących z upraw ekologicznych.

Jakie są zalety diety jabłkowej?

Dieta jabłkowa prawidłowo stosowana, może przynieść sporo korzyści. Do najczęściej wymienianych należą:


  • Poprawa samopoczucia;
  • Poprawa wyglądu skóry;
  • Poprawa odporności;
  • Obniżenie poziomu cholesterolu co zapobiega miażdżycy;
  • Dostarczenie do organizmu sporej ilości witaminy C, potasu, żelaza i magnezu.


Czy dieta jabłkowa ma jakieś wady?

Podstawową wadą diety jabłkowej, jak każdej monodie ty, jest fakt, że nie dostarczamy do organizmu wszystkich potrzebnych witamin i mikroelementów. Dlatego tak ważne jest aby dieta nie trwała dłużej niż kilka dni, w przeciwnym razie możemy zamiast sobie pomóc – zaszkodzić. Dodatkowo jabłka zawierają cukry proste w postaci fruktozy, które są magazynowane przez organizm w postaci tłuszczu. Tak jak w przypadku każdej diety oczyszczającej, po pierwszym dniu może pojawić się ból głowy a nawet stawów. Jest to reakcja organizmu na uwalnianie toksyn i zmianę sposobu żywienia. Dieta jabłkowa nie jest rekomendowana osobom z wrażliwym żołądkiem, chorobą wrzodową czy zespołem jelita drażliwego.

Jakie są efekty diety jabłkowej?

Dieta jabłkowa z racji na fakt, że jabłka należą do owoców niskokalorycznych, przynosi wymierne efekty polegające na redukcji wagi ciała. Dodatkowo ważnym jej atutem jest silne oczyszczenie organizmu. Dieta jabłkowa znacząco poprawia metabolizm, dzięki temu, że jabłka zawierają duże ilości błonnika. Zyskujemy szczupleje ciało oraz mnóstwo energii. Po zakończeniu diety ważne jest aby stopniowo zwiększać ilość kolejnych pokarmów w diecie, tak aby nie doprowadzić do przeciążenie żołądka i efektu jo-jo.