Gips tradycyjny a lekki
Kiedy nastąpi łamanie kości czy uszkodzenie stawu zazwyczaj unieruchomienie kończyny i założenie opatrunku gipsowego jest konieczne. Niemniej tradycyjny gips nie zawsze jest jedynym rozwiązaniem, warto zatem znać jego wady i zalety.

O tym, czy powinniśmy mieć założony gips oraz czy tradycyjny rodzaj tego opatrunku możemy zastąpić syntetycznym, decyduje lekarz ortopeda. Kiedy pacjent zna zalety i wady obu opatrunków, może świadomie uczestniczyć w procesie leczenia. Unieruchomienie uszkodzonej kończyny i jej stabilizacja jest kluczowym elementem terapii. Zespalają się w ten sposób odłamki kostne lub zerwane ścięgna. Trwa to dość długo i może skutecznie uprzykrzyć pacjentowi życie. Pod uwagę należy zatem wziąć również nasz komfort przez najbliższe kilka tygodni ustalić z lekarzem metodę gipsowania. Prawidłowa metoda pozwoli na zmniejszenie odczucia bólu i umożliwi poruszanie się. Lżejszy i bardziej funkcjonalny gips podniesie naszą jakość życia przy tej dysfunkcji.

Bardzo dużą popularnością cieszy się gips syntetyczny, swoją lekkością i łatwością aplikacji przekonał do siebie zarówno pacjentów jak i medyków. Nie jest to produkt dostępny w refundacji NFZ i udając się na SOR w celu założenia opatrunku gipsowego nie otrzymamy go w standardzie. Zasadniczo należałoby od razu na wizytę udać się z opaskami syntetycznymi, można umówić się również na koleją wizytę na której nastąpi zmiana starego, ciężkiego na nowy i lekki.

Gips syntetyczny, lekki – właściwości:
Oprócz świetnej stabilizacji, którą daje gips lekki warto zwrócić uwagę na inne jego cechy które odróżniają go od gipsu tradycyjnego:
przepuszczalność dla powietrza - skóra w nim może swobodnie oddychać
przepuszczalność dla promieni rentgenowskich - leczenie i diagnostyka stają się łatwiejsze
wytrzymałość - nie kruszy się
wodoodporność - zmoczonyy można wysuszyć suszarką, ułatwia to higienę na co dzień
jest kilkakrotnie lżejszy od gipsu tradycyjnego
hipoalergiczny - nie powoduje świądu i suchości skóry w takim stopniu, jak gips tradycyjny
estetyka - można wybrać kolor jaki się lubi
pełnopłatny, nie jest refundowany przez NFZ

Gips syntetyczny wykonany z tkanego włókna nasyconego żywicą poliuretanową, przez co bardzo łatwo dopasowuje się do ciała. Założenie jest proste i szybkie. Twardnieje już po 5-10 minutach od aplikacji, a całkowitą sztywność osiąga już po 45 minutach.

Gips tradycyjny - właściwości:
To bandaż lub gaza nasączona wodną zawiesiną gipsu. W medycynie stosowany od wielu lat i charakteryzuje się tym, że po nałożeniu na kończynę zastyga dość szybko ale całkowicie utwardza się w ciągu całej doby. Porównując go do gipsu lekkiego proces ten jest zdecydowanie zbyt długi.

Charakterystyczne cechy gipsu klasycznego:
bezpłatny, refundowany przez NFZ
jest dość ciężki i niewygodny w użytkowaniu
znacząco ogranicza ruch
długotrwałe noszenie osłabia siłę mięśniową kończyny
szybko się kruszy
nie można go moczyć - utrudnia higienę
nie ułatwia przepuszczalności powietrza - może dojść do odparzeń
między gipsem a skórą jest gruba warstwa waty
nie przepuszcza promieni RTG, nie można zatem wykonać pełnej diagnostyki

Źle założony gips tradycyjny może uciskać, a to prowadzić może do groźnych powikłań, takich jak miejscowa maceracja lub martwica skóry. Możliwy jest również niedowład nerwu, zmiany martwicze w naczyniach krwionośnych, spadek masy mięśniowej, zaburzenia krążenia lub też osłabienie ścięgien.

Jeżeli nawet w pierwszej fazie leczenia konieczne będzie całkowite unieruchomienie kończyny gipsem tradycyjnym, to w miarę gojenia warto zmienić go na opatrunek syntetyczny. Poprawi to nie tylko komfort dalszego leczenia, ale także znacznie go skróci.