System zamknięty - co to jest i czy warto go stosować?
Rok 2020 oraz wybuch pandemii COVID 19 skutecznie pokazał nam jak ważna jest dezynfekcja rąk, skóry i powierzchni, nawet w codziennym życiu. Nie tylko wybór środka dezynfekującego jest ważny, ale również jak w kuchni - sposób podania. Czy płyn lub żel do dezynfekcji powinien być lany prosto z butelki, może należy wykorzystać pompkę lub dozownik? A może warto w pomieszczeniu zainstalować system zamknięty?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Producenci środków do dezynfekcji rąk oferują różne rozwiązania i propozycje systemów zamkniętych. Niezależnie czy środek dezynfekujący będzie w worku, butelce czy większych pojemnikach, najważniejszą cechą systemów zamkniętych jest ochrona środka przed zanieczyszczeniami z zewnątrz. Zapobiegają one kontaminacji dezynfektanta a przez to obniżeniu jego skuteczności działania. Dodatkowo, środek dłużej zachowuje swoje właściwości ponieważ poszczególne jego składniki nie mają szansy się utleniać. 

Higiena

W systemach zamkniętych możemy umieszczać nie tylko środki do dezynfekcji ale również mydła czy emulsje myjące. Dzięki temu, wszędzie gdzie to konieczne możemy mieć pod ręką kompletne rozwiązanie do mycia i dezynfekcji. Zastosowanie dozownika z fotokomórką zamiast przycisku dodatkowo zabezpiecza użytkowników przed zanieczyszczeniem bądź zakażeniem patogenami. 

Estetyka

Elegancki dozownik wiszący na ścianie sprawia o wiele lepsze wrażenie niż jakakolwiek butelka z pompką stojąca gdzieś na stoliku. Najczęściej są one nieprzezroczyste więc widać tylko  ich zewnętrzną część i nie widać samego płynu wewnątrz. Jeśli nawet widoczny jest wkład w postaci butelki lub worka, to konieczność jego wymiany sprawia że cały czas mamy „świeży” wkład na którym nie ma śladów użycia. Ma to szczególne znaczenie w miejscach, które odwiedza duża ilość osób z zewnątrz, np. w gabinecie lekarskim czy restauracji. 

Wygoda 

Wkłady do systemów zamkniętych są jednorazowego użytku. Kiedy środek myjący lub dezynfekujący się kończy, konieczna jest jego wymiana. W kilku prostych krokach wyciągamy zużyty wkład, zastępujemy go nowym i od razu możemy używać środka. Znacznie więcej czasu tracimy na uzupełnianie płynu/żelu poprzez ciągłe dolewanie go z większych, np. 6L kanistrów. Co ważne, za każdym razem otrzymujemy taką samą, idealnie dopasowaną dawkę preparatu, dzięki czemu mamy gwarancję skuteczności działania. 

Co wybrać?

Zalety stosowania systemów zamkniętych są niepodważalne. Przy wyborze konkretnego dozownika, warto zastanowić się jakich środków myjących i dezynfekujących używamy. Do systemów zamkniętych stosuje się idealnie dopasowane wkłady. Będą się różniły nie tylko pojemnością, ale przede wszystkim opcjami montażu w dozowniku. Dlatego jeśli wybierzemy dozownik określonego producenta, później będziemy stosować wkłady  tej samej marki.