depresja_depresja_poporodowa_baby_blues_leczenie_depresji_admed

Większość kobiet po urodzeniu dziecka zmaga się z tak zwanym baby blues, który jest niczym innym jak depresją poporodową. Gwałtowne zmiany hormonalne, zmiana życiowej roli, ogromna amplituda emocji – to wszystko sprawia że 50-80% kobiet po porodzie doświadcza depresji poporodowej.

Czym jest depresja poporodowa?


Depresja poporodowa jest jedną z postaci depresji, różniąca się od depresji przede wszystkim czasem trwania i stopniem nasilenia. Depresja poporodowa zazwyczaj mija po około 2 tygodniach i nie wymaga w tym czasie leczenia farmakologicznego. Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy niepokojące objawy zamiast ustępować, nasilają się i wtedy koniecznie należy udać się do lekarza. W tym trudnym dla kobiety czasie, spotyka się ona często z niezrozumieniem ze strony otoczenia. Od młodej matki oczekuje się radości i szczęścia a nie smutku i płaczu. Nieprzyjazne sygnały z otoczenia wzmagają objawy baby blues, co może się przyczynić do przerodzenia w głębszą i długotrwałą depresję. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów depresji, kobieta potrzebuje wsparcia, cierpliwości i pomocy w opiece nad dzieckiem. Depresja poporodowa jest najczęściej wiązana z ogromnymi zmianami jakie zachodzą w ciele i psychice kobiety. Należą do nich głównie duże wahania hormonów płciowych ale także tarczycy. Laktacja jest możliwa dzięki dużemu wzrostowi prolaktyny, co zachodzi tuz po porodzie. Karmienie piersią również należy do nowych doświadczeń, dodatkowo często początki bywają bardzo trudne co może rodzić ogromną frustrację. Do tego dochodzi brak snu, przemęczenie, nadmiar obowiązków, czasami osamotnienie. Tak duża liczba nakładających się na siebie czynników powoduje obniżony nastrój, który czasem może przerodzić się w długotrwałą depresję.

 

Objawy depresji poporodowej


Objawy depresji poporodowej są dosyć szerokie i nie każda kobieta doświadcza ich wszystkich. Tym niemniej wystąpienie nawet kilku z poniższych objawów wskazuje, że kobieta może borykać się z depresją poporodową. Oto one:

  • Płaczliwość i rozdrażnienie,
  • Przygnębienie bez wyraźnego powodu,
  • Brak chęci do działania,
  • Poczucie bycia złą matką i ciągłe poczucie winy,
  • Nadmierna senność bądź bezsenność,
  • Problemy z koncentracją i pamięcią,
  • Utrata apetytu bądź nadmierny apetyt,
  • Natrętne lęki związane z przyszłością dziecka a także nadmierna troska o dziecko,

 

Powyższe objawy zazwyczaj są przejściowe i powinny tracić na sile wraz z upływem czasu. Zaniepokoić zarówno matkę jak i jej najbliższe otoczenie powinno pojawienie się myśli samobójczych lub myśli o zrobieniu krzywdy dziecku. W takiej sytuacji niezbędna jest szybka wizyta u psychologa i psychiatry w celu rozpoczęcia leczenia.

 

Leczenie depresji poporodowej – czy jest konieczne?


W większości przypadków objawy depresji poporodowej mijają samoistnie po kilku tygodniach. Jeśli jednak utrzymują się one ponad dwa miesiące od porodu konieczna jest wizyta u specjalisty, który zdecyduje o formie leczenia. Jeżeli objawy wskazują na lekki bądź średnio nasilony przebieg depresji, zalecana jest tylko psychoterapia, tak aby kobieta miała możliwość karmienia dziecka. Psychoterapia w tym przypadku jest najbardziej skuteczna w formie indywidualnej. Farmakologia oraz pozostałe metody leczenia depresji są zalecane wyłącznie w przypadku cięższej postaci depresji. Każdy przypadek depresji powinien być jednak rozpatrywany indywidualnie i specjalista na podstawie obserwacji i badań dobiera najlepszą formę leczenia dla konkretnej pacjentki. Zawsze ostateczna decyzja należy jednak do kobiety. Należy pamiętać, że depresja może zakończyć się śmiercią i zawsze traktować tą chorobę z należytą powagą a nie jako fanaberię świeżo upieczonej mamy.