tarczyca_hormony_tarczycy_zdrowa_tarczyca_admed

Tarczyca to bardzo mały organ, który odgrywa w organizmie ogromną rolę a od jej pracy zależy prawidłowe funkcjonowanie wielu układów w ciele człowieka. Tarczyca produkuje i wydziela trzy hormony: tyroksynę, trójjodotyroninę, kalcytoninę, które regulują pracę i wpływają na procesy odbywające się w całym ciele człowieka.

 

Czym jest tarczyca?

Tarczyca to gruczoł w kształcie motyla, zlokalizowany na dole przedniej części szyi o wadze około 30g. Produkowane przez tarczycę hormony regulują pracę układu nerwowego, pokarmowego, krwionośnego, płciowego i wielu innych.

Obecnie coraz częściej diagnozuje się choroby tarczycy, które w dużym stopniu utrudniają codzienne funkcjonowanie. Często okazuje się, że przy niedoczynności, nadczynności tarczycy czy też jej zapaleniu czyli chorobie Hashimoto, leki muszą być przyjmowane na stałe, do końca życia. Według statystyk aż dziewięć razy częściej chorują kobiety a w Polsce na różne choroby tarczycy cierpi obecnie około 20% społeczeństwa. Warto zatem zadbać o tarczycę aby długo była zdrowa.

Jak zadbać o tarczycę?

Aby zapobiegać chorobom tarczycy warto unikać pewnych czynników ryzyka ale także wdrożyć nawyki, które przyczynią się do dobrostanu tarczycy.

Czynniki zwiększające ryzyko rozwoju chorób tarczycy:

  • Stres jest jednym z najsilniejszych czynników przyczyniających się do powstania nie tylko chorób tarczycy, ale także całego organizmu. Najlepszym sposobem na pokonanie stresu i radzenia sobie z nim na co dzień jest stosowanie różnych technik relaksacyjnych jak medytacja ale także regularne uprawianie aktywności fizycznej;
  • Używki takie jak papierosy i alkohol mają negatywne działanie na cały organizm, w tym także na tarczycę;
  • Smog jest toksyną, która bardzo negatywnie odbija się na naszym zdrowiu a w szczególności na zdrowiu tarczycy. Zaleca się częste wyjazdy „za miasto”, gdzie można odetchnąć świeżym powietrzem a także wyposażenie się w oczyszczacz powietrza;
  • Nadmierne spożywanie produktów sojowych – soja zawiera sporą ilość goitrogenów, które są substancjami hamującymi syntezę hormonów tarczycy a ich duże spożycie może także być przyczyną powstania woli tarczycy.
  • Zwiększona ekspozycja na promieniowanie jonizujące (RTG)
  • Otyłość

 

Czynniki wspierające zdrowie tarczycy:

  • Odpowiedni poziom jodu - pierwiastek ten jest niezbędny tarczycy do wytwarzania tyroksyny i trójjodotyroniny. Zapotrzebowanie dzienne to około 150 mikrogramów (mcg), natomiast należy pamiętać o tym, że w ciąży zapotrzebowanie wzrasta do 250 mcg i zalecana jest suplementacja. Najlepsze naturalne źródła jodu to tłuste ryby morskie, jak łosoś, dorsz i makrela. Dodatkowo jod znajdziemy w soli jodowanej oraz niektórych wodach mineralnych.
  • Odpowiedni poziom selenu -  selen chroni tarczycę przed działaniem niekorzystnych czynników środowiskowych a także bierze udział w zamianie FT4 na FT3. Ponieważ w Polsce większość osób ma niedobory selenu,. Często zaleca się jego suplementację. Naturalne źródła selenu to przede wszystki orzechy brazylijskie. Poza tym sporo selenu znajdziemy w jajkach, rybach i owocach morza, mleku a także w kiełkach.
  • Odpowiedni poziom witaminy D – większość chorujących na choroby tarczycy ma obniżony poziom witaminy D3. Witaminę tę warto suplementowac, gdyż obniża stany zapalne w organizmie a także spowalnia rozwój niedoczynności tarczycy i poprawia jej pracę.